Radnica chce získať dva milióny eur na moderné technológie a zníženie dopadov koronavírusu

Prvá dotácia je zameraná na využitie smart technológií v oblasti parkovania, verejného osvetlenia a ovzdušia. Druhá žiadosť sa týka zníženia negatívnych dopadov Covid-19.

Radnica sa zapojila do dvoch eurofondových výziev, v ktorých môže získať takmer dva milióny eur. Podanie žiadostí schválili poslanci na septembrovej mimoriadnej schôdzi, na ktorej zároveň odobrili spolufinancovanie projektov vo výške 115-tisíc eur.

Smart mesto za takmer milión eur

Mestské zastupiteľstvo odhlasovalo podanie žiadosti o dotáciu v hodnote 995-tisíc eur. Radnica sa o ňu uchádza s projektom Smart technológie mesta Ružomberok.

Na stole bola už niekoľkokrát. Tento raz poslanci jednohlasne schválili spoluúčasť mesta na financovaní projektu vo výške 5 percent, teda 50-tisíc eur.

„Hlavným cieľom projektu je doplnenie chýbajúcej smart infraštruktúry v meste Ružomberok, a to v jeho centre aj širšom centre,“ priblížila počas rokovania referentka projektov a grantov Jana Tkačiková. A to konkrétne v oblastiach, ktoré domácich i návštevníkov trápia dlhodobo. Parkovanie či stav ovzdušia.

Jedným z bodov projektu je nákup a inštalácia troch meteostaníc. Mesto momentálne nevlastní žiadnu, v areáli Mondi SCP má jednu umiestnenú SHMÚ. „Meteostanice by inštalovali na sídlisku Klačno, Baničné a v centre mesta,“ špecifikuje Tkačiková lokality potenciálnych smart prírastkov.

Tie by zaznamenávali teplotu a vlhkosť vzduchu, zabezpečovali by tiež monitoring nebezpečných látok v ovzduší. Konkrétne hodnoty by mali byť zobrazené v systéme Smart City, GIS mape aj webovej stránke mesta.

Parkovacie senzory aj nové osvetlenie  

Pomocou smart technológií chcú tiež zefektívniť parkovací systém v centre a širšom centre mesta.

„Cieľom nie je počet parkovacích miest zvyšovať úmerne k úrovni automobilizácie, ale počet parkovacích miest v centrálnej zóne upraviť, intenzifikovať ich využitie, obmedziť nelegálne parkovanie a dosahovať príjmy z prenájmu parkovacích miest,“ uvádza sa v oficiálnom rokovacom materiáli k plánovanému systému, ktorý by mal tiež poskytovať informácie o obsadenosti parkovacích miest. Na tieto účely by poslúžilo 1200 parkovacích senzorov aj nové kamery.

V projekte sa ráta tiež s modernizáciou verejného osvetlenia. „Existujúce sodíkové výbojky budú nahradené LED svietidlami,“ približuje referentka. Celkovo by sa ich vymenilo 337.  Výmenou minimálne 50 rokov starej technológie si mesto sľubuje zníženie prevádzkových nákladov ako aj lepšiu intenzitu osvetlenia.

Ružomberský projekt zatiaľ prešiel do druhého kola. „Pred mesiacom prebehlo prvé kolo posudzovania približne 50 žiadostí. Z nich bolo, podľa neoficiálnych správ, vybraných desať na možnosť podania si žiadosti,“ uviedol počas schôdze viceprimátor Ján Bednárik  s tým, že ministerstvo mestu odsúhlasilo dodatočné podanie žiadosti.

Pôvodne sa mohli predkladať do 26. augusta. V tom čase boli niektorí predstavitelia mesta v karanténe po tom, čo nákazu Covid-19 odhalili u jedného zo zamestnancov úradu a zastupiteľstvo tak podľa Bednárika nebolo možné zvolať.

V prípade, že mesto finančné prostriedky získa, s realizáciou projektu vrátane všetkých povolení sa podľa druhého zástupcu primátora začne v polovici budúceho roka. Ukončený by mal byť koncom roka 2022.

Milión na zníženie dopadu koronavírusu

Poslanci na rokovaní tiež odobrili predloženie žiadosti o ďalší nenávratný finančný príspevok. Pod názvom Zníženie negatívnych dopadov v súvislosti so šírením Covid-19.

Ide o výzvu z dielne rezortu vnútra na menežment mimoriadnych udalostí, ktorú každoročne aktualizuje od roku 2017. Tento rok sa pod krízovou situáciou rozumie práve pandémia koronavírusu.

„Kúpili by sme termokamery, snímače ovzdušia, počítadlá osôb, semafóry, ochranné rúška, masky, chemické, dezinfekčné prostriedky,“ menuje Tkačiková zamýšľané aktivity v projekte.

Naplánovaná je tiež kúpa zásahového vozidla, resp. transportná technika s cisternou na ekologickú dezinfekciu vonkajších plôch.

Okrem hmotných zariadení by tiež išlo o plány na zvládnutie mimoriadnych situácií a vyškolenie pracovníkov mesta.

Výzva, v ktorej radnice žiada o milión eur, si vyžaduje spolufinancovanie projektu v sume 65-tisíc eur. Spoluúčasť poslanci jednohlasne schválili.

Titulná fotografia: Záber z rokovania mestského zastupiteľstva v Ružomberku. Zdroj: Anna Zábojníková 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.