Liptovské múzeum zreštaurovalo maľbu kňaza z Hrboltovej

Oltárna maľba, ktorej autorom je niekdajší farár z Hrboltovej, pochádza z roku 1826. Reštaurátorské práce trvali dva a pol roka.

Liptovské múzeum so sídlom v Ružomberku v spolupráci s akademickým maliarom Jozefom Doricom zreštaurovalo umelecké dielo s názvom Ukrižovanie. Oltárna maľba pochádza z roku 1826 a jej autorom je Emericus Boboth, ktorý v Hrboltovej pôsobil ako farár.

,,Maľba Ukrižovanie je veľkosťou viac než dvojmetrové zobrazenie tradičnej kresťanskej scény, ktorá sa v priebehu stáročí s menšími obmenami objavovala (a stále objavuje) na sakrálnych umeleckých dielach. Výjav bol namaľovaný olejovými farbami na ľanovom plátne umiestnenom na podráme v roku 1826 farárom z Hrboltovej menom Emericus Boboth,“ informoval redakciu RK Magazín Viktor Mydlo, marketingový a PR manažér Liptovského múzea.

Autora maľby spočiatku nepoznali

Maľba bola v havarijnom stave a potrebovala komplexnú obnovu. ,,Na jej ploche sa nachádzali trhliny, praskliny olejového náteru, straty plátna či nevhodne vykonaný sekundárny lakový náter, ktorý cez praskliny presiakol na pôvodné plátno. Okrem poškodení maľby bol v degradovanom stave nájdený aj podrám,“ priblížil Mydlo nedostatky diela. Reštaurátorské zásahy trvali od októbra 2020 do apríla 2023.

 

Podľa Mydla zaujímavosťou bolo, že zadná strana plátna obsahovala päť ľanových záplat. Tie podľa reštaurátora pravdepodobne neplnili žiadnu funkciu, pretože na ich mieste sa nenašlo ani poškodenie pôvodného plátna a ani náznaky premaľby. Liptovské múzeum dielo získalo v roku 1957. Vtedy nebolo možné určiť meno autora. Až odstránením jednej zo záplat sa ukázalo, že maľba obsahuje signatúru, na základe ktorej bolo autorstvo pripísané maliarovi menom Emericus Boboth.

,,Priebeh reštaurovania začal stabilizáciou opadávajúcich častí pôvodnej maľby, nasledovalo odstránenie záplat, tlakom a použitím vhodných chemických a organických látok boli zlepené opadávajúce kusy maľby, plátno bolo vyčistené, zbavené stmavnutého laku, prelakované, vyrovnané a upevnené na nový podrám,“ popísal Mydlo proces reštaurovania.

Maľbu vystavia v Liptovskom múzeu v Ružomberku

Dielo následne priviezli z ateliéru reštaurátora Jozefa Doricu do sídelnej budovy múzea v Ružomberku, kde bude v najbližších týždňoch vystavené ako súčasť stálej expozície sakrálneho umenia.

Reštaurovanie sa realizovalo vďaka úspešnému projektu a následnému získaniu verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia. Povinnú spoluúčasť k projektu poskytol Žilinský samosprávny kraj. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Kto je autorom maľby?

Emericus Boboth pôsobil ako kňaz vo farnosti pri kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v Hrboltovej v rokoch 1821 až 1834. Počas svojho pôsobenia nechal na mieste malého ranogotického kostolíka v Hrboltovej postaviť nový väčší kostol v rokoch 1827 ž 1830. Ako sám reštaurátor vo svojej záverečnej správe udáva, pomerne dobre zvládnutá maliarska technika natíska potrebu hlbšieho spoznania osobnosti tvorcu a zároveň autora Ukrižovania. Konkrétnejšie cesty Emericusa Bobotha sú nám zatiaľ neznáme.

Objavený názov

Celý objavený názov bol písaný v latinčine a v doslovnom preklade znamená: Všetko pre väčšiu slávu Božiu namaľoval osobne Imrich Boboth farár hrboltovský roku pána 1826 (AD MAIOREM DEI OMNE DLORIAM PINXIT IN PERSONAM Emericus Boboth Parochus Hrboltoviensis Anno Dom. 1826).

Zdroj: TS Liptovské múzeum

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.