Prvá prehra v nadstavbe. Ružomberok neuspel v Zlatých Moravciach

Ružomberskí futbalisti prehrali v Zlatých Moravciach najtesnejším rozdielom. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok prehrali v sobotu 29. apríla v rámci 7. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy so Zlatými Moravcami 0:1. Liptáci zaznamenali prvú prehru v nadstavbe, no napriek tomu si definitívne zaistili prvé miesto v skupine o udržanie sa.

Zverenci Petra Struhára sa po šiestich zápasoch nadstavby suverénne nachádzali na jej čele, pričom doposiaľ získali 14 bodov za štyri výhry a dve remízy. Na druhej strane, Zlatomoravčania figurovali pred týmto duelom na predposlednom 11. mieste. Vzhľadom na aktuálnu formu a tabuľkové postavenie jednotlivých tímov boli v pozícii mierneho favorita Liptáci.

Prvý polčas v znamení futbalovej nudy

Ružomberčania vstupovali do tohto stretnutia s vedomím, že ak v ňom uspejú, tak definitívne ovládnu skupinu o 7. – 12. miesto. Prvý polčas sa niesol v znamení futbalovej nudy. V tejto časti hry najviac zaujalo striedanie domáceho kapitána Denisa Dugu, ktorého nahradil exružomberčan Adam Brenkus.

Liptáci boli v úvodnej 45-minútovke aktívnejší, no vyloženú gólovú príležitosť si nevypracovali. Domáci hráči sa v ofenzíve trápili a v prvom dejstve si pripísali iba jeden strelecký pokus, ktorý bol však nepresný.

Jedinú strelu na bránu v úvodnom polčase videli diváci až v 45. minúte, no so zakončením hosťujúceho Samuela Šefčíka si brankár ViOnu Patrik Lukáč poradil. Aj preto sa aktéri tohto zápasu rozpŕchli do kabín za bezgólového stavu (0:0).

Nedáš – dostaneš

Druhé dejstvo začali lepšie Liptáci. V 51. minúte skúšal šťastie Samuel Šefčík, avšak jeho zakončenie nemalo potrebnú razanciu. O pár minút si Ružomberčania vytvorili prvú veľkú šancu v stretnutí. Ich najlepší strelec v tejto sezóne Štefan Gerec sa ocitol v obrovskej príležitosti, no domáceho gólmana neprekonal. Vzhľadom na ďalší vývoj duelu sa táto nepremenená situácia ukázala ako kľúčová.

V 70. minúte zahrávali Liptáci rohový kop. Z neho však bránu súpera neohrozili, práve naopak, do rýchleho protiútoku sa dostali domáci. Akciu potiahol Adam Brenkus, ktorý výbornou prihrávkou našiel Romana Čerepkaia, ten sa nemýlil a otvoril skóre stretnutia – 1:0. Bola to prvá šanca ViOnu v tomto zápase a ihneď sa skončila gólom.

Ružomberčania sa v ďalších minútach snažili stav vyrovnať, no vyloženú gólovú situáciu si nevypracovali. Zlaté Moravce tak triumfovali nad MFK Ružomberok najtesnejším rozdielom 1:0 a zaznamenali druhú výhru po sebe. Vďaka víťazstvu sa odlepili z 11. pozície a v tabuľke sa posunuli na 10. miesto. Na druhej strane, Liptáci si pripísali na svoje konto prvú prehru v nadstavbe.

Dva domáce zápasy v rade

Ružomberčania si napriek prehre definitívne zaistili vedúcu pozíciu v skupine o 7. – 12. miesto, keďže ôsme Michalovce prehrali v Skalici 2:3. Pred Zemplínčanmi majú Liptáci nedostihnuteľný 11-bodový náskok.

Najbližší duel odohrajú zverenci Petra Struhára v sobotu 6. mája o 18:00 h, keď na vlastnom ihrisku privítajú Skalicu. Následne sa opätovne predstavia na domácom štadióne, keď nastúpia proti Michalovciam (13. 5.). Nadstavbovú časť súťaže ukončí „Ruža“ duelom proti Liptovskému Mikulášu (20. 5.).

Liptáci sú blízko k baráži o pohárovú Európu

MFK Ružomberok napriek pôsobeniu v skupine o záchranu pomýšľa na účasť v predkole Európskej konferenčnej ligy (EKL). Keďže Liptáci ovládli skupinu o 7. – 12. miesto a zároveň Slovnaft Cup pravdepodobne vyhrá tím, ktorý sa umiestni vo Fortuna lige do tretieho miesta, tak sa Ružomberčania predstavia v baráži o účasť v predkole EKL.

Vo finále Slovenského pohára, ktoré je na programe v pondelok 1. mája, sa predstaví Spartak Trnava proti Slovanu Bratislava. Keďže obe mužstvá sa v tabuľke najvyššej slovenskej súťaže nachádzajú v prvej trojke, tak si „Ruža“ s veľkou pravdepodobnosťou zahrá spomínanú baráž o EKL.

Fortuna liga – 29. kolo:

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – MFK Ružomberok 1:0 (0:0)

Gól: 70. Čerepkai. Žlté karty: 21. Čonka, 70. Chropovský, 85. Mondek – 76. Macejko, 90+2. Bobček. Rozhodovali: Smolák – Roszbeck, Halíček. Diváci: 1 003.

FC ViOn Zlaté Moravce: Lukáč – Suľa, Šuvalija, Toml, Čonka – Múdry, Demitra (56. Almeida), Mondek, Pinte, Duga (C) (28. Brenkus) – Čerepkai (86. Ikugar).

MFK Ružomberok: Frühwald – Fabiš, Malý, Mojžiš (63. Mrva), Selecký – Zsigmund (C) – Šefčík (74. Macejko), Gerec (59. Chrien), Domonkos, Tučný (59. Boďa) – Bobček.