Prežije aj tretí ružomberský listopad?

Dva už úspešne prežila, a mohla, keby vedela aj hovoriť, že počula húkačky požiarnych vozidiel, keď v jej susedstve horelo. Veru onedlho to budú skoro dva roky, čo sa pohodlne udomácnila v komfortnom obydlí pri VZP a nemocnici nesúcej hrdé meno SNP.

Práve vtedy, keď si na jar roku 2021 odkúpila pozemok do prenájmu v jednej z najšpinavších ciest v „Meste turizmu“. A potom na Štiavnickej ulici si užila prvý listopad. Nik si ju nevšímal, ani ľahostajný okoloidúci lekár či pacient kráčajúci do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku, mávol nad ňou rukou.

Pripomínam len, že naše špičkové zdravotnícke zariadenie okrem čestného názvu Slovenského národného povstania (SNP) má aj prívlastok Fakultná nemocnica (FN) a slúži pacientom z celého Slovenska. Vo viacročnom a poslednom mestskom režime, pod generálskym velením jej bývalého riaditeľa, v itinerári gazdu mesta spolu s Technickými službami tak ostal tento vrak napospas prírode.

Zabývaná škodovka s ŠPZ-kou okresu a číslom 518 na dolnom Liptove, tak prežila i druhý listopad. Darí sa jej, v kompostovom podloží nepozametanej ulice kvitnú jej plechy. Dokonca ani stierače jej nik neukradol a staré barumky nenafúkal. Čaká sa už len na rozhodnutie právnika či notára. Kto si ju vezme do ďalšieho prenájmu po pozostalosti, ktorá sa rieši v jej prípade „ad hoc“ akosi dlho, než býva zvykom v iných slovenských mestách.

Naozaj to nikomu nevadí?

Nevedno či po zosnulom občanovi mesta a vodičovi 518-ky už nik neexistuje, kto by škodovku Felícia odprevadil na pohrebisko, alebo ju zreparoval a poslal opäť do ružomberských rozbitých ulíc.  Úradníkom na Ružovom vrchu v meste to určite nevadí, nie je to ich starosť.

Ktovie na čo sa na nepozametanej ulici zase čaká. Či v komposte okolitej hniloby lístia a štiavnického pouličného kvasu sa škodovke dopraje aj prežitie do predjaria tretieho listopadu 2023. Kto ju odprevadí, kto z otcov mesta zodpovedných za verejný poriadok ju odpíše z evidencie vozidiel, kto jej finančne zabezpečí odvoz na odpočinok, a kto po nej pozametá jej dvojročnú špinavú posteľ.

Škodovka pri nemocnici už asi do predjaria roku 2023 neprežije, mesto má od 28. novembra tohto roku nového gazdu. Ten sa rozhodol k veľkým zmenám a bude šetriť s financiami. A z ušetreného určite nájde peniaze na jej odvoz a posledný odpočinok do kovového pohrebiska jej dejín.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.