Obľúbenú atrakciu premenili na wellness pod hviezdnou oblohou

Neplánované výlety môžu garantovať nezabudnuteľný zážitok a v lepšom prípade aj námet na článok.

Pracovný týždeň sa chýlil ku koncu, no s pribúdajúcimi večernými hodinami spánok odchádzal. Okolie Ružomberka síce ponúka mnoho aktivít, no ktoré sa dajú realizovať v noci? Krátko pred desiatou hodinou večer nasadáme do auta, aby sme našli odpoveď a potvrdili svoje dobrodružné povahy.

„A kde sú to tie Kalameny?“ zaznela rečnícka otázka, ktorá predznamenala smer našej výpravy.

V lete aj v zime

Zamierili sme teda do obce s takmer 500 obyvateľmi, ktorá leží pod Chočskými vrchmi. Vzdialenosť medzi Ružomberkom a Kalamenmi je približne 15 kilometrov, no zážitok, ktorý ponúka, sa odmerať nedá.

Pred 20 rokmi za dedinou vybudovali umelý vrt a okolo neho aj prírodné jazierko. Slabo mineralizovaná voda so sírovým zápachom odvtedy láka nielen miestnych, ale aj turistov zo zahraničia. A keďže je celoročne príjemne teplá, ľudí by ste tu stretli nielen v letných mesiacoch, ale aj v chladnej zime.

Blížime sa k jazierku, kde nás hneď v momente upúta červené svetlo. Prvé, čo nám zíde na um, je novovybudované osvetlenie. Hneď druhé, že už onedlho budeme komparzistami v hororovom filme. A keďže prírodné kúpalisko obvykle strážia len stromy a tma, zvedavosť nás pozvala obzrieť netradičnú scenériu aj zblízka.

Pri brehu jazera nás privítali dvaja mladíci zo Žiliny. Dôvodom ich návštevy boli umelecké fotografie, na ktoré sa aj patrične pripravili.

„Jazierko v Kalamenoch mi ukázal môj starší brat už pred rokmi počas objavovania krás okolitého kraja. Na čaro tohto miesta som si spomenula pri tvorbe série fotografií, ktoré reflektujú identitu dvoch ľudí vo vzťahu. Je to téma, ktorou sa už dlhšie zaoberám v rámci môjho štúdia,“ prezrádza nám dôvody nočnej návštevy a netypického osvetlenia 22-ročná fotografka Kristína Fialová.

Mladíci zo Žiliny premenili Kalameny na wellness pod hviezdnou oblohou. Zdroj: Kristína Fialová

Fotografie z Kalamien bude aj vystavovať

Počas fotografovania zažili aj úsmevné momenty. „Prišiel sem pán šoférujúci iba v župane a v plavkách. Hovoril, že do Kalamien chodieva veľmi často, a tak nemá dôvod zdržiavať sa vyzliekaním a obliekaním,“ hovorí s úsmevom Žilinčanka. Stretli však aj viacerých ľudí, ktorí niekoľko minút kráčali okolo jazierka, no neskôr nasadli do auta a odišli.

Keď sa jazierko vyprázdnilo, prišiel čas na umelecké fotografovanie. „Rozložili sme svetlá, zapojili do elektriny, nastavili foťák a vychutnávali si zážitok,“ prezrádza Kristína Fialová.

Kým my sme s údivom sledovali obraz stúpajúcej pary v kontrastoch červenej a oranžovej, mladý pár zo Žiliny sa chystal vkročiť do vody.

„Aká je voda?“ pýtame sa s úškrnom dvoch odvážlivcov. „Príjemná, veď poďte skúsiť aj vy,“ vracajú nám úder a zároveň nás aj posmeľujú dvaja Žilinčania. A hoci nočné kúpanie nebolo v pláne, po niekoľkých minútach sebazapierania predsa len vyzliekame zimné bundy.

Prechod z brehu do jazera urýchlili najmä štyri stupne pod nulou. Približne pol metra hlboká voda bola skutočne teplá, no čím dlhšie sme v nej boli, tým viac nám bola zima. Až kým sme nenašli oveľa teplejšie miesto.

Fotografie budú súčasťou výstavy autorky. Zdroj: Kristína Fialová

V malom jazere trónil výver vody pripomínajúci malú fontánku. Okolo nej je vybudované aj malé posedenie, a tak tlakový prúd ponúka zadarmo nielen kúpanie, ale aj masáž chrbta či nôh. Spopod balvanov navyše vyvieralo niekoľko malých, na za to horúcich prúdov. A aby toho nebolo málo, nad sebou sme mali milióny žiarivých hviezd. Kým sa dvaja Žilinčania plahočili v strede teplého jazera s fotoaparátom v ruke, my sme v o oveľa teplejších prúdoch mlčali ako partizáni.

Fotografka mala rozložený statív aj na brehu jazera. Výsledné fotografie z jazierka v Kalamenoch bude vystavovať o necelý mesiac v Trnave. „Fotenie na tomto mieste bolo mojím snom. Milujem totiž fotenie spontánnych momentov v prírode. Pravdupovediac, na chvíľu som sa musela odhodlávať, aby som sa kvôli fotke vynorila z vody . Mrazy vedia fotenie pekne skomplikovať. Obzvlášť, ak ide o autoportréty vo vode,“ zasväcuje nás do svojej tvorby fotografka Kristína Fialová.

Odhodlanie vyjsť z teplej vody do mrazivého vzduchu chýbalo veru aj nám. A hoci sme sa napokon nestali súčasťou strašidelného filmu, vychádzanie z vody a rýchle obliekanie by určite zaujalo nejedného režiséra komédií.

Titulná fotografia: Kalameny počas netradičného osvetlenia. Foto: Kristína Fialová

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.