Tieto opatrenia platia v čiernom okrese

Ružomberský okres čaká úplný zákaz svadieb a karov, zatvorené fitness centrá aj hotely. Kávu či jedlo si už v prevádzkach nemôžu dať ani očkovaní. Ľudia bez očkovania a testu môžu vstúpiť do esenciálnych obchodov a služieb. (+ infografika) 

Ružomberok sa od pondelka prvého novembra prvý raz ocitne v najprísnejšej čiernej fáze covid automatu.

Do tretieho stupňa ohrozenia prechádza viac než polovica žilinského kraja. Bordoví ostávajú v Žiline, Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne, v ktorom regionálni hygienici využili vyššiu mieru zaočkovanosti staršej populácie a zlepšili zaradenie okresu o jeden stupeň.

V červenej a bordovej farbe pocítili výraznejšie obmedzenia ľudia bez očkovania a testu. V čiernych okresoch sa dotknú už aj očkovaných.

Žiadne svadby, zatvorené hotely a posilňovne

Úplne zakázané sú svadby, kary a oslavy v prevádzkach verejného stravovania. Stopku dostali aj fitness centrá. Mimo prevádzky budú akvaparky a wellness, prírodné a liečebné kúpele navštívite iba s predpisom od lekára.

V ružomberskom okrese sa tiež ľudia nebudú môcť ubytovať. Hotely a ubytovacie zariadenia môžu poskytovať iba dlhodobé alebo karanténne ubytovanie. Výnimku na krátkodobé ubytovanie majú ľudia v súvislosti s výkonom svojej práce alebo podnikania a tí, ktorí prídu navštíviť zdravotnícke zariadenie.

Hromadné podujatia sa môžu organizovať výlučne pre zaočkovaných, aj to maximálne pre sto účastníkov a za prísnych protiepidemických opatrení. Zaplávať si budú môcť tiež iba zaočkovaní, naraz maximálne desiati. V múzeách a galériách sú dovolené len individuálne prehliadky zaočkovaných návštevníkov.

Obrady, teda sobáše, krsty i pohreby sa môžu aj naďalej konať pre skupiny základ a OTP. Za účasti neočkovaných a netestovaných osôb sa môžu sláviť aj bohoslužby. V týchto režimoch však treba rátať s výraznejšími kapacitnými obmedzeniami.

Podľa pravidiel covid automatu by mal pre obyvateľov čiernych okresov platiť obmedzený pohyb od 5:00 do 1:00 ako aj zákaz cestovania medzi okresmi. Na to by však musel byť vyhlásený núdzový stav. Dodržiavania opatrenia tak ostáva na dobrovoľnom rozhodnutí ľudí.

Opatrenia platné v čiernych okresoch. Zdroj: redakcia
Opatrenia platné v čiernych okresoch. Zdroj: redakcia

Článok pokračuje pod infografikou. 

O zmiernení opatrení pre očkovaných budú rokovať

V reštauráciách sa už nenajeme, gastro prevádzky majú v čiernych okresoch povolený len okienkový predaj a rozvoz. V bordovom pásme mohli v interiéroch obslúžiť aspoň očkovaných, terasy fungovali v OTP režime.

Črtá sa však možná zmena. Koaličná strana SaS chce presadiť uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných v čiernych okresoch. Navrhuje napríklad opätovné otvorenie gastroprevádzok pre očkovaných v prípade, ak aj ich majitelia a personál budú zaočkovaní. Rovnako žiadajú, aby ľudia po prekonaní covidu boli vďaka vytvoreným protilátkam braní na rovnakej úrovni ako očkovaní.

Podľa predsedu stany Richarda Sulíka diskutovali o týchto zmenách na koaličnej rade a konzultovali ich aj s ministerstvom zdravotníctva. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripustil diskusiu o možných zmenách po aktuálnych sviatkoch, uvádza denník SME. Strana Zaľudí rovnako podporuje zrušenie obmedzení zaočkovaných.

Obchody a služby

Prevádzky si musia zvoliť, ktorú skupinu zákazníkov pustia. Či kompletne zaočkovaných, tzv. skupinu OTP, teda očkovaní, testovaní, prekonaný covid, alebo skupinu základ vrátane netestovaných a neočkovaných obyvateľov.

Režim si nemusia voliť tzv. esenciálne obchody a služby. Túto výnimku stanovuje vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (UVZ), ktorá platí od polovice októbra. To znamená, že tieto typy prevádzok sú sprístupnené aj pre obyvateľov bez testu a očkovania.

Ide napríklad o potraviny, drogérie, lekárne, očné optiky a predajne zdravotníckych pomôcok, pošty, banky, kúpele poskytujúce procedúry na základe návrhu lekára, predajne novín a tlačovín, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, knižnice, čerpacie stanice, opravovne a servis elektroniky strojov, predajne obuvi a oblečenia, služby STK a emisnej kontroly. Všetky typy esenciálnych prevádzok nájdete v tejto vyhláške.

„Tieto prevádzky a služby si nemusia stanoviť režim ani v čiernom okrese,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva (UVZ). Stále však musia dodržiavať opatrenia ako napr. kapacitné obmedzenia, dezinfekcia rúk, vstup len osobám s respirátormi.

Obchody a služby mimo tohto zoznamu nemôžu v čiernom okrese fungovať v režime základ. „Prevádzky, ktoré nie sú uvedené vo vyhláške, môžu ostať v čiernych okresoch otvorené, ak si zvolia režim OTP alebo plne očkovaní,“ potvrdzuje pre naše noviny Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.