Pred plošným testovaním budú mať vojaci a zdravotníci výcvik v hale T-18

V hale prebehne dočasný výcvik vojakov a zdravotníkov pred plošným testovaním. Cez víkend z nej bude odberné miesto.

Športová hala T-18 na Plavisku bude dočasne slúžiť ako výcvikové centrum pre vojakov a zdravotníkov pred plošným testovaním na Covid-19. Lokálne médiá o to informoval hovorca mesta Viktor Mydlo. Prípravy začalo mesto v spolupráci s ministerstvom obrany v utorok.

Po ukončení výcviku bude z haly riadne odberné miesto. Obyvateľov budú testovať hneď na dvoch miestach, vstupy  budú z oboch bočných strán haly.

Na výsledok budú otestovaní čakať na dvore vzadu v exteriéri. V prípade dažďa je plocha krytá zadným balkónom.

Celkovo bude v Ružomberku 24 testovacích miest. Kompletný zoznam ešte nie je zverejnený, potvrdený je zatiaľ Kultúrny dom v Černovej a stolnotenisová hala v areáli miestnej ZŠ v Bielom Potoku. Väčšina by však mala kopírovať volebné miestnosti.

Športová hala T18 na Plavisku dočasne poslúži iným účelom. Bude z nej najskôr cvičné, a cez víkend riadne odberné miesto. Zdroj – Viktor Mydlo.

Na každé testovacie miesto pripadajú dvaja zdravotníci, ktorých zabezpečuje ministerstvo obrany.

„Armáda zabezpečí dostatok zdravotníkov na každé odberové miesto. Podľa nariadenia majú byť minimálne dvaja na jedno miesto, to znamená, že ich bude 48,“ povedal pre Ružomberský magazín hovorca mesta. Dodal, že sa počíta aj s miernou rezervou personálu v prípade, ak u niektorých odhalia nákazu.

Úlohou radnice je nájsť pracovníkov, ktorí budú mať počas testovania na starosti administratívu. Na odbernom mieste by mali byť prítomní traja až piati. Niekoľkí sa už dosiaľ prihlásili, stále však nie potrebný počet.

„Zdá sa, že ich stále nemáme dostatok,“ uviedol hovorca. Odmenu pre administratívnych pracovníkov zvýšili na sto eur za deň. Testovanie prebehne najbližšiu sobotu a nedeľu.

Titulná fotografia. Príprava haly T-18 na dočasné cvičné odberové miesto. Zdroj: Viktor Mydlo 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.