Od počiatku až po súčasnosť: V Ružomberku založili Kabinet dejín Katolíckej univerzity  

Katolícka univerzita (KU) v Ružomberku si tento rok pripomína 20. výročie od svojho vzniku. Zvýšiť jej povedomie a posilniť identitu má nová expozícia v priestoroch univerzitnej knižnice. (Foto a video v texte)

Donedávna smerovali kroky študentov, ale aj návštevníkov Univerzitnej knižnice KU v Ružomberku najmä ku knihám. Od prvého júla sa najhrubšia kapitola nachádza priamo na prízemí, vedľa výpožičného pultu. Nová expozícia v sebe ukrýva dvadsaťročné bohatstvo univerzitných dejín.

Listiny, plakety aj archívne dokumenty

V stredu 1. júla sa na KU v Ružomberku uskutočnilo slávnostné ukončenie akademického roka spojené so spomienkovou slávnosťou pri príležitosti 20. výročia založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku. Súčasťou osláv bolo aj otvorenie Kabinetu dejín.

Priestor Kabinetu dejín. (Foto: autorka)

„Cieľom založenia novej expozície je posilniť identitu univerzity a zvýšiť jej povedomie. Kabinet dejín má ambíciu stať sa miestom stretnutia histórie, súčasnosti a vízií. Otvára sa živý priestor, ktorý bude slúžiť na stretávanie, diskusie a vzájomné vzdelávanie, prezentáciu archívov i audiovizuálnych dokumentov,“ približuje novinku riaditeľka univerzitnej knižnice Katarína Matúšková.

Medzi základné úlohy, ktoré bude Kabinet dejín napĺňať patria dokumentačné úlohy, zhromažďovanie faktografických materiálov, ale aj reflexie udalostí na KU. Ďalšie úlohy budú prezentačné.

Kabinet dejín obsahuje zakladajúce listiny, plakety, archívne dokumenty či akvizície z knižničného fondu univerzitnej knižnice. Súčasná expozícia však nie je definitívna, budú ju obmieňať a dopĺňať.

„Pripravujeme aj zriadenie študovne, tzv. badateľne publikačnej činnosti vedecko-pedagogických zamestnancov KU. Vybrali sme zatiaľ dielo tých, ktorých nielen publikačný, ale najmä ľudský príbeh bol už ukončený. Bez ich pričinenia by sa história univerzity písala možno inými písmenami,“ približuje Matušková.

Kabinet je otvorený pre všetkých

Kabinet bude slúžiť nielen zamestnancom, študentom a absolventom na stretávanie, ale aj všetkým záujemcom o históriu a aktuálne dianie na univerzite.

„Myslím si, že budovať identitu a vzťah k univerzite treba cez historickú pamäť. Veci hmotné sa strácajú a môžu sa stratiť naveky. Aby sa tak nestalo, a aby sme budovali vzťah nielen nás učiteľov a pracovníkov, ale aj študentov, chceme, aby v centrálnom bode univerzity bol aj takýto kabinet, kde by smerovali kroky študentov aj návštev,“ hovorí o zmysle vybudovania Kabinetu dejín rektor Katolíckej univerzity Jaroslav Demko.

Slávnostné otvorenie Kabinetu dejín Katolíckej univerzity v Ružomberku. (Foto: autorka)

„Na jeseň uvedieme aj prezentáciu panelovej výstavy pri príležitosti 20. výročia. Bude vychádzať z monografie, ktorú pripravujeme. Budeme sa venovať zvlášť každej jednej fakulte a každej súčasti KU v Ružomberku,“ prezrádza Katarína Matušková.

Titulná fotografia: Priestory Kabinetu dejín Katolíckej univerzity v Ružomberku. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.