Pohotovosť pre dospelých bude od pondelka v areáli ÚVN

Nemocnica definitívne potvrdila termín presťahovania pohotovosti pre dospelých. Byty pre doktorov v bývalej poliklinike zatiaľ stavať nebude.

Od pondelka 2. decembra budú dospelí obyvatelia okresu Ružomberok, prípadne jeho návštevníci s akútnymi zdravotnými problémami chodiť na pohotovosť do areálu Ústrednej vojenskej nemocnice.

„Ambulancia pohotovostnej služby zaháji svoju prevádzku v nových priestoroch v pondelok, 2. decembra 2019. Presun ambulancie pohotovostnej služby nebude mať vplyv na jej prevádzku,“ potvrdila hovorkyňa ÚVN Ružomberok Petra Dišková.

Ešte v nedeľu bude pohotovosť v prevádzke v doterajších priestoroch bývalej polikliniky na Považskej ulici. Počas pondelka ju presťahujú a od 16:00 bude k dispozícií v areáli ÚVN v priestoroch bývalej lekárne.

„Presunutím ambulantnej pohotovostnej služby priamo do areálu nemocnice, bude pacientom umožnená lepšia dostupnosť odborných vyšetrení,“ hovorí Dišková.

Vchod do nemocnice (zelenou) a nové sídlo pohotovosti v areáli ÚVN (červeným krúžkom). Ilustrácia – redakcia, maps.google.com

Byty pre doktorov zatiaľ na Považskej nebudú

Pohotovosť sídli na Považskej ulici len od apríla 2018. Vtedy jej správu prevzala ÚVN od Žilinského samosprávneho kraja. Ten ako zriaďovateľ tejto služby prevádzkoval pohotovosť prostredníctvom v súťaži vybranej súkromnej spoločnosti Artemeda. Sídlo mala päť rokov na Plavisku.

Nemocnica uvažovala nad presťahovaním Pohotovosti do areálu ÚVN prakticky od jej prevzatia. K 1. februáru 2019 vypovedala zmluvy súkromným lekárom, ktorí mali v poliklinike na Považskej ulici svoje ambulancie. Zostali tam len pohotovosť a dve ambulancie, ktoré patrili pod ÚVN. Aj tie teraz sťahuje.

Dôvodom bol zámer prerobiť polikliniku na byty pre doktorov, ktorých má nemocnica nedostatok.

„Zrekonštruované priestory by mali slúžiť ako ubytovacie zariadenie pre mimo ružomberských lekárov ÚVN, nakoľko súčasné kapacity ubytovacích zariadení nepostačujú. Veľakrát je možnosť ubytovania, ako benefitu, podmienkou mnohých mladých lekárov pri žiadosti o zamestnanie u nás,“ vysvetlila ešte vo februári tohto roku pre Ružomberský magazín dôvody takéhoto rozhodnutia nemocnice jej hovorkyňa Petra Dišková.

A hoci investícia už bola naplánovaná v investičnom pláne nemocnice pre rok 2019, ÚVN sa rozhodla rekonštrukciu odsunúť na neurčito.

„Prestavba polikliniky bude závisieť od finančných možnosti nemocnice,“ stručne odvetila Dišková k aktuálnemu zámeru s rekonštrukciou.

Detská pohotovosť zostáva naďalej bez zmeny na Mlynskej ulici v Ružomberku.

Čelný pohľad na nové budovu pohotovosti pre dospelých. Foto – ÚVN Ružomberok.

Titulná fotografia – Od pondelka 2. decembra nové sídlo pohotovosti pre dospelých v Ružomberku. Foto – ÚVN Ružomberok.

Pohotovosť pre dospelých zo starej polikliniky presťahujú

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.