Opravená cesta aj nový most

Poškodená cesta trápila Likavčanov dlhší čas. Foto: ŽSK
V obci Likavka zrekonštruovali vyťaženú vozovku, ktorú vodiči využívajú ako obchádzkovú trasu medzi Ružomberkom a Ivachnovou. Likavčania sa tešia aj z ukončených prác na novom moste smerom na Oravu.

Začiatkom novembra tohto roka informoval Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) o zosilnení a úprave vozovky III/2213 v katastrálnom území obce Likavka. Podľa hovorkyne ŽSK Evy Lacovej bol stavebno-technický stav komunikácie dlhodobo nevyhovujúci a potrebná bola rekonštrukcia v dĺžke 400 metrov. Oprava si vyžadovala najmä nový asfaltový koberec, a teda zosilnenie povrchu.

Cestu denne využívajú autá, ktorých vodiči si krátia dlhé chvíle v kolónach smerom z Ivachnovej do Ružomberka. ,,Daná komunikácia je dopravne zaťažená ako alternatívna obchádzková trasa cesty I/18 medzi Ružomberkom a Ivachnovou a pri rekonštrukcii križovatky pri Mondi SCP bola doprava vedená aj v tomto zrekonštruovanom úseku, kde sa novou pokládkou minimalizovali otrasy a hluk z dopravy na okolité nehnuteľnosti a život občanov obce Likavka,“ uviedla Lacová pre RK Magazín.

Vozovka bola poškodená na viacerých miestach

Likavčanov trápila poškodená cesta už dlhší čas, pretože komplikovala dopravu v obci. Podľa starostu Likavky Mariána Javorku bola vozovka poškodená na viacerých miestach, plošne rozpadnutá, cesta obsahovala výtlky hlboké viac ako 10 centimetrov a nebolo dobre riešené ani odvodnenie cesty.

,,Po ceste sa pohybuje nielen množstvo motorových vozidiel, ale jej nespevnenú krajnicu používajú mnohí vodiči na parkovanie. Na ceste v mieste s veľmi zlými rozhľadovými parametrami v tesnej blízkosti križovatky s miestnou komunikáciou je umiestnený priechod pre chodcov. Aj v jeho blízkosti bola cesta poškodená,“ priblížil viaceré poškodenia Javorka.

Podľa hovorkyne ŽSK oprava cesty III/2213 v obci Likavka stála 42 168 eur s DPH. Starosta obce Likavka je s rekonštrukciou spokojný, podľa neho boli práce realizované rýchlo, kvalitne a odborne. Ako ďalej tvrdí, bezpečnosť všetkých účastníkov premávky sa výrazne zlepšila. Napriek tomu by privítal rekonštrukciu aj iných súčastí vozovky. ,,Oprava bola realizovaná v nevyhnutnom rozsahu, žiadala by sa aj úprava krajníc cesty a kvalitného odvodnenia dažďovými žľabmi,“ dodal Javorka.

Nový most je už v prevádzke

Oprava cesty v Likavke bola naplánovaná tesne pred rozsiahlou rekonštrukciou cesty I/18 v Ružomberku a počas opravy mosta 063 na ceste I/59 pri Centre sociálnych služieb Likava. Počas týchto opráv bola cesta III/2213 na Železničnej ulici oveľa vyťaženejšia ako v bežnom režime. Rekonštrukcie ciest aj mosta sú momentálne ukončené.

Začali búrať most v Likavke (fotoreportáž)

„Bude síce ešte potrebné vykonať demontáž provizórneho mosta a dokončiť terénne úpravy okolitého prostredia, ale bezpečnej, plynulej, pohodlnej a hlavne tichej jazde po modernom cestnom objekte už nič nebráni,“ informovala obec Likavka na svojej webovej stránke tesne po otvorení nového mosta smerom na Oravu.

Podľa pôvodných plánov mal nový most ,,vyrásť“ až budúci rok. ,,Predpokladaná doba výstavby je 12 mesiacov mimo zimného obdobia,“ informovala Slovenská správa ciest (SSC) ešte v júni tohto roka. Napriek tomu sa práce urýchlili a nový most je už v prevádzke.

Pri tejto príležitosti obec na svojej webovej stránke žiada motoristov, aby už naďalej nevyužívali miestne komunikácie ako obchádzku. „Vyzývame vodičov, aby prestali používať cesty a miestne komunikácie v obci ako obchádzkovú trasu bývalého staveniska. Naše cesty dostali počas výstavby mosta poriadne zabrať a obyvatelia obce neraz pri ich vyťaženom používaní museli čeliť nebezpečným a kolíznym situáciám.“

Najbližšie rekonštrukcie až v lete

Napriek už vykonaným rekonštrukciám, obec Likavka by uvítala aj opravu opadnutej vozovky v styku s nespevnenou krajnicou na viacerých miestach na ceste III/2229 smerom na Martinček.

Podľa Lacovej, najbližšie opravy ciest v kraji plánujú realizovať v lete budúceho roka podľa finančného rozpočtu a možností ŽSK ako vlastníka ciest II. a III. triedy a taktiež na základe jarných prehliadok a diagnostikovaní stavebno-technického stavu vozoviek po zimnom období.

Obhliadky a diagnostiky ciest obcí dolného Liptova pod taktovkou nového vedenia si starosta Javorka pochvaľuje. ,,Vedenie Správy ciest ŽSK, závod Liptov, po nástupe nového p. riaditeľa zintenzívnilo komunikáciu smerom k obciam dolného Liptova, v dôsledku čoho sa konalo niekoľko obhliadok ciest v ich katastroch. Zintenzívnila sa operatívnosť rekonštrukčných zásahov, od najmenších (drobné výtlky, odstraňovanie naplavenín, zimná údržba, posyp…) po opravy rozsiahlejšieho charakteru. Toto vysoko kvitujeme,“ vyzdvihol Javorka.

Zdroj: FB/ŽSK, www.likavka.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.