Populárnu speváčku objavil diskdžokej na stužkovej

Speváčka a herečka Veronika Rabada stíha vystúpenia i vyučovanie na konzervatóriu. V programe na Deň matiek vystupovala v Liptovských Sliačoch, kde nám poskytla rozhovor.

Je milá a príjemná. Má zvučný hlas a v srdci lásku k hudbe a umeniu ako takému. Vyžaruje z nej dynamika a energia.  V jej typickom speváckom prejave sa spájajú prvky  popu a folklóru. Vďaka nemu si získala množstvo priaznivcov. V minulosti vystupovala s Kandráčovcami i s kapelou Hrdza. Dnes má svoju vlastnú skupinu, ktorá ju sprevádza na vystúpeniach. Taká je speváčka a herečka Veronika Rabada Šoltýsová z Košíc. Známa je najmä piesňou Zabudni, ale v repertoári ich má oveľa viac.  Stretli sme sa s ňou pred jedným z vystúpení, na Deň matiek v Liptovských Sliačoch. Porozprávala nám o súčasných a pripravovaných aktivitách.

Veronika Rabada vystupovala v Liptovských Sliačoch pri príležitosti sviatku Deň matiek. Foto: Lívia Dvorská

Veronika, dnes ste k nám prišli na vystúpenie. Pozerala som sa do Vášho kalendára podujatí, dnes je dosť plný. Čo ste robili počas korony?

Keď sme s kapelou ostali doma zatvorení, povedali sme si, že nebudeme otáľať a skúsime sa pustiť do nového albumu. Počas prvej vlny sme si veci chystali skúšobne a v druhej vlne sme začali nahrávať. Momentálne s ním finišujeme, album sa začal mixovať a verím, že o pár dní, najneskôr do konca júna sa objaví na pultoch. Bude na ňom aj titulná pieseň z nového slovenského filmu Piargi, ktorý by mal mať premiéru na jeseň. Je to pre nás výnimočná vec, že sme dostali takúto ponuku. Piargi je dedina na Horehroní. Ide o dielo Františka Švantnera, silne dramatické, ale veľmi kvalitné .

Mali ste aj online vystúpenia?

Do tohto sme sa nepúšali, hoci sme mali ponuky. Nebola som veľmi za to, ja potrebujem živý kontakt s publikom. Musím však priznať, že koncerty mi veľmi chýbali.

Váš nový – tretí album, má zaujímavý názov Sukne. Z čoho vyplýva?

Vyplýva jednoducho z názvu jednej z piesní, ktorá je jeho súčasťou.

Vyštudovali ste Akadémiu umení v Banskej Bystrici, ste známa najmä ako speváčka. Uživí vás spievanie a vystúpenia, ktoré sú zväčša cez víkendy?

Spievanie a koncertovanie by ma samostatne neuživilo (úsmev – poz. red.). Beriem to ako môj koníček, hoci, samozrejme, príjmy z neho sú. Cez týždeň učím spev na konzervatóriu v Košiciach a Prešove.

Čo vás viac baví – učenie alebo vystupovanie?

Myslím si, že jedno z druhým súvisí. Keby som prestala spievať, nemala by som veľmi čo ponúknuť svojim žiakom. Učenie ma veľmi baví, neunavuje ma. Jedno aj druhé ma posúva ďalej a obohacuje. Som nútená ísť dopredu a učiť sa stále niečo nové. Paradoxne, pôvodne  som študovala učiteľstvo a nechala som to tak, myslela som si, že to robiť nebudem.

Máte veľa študentov?

Nie je ich až tak veľa, mám do dvadsať študentov. Predsa, ide o umelcov a tam treba  individuálny prístup.

Čo vás doviedlo k spevu? Kedy ste pocítili, že toto je vaša cesta a poslanie?

Prvá náznaky prišli až na gymnáziu. Chodila som do Divadla poézie, kde sa pracovalo s hudbou a piesňou. Začala som chodiť na súkromné hodiny spevu a pripravovala som na štúdium na konzervatóriu. Tam som sa síce nedostala, ale dostala som sa na herectvo a do kapely Hrdza. Potom mi bola jasné, že už budem spievať.

Takže nebolo to už v detstve? Väčšina spevákov objaví svoj talent alebo ich niekto „nakopne“ už v mladšom veku…

Je pravdou, že sme veselá rodina, veľa sa u nás spieva, ale nejako zvlášť sme to neriešili. Hrala som na klavíri. Nebola som žiadna detská hviezda, spievala som len okrajovo. Prvýkrát som verejne vystupovala na moje stužkovej. Diskdžokej, ktorý tam púšťal hudbu, si ma všimol a pozval ma na moju prvú akciu. Malo to úspech, potom ma zavolal opäť a takto sa to celé začalo. On ma v podstate objavil.

Považujete sa viac za speváčku, herečku alebo učiteľku?

Určite sa považujem najviac za speváčku. Do herectva som sa veľmi nepúšťala. Aj keď počas vysokej školy nejaké ponuky prišli, väčšinou som koncertovala. Herectvu sa nevenujem. Samozrejme, keby prišla zaujímavá ponuka, tak by som ju zvážila. Občas príde ponuka účinkovať v reklame, ale nejako sa do toho nehrniem. Ešte neprišla asi tá správna (úsmev – pozn. red.). Ja som ale spokojná, som rada, že robím hudbu a mám okolo seba svojich ľudí. V tom, čo robím, sa cítim dobre.

Ste mamou dvoch školopovinných detí. Ako stíhate učenie a vystúpenia zladiť s rodinou?

Momentálne je s deťmi manžel. Je tiež zvukár, takže niekedy ma sprevádza na vystúpeniach. Pomáhajú nám aj rodičia. Deti občas berieme s nami na koncerty. Cestovanie vieme niekedy spojiť aj s pekným výletom na zaujímavé miesta. Takto sme spolu a užijeme si pekný deň aj keď vystupujem.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.