Občianske združenie Vlkolínec Unesco Gazdovský dvor pôsobí už druhý rok. Ľuďom chce dať možnosť, aby zakúsili život vo Vlkolínci z 19. storočia.
V budove bývalej školy, ktorú zatvorili koncom 60-tych rokov, vystavuje ďalší z autorov venujúci sa maľbe krajiny a zátiší Vlkolínca.
Výstavy v galérii
„Výstavami starších fotiek a malieb chceme ukázať Vlkolínec v minulosti a dnes. A tiež, aby si ľudia uvedomili rozdiel v živote a vzhľade tejto časti Ružomberka,“ približuje predseda Občianskeho združenia Vlkolínec Unesco Gazdovský dvor (OZ) Jozef Bradiak mladší.
V škole zorganizovali od roku 2017 už viacero výstav. Priestor dostali nebohý Ján Guráň, miestny Anton Sabucha, ale aj Jozef Chrena z Moravského svätého Jána.
„Chrena je posledný žijúci potomok Martina Benku,“ ozrejmuje Bradiak slávne korene jedného z autorov malieb, ktorému dali priestor v takzvanej galérii.
Aktuálne si môžete pozrieť obrazy Larryho Kalvacha. Pôvodom Čech z Orlických hôr si však obľúbil Šumavu a Veľkú Fatru.
„Vlkolínec je jeho srdcová záležitosť. Povedal by som, že sa mu venuje viacej ako Šumave. Maľuje obrazy s tematikou našej UNESCO dediny už šesť rokov a ľudia si ich pochvaľujú,“ predstavuje aktuálnu výstavu projektový manažér OZ Gustáv Kapina.
Kalvach je detailista. Vlkolínec si najprv starostlivo pofotí, zachytí ho vo vybranom časopriestore a potom snímku prenesie na plátno. Výlučne olejom.
Prostriedky na výstavu získali z grantu Žilinského samosprávneho kraja. Časť museli, ako to pri grantových schémach chodí, investovať zo svojich.
Aktuálna výstava potrvá oficiálne do konca augusta. Viaceré obrazy tu však zostanú dlhšie. Budú aj na predaj.
Žiť v 19. storočí
Mnohí návštevníci si už všimli, že vo Vlkolínci pribudla nová atrakcia. Zvieracia mini farma. Chovajú kozy, prasce, zajace, sliepky, kačky.
„Opäť je to snaha ukázať tradičný Vlkolínec. Zvieratá, ktoré tu ľudia voľakedy chovali, pretože ich potrebovali na prežitie. Takto to vo Vlkolínci vyzeralo. Aj tu nám pomohol Žilinský samosprávny kraj. Na nový prístrešok sme získali dve tisíc eur,“ vysvetlil k farme Jozef Bradiak.
OZ v minulosti rozbehlo aj ukážky remesiel spojené s workshopmi – možnosťou pre verejnosť naučiť sa tradičným prácam Vlkolínčanov. Tento rok ukážky organizuje Občianske združenie Vlkolínec v dome UNESCO, ktoré tu tiež pôsobí.
„Myšlienky sme sa nevzdali, no chceme ju posunúť ďalej. Plánujeme získať povolenia aj na ukážky výroby produktov z týchto zvierat a nechať ľuďom možnosť skúsiť si vyrobiť ich,“ odhaľuje Bradiak ďalšie plány.
Nie sú jediné. Ak plány vyjdú, vo Vlkolínci si budete môcť vyskúšať, ako sa žilo v minulosti.
„Bez vody, ktorú si bude treba ísť nabrať do studne. Bez elektriny, len s lampášom. S možnosťou vyskúšať si, ako je to kydať hnoj, kosiť a sušiť trávu, starať sa o pole. Chceme dať ľuďom možnosť vyskúšať klasický, podhorský život 19. storočia,“ vraví Bradiak o plánoch OZ na najbližšie aktivity.
Sám je zvedavý, či ľudia dokážu takýto život zvládnuť deň, tri alebo bude záujem aj o týždňový pobyt.
Titulná fotografia – Predseda OZ Vlkolínec UNESCO Gazdovský dvor Jozef Bradiak mladší (vľavo) a projektový manažér OZ Gustáv Kapina pri výstave obrazov Larryho Kalvacha. Foto – autor.