O post primátora Ružomberka sa uchádzajú piati kandidáti

V komunálnych voľbách chce zastupovať obyvateľov mesta Ružomberok z poslaneckých lavíc 76 kandidátov, vyplýva to z dnešného rokovania Mestskej volebnej komisie.

 V nadchádzajúcich voľbách do orgánov samosprávy obcí, ktoré sa budú konať na celom Slovensku 29. októbra tohto roku, si budú obyvatelia mesta Ružomberok vyberať z piatich kandidátov, ktorí prejavili svoj záujem o post štatutára mesta. Informáciu pre RK Magazín poskytol v piatok 9. septembra hovorca mesta Viktor Mydlo.

V zozname zaregistrovaných kandidátov na primátorov sa nachádzajú traja nezávislí kandidáti – Patrik Habo, Tomáš Klopta Ľubomír Kubáň. Zvyšní dvaja kandidáti sú zástupcovia politických strán – Ján Bednárik (Kresťanskodemokratické hnutie) a Petronela Ilavská (Hnutie Občan Národ Spravodlivosť).

„Súčasný primátor Igor Čombor sa o voličské hlasy nebude uchádzať a Mesto Ružomberok tak bude mať po ôsmych rokoch nového štatutára. Primátorom sa stane ten kandidát, kto vo voľbách získa najväčší počet hlasov,“ uviedol Mydlo.

Zaregistrovali 76 kandidátov na poslancov

O miesto mestského poslanca uchádza 76 kandidátov, ktorí sú rozdelení do 11 volebných obvodov. Spomedzi všetkých obvodov najviac záujemcov o poslanecké kreslo prejavili kandidáti vo volebnom obvode 11 – Roveň, kde sa o priazeň občanov uchádza 13 kandidátov. Najmenej kandidátov (dvoch) majú obvody mestských častí Černová, Biely Potok a Hrboltová.

Z hľadiska pohlavia prevažujú mužskí kandidáti, ktorých 60 má záujem o poslanecký mandát. O poslanecké kreslo sa v celom meste uchádza 16 žien. Politické strany a koalície nominovali 32 kandidátov, pričom najväčšie zastúpenie má Kresťanskodemokratické hnutie (7 kandidátov) a Hlas SD (6 kandidátov). Zoznam kanditátov nájdete TU.

Komunálne voľby, častejšie označované v roku 2022 termínom „Spojené voľby“, sa uskutočnia 29. októbra 2022. Obyvatelia si budú okrem primátorov, poslancov mestského zastupiteľstva vyberať aj predsedov samosprávnych krajov a krajských poslancov.

Ustanovujúce rokovanie mestského zastupiteľstva je plánované 23. novembra 2022. Zasadnutie otvorí odchádzajúci primátor, ktorý počas rokovania poverí novozvoleného primátora, aby sa ujal vedenia rokovania.

Zdroj: Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.