Prišli k nim na jednu noc, vnučky tam ostali dodnes

Monika (vľavo) a Miriam sú šikovné dievčatá, ktoré pomáhajú starým rodičom s domácnosťou. Foto: Jaroslav Moravčík
Starí rodičia Markovci z Hrboltovej sa už 11 rokov starajú o deti svojej psychicky chorej dcéry.

Písal sa rok 2011, kedy ich dcéra poprosila, či u nich s mužom a dvomi malými deťmi môžu prespať. Údajne im plesnel dom, pravda však bola niekde inde. Na druhý deň ráno ich prekvapili pracovníci z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny s tým, že ich dcéra, matka dvoch detí, je psychicky chorá a túla sa s deťmi po uliciach.

,,Vnučky Miriam a Moniku máme súdom zverené do opatery. Dcéra je psychicky chorá, má depresiu a nezvláda to,“ smutne priznala pani Marková. Neužíva lieky, odmieta chodiť na psychiatriu, je zlá,“ dodala stará mama, ktorú prerušila 11-ročná Miriam. ,, Mama si stále niečo šepká.“

Otec o dcéry nejaví veľký záujem

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny zveril deti do náhradnej starostlivosti starým rodičom, pretože matka odišla na psychiatriu a otec musel pracovať, keďže mladá rodina splácala pôžičku. Starí rodičia s tým súhlasili, no verili, že to bude dočasné, kým sa ich dcéra prelieči na psychiatrii. Za jedenásť rokov však nevideli žiadnu snahu ani výsledok.

,,Veľa sme chodili po súdoch, oni už potom prestali chodiť. Zať dal odvolanie, že deti chcú naspäť, ale na súd neprišli. Nechceli sme ich dať do detského domova, chceli sme sa o ne postarať my s manželom. Myslela som, že to bude trvať mesiac. Verili sme, že dcéra sa vylieči, ale nič sa nestalo. Deti sú dodnes s nami,“ usmiala sa stará mama na štebotavé vnučky. Neskôr sa pred nimi preriekla, že si ich chceli adoptovať jedni manželia, ale nakoniec sa s mužom rozhodli, že z posledných síl sa o deti postarajú.

Monika a Miriam o ich otcovi veľmi nehovorili. ,,Otec je divný, dlhé roky nechodil do práce. Minule nám kúpil hodinky, ale bolo to zvláštne, lebo predtým nám nikdy nič nekúpil, teda okrem cukríkov a iných sladkostí,“ prezradila 13-ročná Monika.

Okrem dvoch dcér majú rodičia Brodňanskí ešte jedného syna, 10-ročného Ondreja, ktorý s nimi býva v rodinnom dome. Aj v tomto prípade bola snaha odovzdať ho starým rodičom. ,,Nech sa na mňa Pán Boh a dieťa nehnevajú, ale tretie dieťa by sme už nezvládli. V tom čase sme mali 64 rokov. Nakoniec sa oňho postaral jeho otec, ktorý bol na otcovskej dovolenke 6 rokov,“ zalomila rukami stará mama Marková.

S pokojným dôchodkom sa museli rozlúčiť /Stará mama nevyšla týždeň z domu

Keď ich rodičia doniesli ku starým rodičom, mladšia z dievčat, Miriam, mala len štyri týždne, bola ešte vo vankúšiku. Staršia Monika mala rok a pol. ,,Najťažšie na tom bolo, že nás postavili pred hotovú vec. Bolo to strašné vypätie, my sme boli zvyknutí byť sami, na dôchodku. Zrazu, keď vrzla postieľka, už som bola hore. Týždeň som nevyšla z tohto domu. Bolo to veľmi vyčerpávajúce,“ ukázala stará mama na svoj dom, kde s manželom vychovali päť detí vrátane dvoch vnučiek. S prebaľovaním či kúpaním im pomáhala druhá dcéra, ktorá chodila z 12-hodinovej práce rovno k nim.

75-roční starí rodičia si neužívajú dôchodok ako bežní dôchodcovia. Už jedenásť rokov sa starajú o dve dievčatá, ktoré si ani nepamätajú, že predtým žili inak. Namiesto oddychu na dôchodku boli Markovci nútení nanovo si zopakovať starostlivosť o malé deti a opäť sa stali rodičmi. Dnes sú z dievčat školáčky, ktoré sú šikovné a veľmi pokorné. ,,Všetko sme to, našťastie, zvládli. Minulý rok sme s mužom oslavovali 50 rokov manželstva. Navzájom sa dopĺňame a sme si oporou. Jeden by to nezvládol,“ pozrela sa pani Marková na manžela a povzdychla si.

Vnučky si nevedia starých rodičov vynachváliť, trávia s nimi veľa času, snažia sa im pomáhať v domácnosti, so záhradkou či s prácami okolo domu. Aj počas našej návštevy sme ich zastihli pri tom, ako spoločne pracovali v záhradke.

Potrebujú peniaze na zubný strojček

Peniaze pre deti od dcéry a zaťa nevideli vyše roka. Dlžili im viac ako tisíc eur. Mesačne im mali posielať 105 eur za obe deti. Pravidelne platiť začali, až keď im exekúcia chcela zobrať dom. ,,Za deti nám neplatili ani cent, tak sme to dali na súd. Posielajú nám len rodinné prídavky, tie peniaze nám vydržia maximálne týždeň,“ povzdychla si stará mama, ktorá vyrátala, čo všetko museli platiť, aby sa dôstojne postarali o dve malé deti.

„Do toho ide Monika na strojček, pretože má krivé predné zúbky, to bude stáť veľa peňazí. Ich rodičia si myslia, že keď pošlú 105 eur, že dali pol sveta,“ vysvetlila pani Marková. „Našťastie, našli sa aj ľudia, ktorí nám pomáhajú. Takým je aj Robo Kolár, predseda občianskeho združenia Inštitút RK, ktorý nás už niekoľko rokov podporuje, za čo sme vďační.“

Obaja starí rodičia už majú svoje starosti, tie idú ruka v ruke s vekom. Bolia ich kríže, kĺby, no napriek tomu na to nemajú čas myslieť, pretože stále musia nájsť silu na svoje vnučky, ktoré sa zo dňa na deň stali ich deťmi. ,,Človek už musí kalkulovať, čo treba skôr porobiť,“ dodal na záver starý otec.

Postele pre sestry u starých rodičov

Do projektu Pomôžte nám pomôcť, ktorý organizuje Občianske združenie Inštitút RK a jeho predseda Robo Kolár, prispel sumou 500 eur aj pán Ladislav Jacko z Ružomberka, ktorý zareagoval na výzvu. Aj vďaka jeho daru pred Vianocami odovzdali nové postele pre sestry Miriam a Moniku Brodňanské, ktoré sú v pestúnskej starostlivosti u svojich starých rodičov v ružomberskej mestskej časti Hrboltová.

„Spolu s kolegami sme im pomohli s donáškou aj montážou. Dievčatá už vyrástli a potrebovali väčšie postele, navyše jedna zo starých postelí sa už po 5o-ročnom používaní takmer rozpadla. Verím, že dievčatá si vychutnávajú zdravý spánok na nových posteliach. Nech dobre slúžia a sladké sny,“ zaželal R. Kolár, ktorý im odovzdal aj vianočný darček – mobilné telefóny.

Článok bol pôvodne publikovaný v májovom čísle RK Magazínu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.