Osudom Tomáša Munka si pripomenuli aj ružomberské obete holokaustu

Z Galérie Ľudovíta Fullu vysielali naživo. Tradičný koncert k výročiu deportácie jezuitského novica Tomáša Munka doplnili ružomberské osobnosti čítajúce mená obetí holokaustu z Ružomberka.

Občianske združenie Simach Art spoločne s ružomberskými Jezuitmi pripravili už trinásty ročník koncertu, na ktorom si pripomínajú výročie deportácie jezuitského novica Tomáša Munka, ktorého fašisti v roku 1945 zastrelili.

Viac sme o ňom a jeho rodine písali pri príležitosti 80. výročia jeho krstu.

Farský kostol sa započúval do básní Tomáša Munka

Nakoľko bol koncert tento rok online, virtuálnych divákov hudobne sprevádzal Peter Machajdík na klavíri a Ondrej Veselý na gitare. Zazneli aj skladby židovských autorov.

„Chceme hovoriť o obetiach holokaustu ako o celku. Nechceme z toho vyberať len Tomáša Munka, ale chceme cez jeho konkrétny osud hovoriť o všetkých ružomberských obetiach,“ povedal pre RK Magazín jeden z organizátorov koncertu Matúš Bišťan zo združenia Simach Art.

Podľa Bišťana sa počúvanie hudby cez internet nedá nahradiť živým koncertom. Zároveň však tvrdí, že čítanie mien obetí holokaustu sa mu pre tento online formát pozdávalo. „Za každým menom sa nachádza konkrétna rodina, konkrétny človek, ktorý žil na konkrétnom mieste,“ pripomína Bišťan.

„Čítanie mien obetí je niečo, čo môže silno zarezonovať, aj keď to ľudia len sledujú pri počítaci,“ vraví Bišťan.

Dolnil tiež, že mená obetí čítali Ružomberčania, ktorí sa dištancujú od extrémistov a vyjadrili to aj počas snemov extrémistickej strany v Ružomberku.

„Počas snemu extrémistickej strany sa len postavili pred kultúrny dom, keď tam členovia strany prichádzali a držali fotky obetí. Takýmto spôsobom vydali najavo, že v kultúrnej krajine neexistuje, aby sme mali politickú stranu, ktorá má toľko percent a ktorá sa hlási k ideológii, ktorá má na svedomí tisíce životov.“

Mená čítali Katarína Rembovská, Juraj Burgan, Miroslav Klíma, Alena Macková, Imrich Gazda, Zuzana Hrušková, Ján Kuráň a Peter Svrček.

Záznam koncertu z facebookovej stránky hUDBA U FULLU:

Titulná fotografia – Koncert v Galérii Ľudovíta Fullu. Foto – Pavol Mičáň

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.