Ružomberčan Ružomberčanovi

Jedna správa Ružomberského magazínu hovorí o tom, že  mesto Ružomberok sa koncom druhej dekády januára 2019 ocitlo bez posypového materiálu a TS mesta sa mu za to ospravedlňujú.

Takáto správa  neprekvapuje. Veď dokúpi sa, ak tí zo zodpovedných naplánovali viac financií a všetko sa dá do normálnych zimných mestských koľají.

Zdá sa však, že táto zima bude trochu iná, než tá vlaňajšia 2017/2018. Veď do polovice januára tohto roku, už napadlo viac snehu než za tú vlaňajšiu. Všetka česť a pochvala tým, ktorí sa o mestské cesty nepatriace štátu svedomite starajú. Zatiaľ je mesto krížom krážom prejazdné, horšie je to však s chodníkmi sídlisk a parkovísk, kde sa už kopia utlačené haldy 15- 20 cm na ľad zmrznutého snehu.

Zatiaľ nevedno, čo ešte príde, ak znovu napadne ďalších 30 cm snehu, ktorý zase pneumatiky áut udupú. Keď  do sídliskových snehových koľají a kompaktnej ľadovej podložky snehových parkovacích mantinelov naprší, vznikne situácia ako vyšitá pre pošmyknutie starších občanov, tých menej pohyblivejších a obratnejších pri páde. Nastúpi práca lekárov – chirurgov, posudkových lekárov, „vyklepávačov“ karosérií áut a nepochybne aj poisťovní.

Nuž, tak to býva, keď sa na sídliskách nechá sneh zatlačiť, a nie z nich vyviesť naložením na autá niekde von za mesto. Premiestňovanie snehu z jedného miesta na druhé (od auta k najbližšiemu autu zhodením snehu z kapoty karosérie) by malo konečne prestať. A potom, na suchšie chodníky a parkoviská by stačilo menej posypov a nebolo by treba ani iné, tzv. inertné posypy. Škoda, že niektorí mladí občania už o lopatu ani nezavadia, aby vyhodili pár lopát snehu za chodník, kde sneh nebude nikomu zavadzať. Pochopiteľne v demokracii nášho sídliskového typu (to má na starosti iný a po novom mesto a jeho TS mesta).

Nemožno čakať, že sa (už dnes) zamrznutá ľadová vyhladená plocha sama odstráni. Určite áno, aj sama, ak sa ponechá napospas jarnejším teplejším slnečným lúčom. Tak teda do marca či do apríla?

Myslieť netradične ružombersky, ale neružombersky (po novozámocky), a keď tu máme Občianske združenie Ružomberčan, ma tu v stave v akom sa mesto v tretej dekáde januára 2019 nachádza, napadá jedna kacírka myšlienka. Odpustiť si jeden rok rezeň so zemiakovým šalátom, tradičný obed OZ Ružomberčan pre možno štyritisíc občanov mesta. Ten určite dobrodinca niečo stojí, a keď jeden, povedzme 2,50 či 3 eurá, čiže nejakých celkom 10 či 12 tisíc eur, potom za tieto peniaze by sa dalo kúpiť 10 čínskych „esových kovbojov“ – snow blower-ov, snehových fréz, pri cene jednej za 960 amerických dolárov.

Desať kusov – Typ Gasoline 6 HP s pracovnou šírkou 60 cm od Jinhua Acecowboy Co. Ltd by postačilo na naše chodníky a parkoviská sídlisk, ak by sa tieto dostali do dobrých rúk zodpovedných hospodárov mesta, ktorí by do nich naliali pohonné hmoty, naštartovali a v pravý čas spustili k činnosti “tractor walker-a“, s premyslenou organizáciou práce (vyfúknutý sneh premiestniť priamo na mechanizmy, ktoré ho vyvezú zo sídlisk von).

Myslím si, že by mi to dôchodcovia z OZ Ružomberčana prepáčili, keby raz prišli o takýto predvianočný obed bez balíčka. A to v dobrom, mysliac hlavne na ich osobnú ortopedickú bezpečnosť. A nielen ich.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.