
Odkedy sa v tesnej blízkosti Kalvárie po prvýkrát usalašili bagre, ubehlo už šesť mesiacov. Vo februari poslanci zaviazali primátora vytvoriť pracovnú skupinu. Tá mala rokovať s investorom o možnej zámene pozemkov alebo o inom riešení, ktorým by sa ochránilo územie Kalvárie. Na jej poslednom stretnutí však primátor avizoval jej zrušenie, o ktorom už v stredu 30. júna budú rozhodovať mestskí poslanci.
Pracovná skupina sa oficiálne stretla štyrikrát, no prebehli aj viaceré rokovania so zástupcom spoločnosti CPI Slovakia, či majiteľkou pozemkov, o ktorých výmene či predaji sa uvažuje.
S otázkami sme sa v druhej polovici mája obrátili aj na radnicu. Zaujímalo nás, prečo sa primátor rozhodol rozpustiť pracovnú skupinu na záchranu Kalvárie a či jej zrušenie znamená, že už mesto nebude rokovať s investorom, ani s majiteľkou pozemkov, pani Trangošovou, ktoré plánovali zameniť. Pýtali sme sa aj na to, prečo sa nepodarilo zrealizovať ani jedno z riešení, ktoré mohlo zväčšiť ochranné pásmo Kalvárie. Odpoveď sme nedostali.
Výzva na záchranu ružomberskej Kalvárie prerástla do verejnej petície
Aktivisti: Posun kaplniek o tri metre nema žiadny význam
Štvormesačné rokovania o ochrannom pásme vo vzdialenosti 28 metrov od kaplniek však zatiaľ neboli úspešné. Aktivisti preto posúvajú online petíciu aj do fyzickej podoby. Plánujú ísť do ulíc medzi ľudí.
,,Petíciou chceme dosiahnuť, aby investor pri svojom zámere výstavby rešpektoval 28 metrové ochranné pásmo kalvárie. Aby mesto naďalej hľadalo pre investora riešenie v podobe zámeny pozemkov, aby sa nepresúvali kaplnky a aby sa zrealizoval projekt revitalizácie súčasnej Kalvárie tak, ako bol povolený už štyri roky platným stavebným povolením,” vyratúvajú svoj cieľ aktivisti.
Posledné týždne sa hovorí aj o ďalšej alternatíve.
,,Do Kalvárie by sa vybudoval vstupný portál, premiestnili by sa štyri kaplnky, ktoré sú v zastavanej časti, podali by sa o 3, 5 metra napravo, čím by sa rozšírilo ochranné pásmo. Vybudovali by sa lavičky, pekný chodník, zrenovovali by sa kaplnky aj kostol a vzniklo by ucelené dielo,” povedal pre Mestskú televíziu Ružomberok primátor Igor Čombor.
Podľa aktivistov však presun kaplniek nie je dobrý nápad. ,,Ak je dnes stavba naplánovaná vo vzdialenosti 10 metrov od kaplniek, posun kaplniek o 3 metre nemá absolútne žiadny význam. Nič podstatné sa ním nedocieli. Naopak, zničí ich historicko-kultúrnu a aj duchovno-spoločenskú hodnotu. Nehovoriac o tom, že kaplnky presun nemusia vôbec „prežiť“,” vysvetľujú aktivisti.
Ružomberskej Kalvárii hádžu záchranné koleso. Mestu, investorovi aj poslancom smeruje verejná výzva
Výstavbu brzdí chýbajúce stavebné povolenie
Iniciatíva za záchranu ružomberskej Kalvárie informovala, že v súvislosti s Kalváriou boli opomenutí aj okolití vlastníci pozemkov, ktorých sa nikto nepýtal na názor. Jeden z nich sa ozval a svojich práv sa začal dožadovať.
,,Na mnohé z týchto problémov sme prostredníctvom úradov v priebehu ostatných mesiacov oficiálne upozornili, čo čiastočne prinútilo investora meniť a opravovať plány výstavby a, napokon, aj oddialilo vydanie stavebného povolenia,” upozorňujú aktivisti.
Investor ešte stavebné povolenie vydané nemá. Práve to ho delí od plného pokračovania vo výstavbe. Do procesu vydania stavebného povolenia vstupujú ako účastníci konania aj aktivisti. Iniciatíva za záchranu ružomberskej Kalvárie podala žiadosť o protest prokurátora na vydané územné rozhodnutie z roku 2019. Rovnako tak podali podnet na zapísanie ružomberskej Kalvárie do Zoznamu kultúrnych pamiatok.
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.