Stretnutie rodákov na Bielom Potoku (XIV – 2019)

Bezpochyby – takto by sa malo toto podujatie nazývať, aj keď si už okolitá komunita zvykla na Belanské gance.

Tie štrnáste v poradí im skutočne vyšli a návštevníkov hlavného programu nesklamalo ani počasie. Do súťaže vo varení a jedení halušiek sa prihlásil aj štvorčlenný tím Za ľudí. V súťaži žien s ex-prezidentom Andrejom Kiskom. A večerný dážď a miestami aj lejak po 22 hodine určite náladu na Belane, kde mala vyhrávať hudobná skupina ESO do druhej hodiny v noci, miestnym neuškodil.

Ráno s teplotou 14 stupňov to na začiatku Korytnickej doliny na okraji južnej časti mesta, nasvedčovalo tomu, že svetre zostanú tentoraz v šatníkoch. A tak postupne s rastúcou teplotou, ktorá sa o jednej popoludní vyšplhala až na 29 stupňov v tieni, rástla na ulici Hlavnej a Školskej úmerne aj spotreba nápojov. 

Kto chcel prišiel a neobanoval, ceny porcie halušiek s pohárom zákvasu a pol litrových gulášov, (keď sa varili dva druhy hovädzí a držkový) nevzrástli oproti minulému roku. A to už v období, keď aj ceny kauflandových zemiakov a múky zaznamenali na Slovensku viditeľnejší nárast.

Pre štatistiku, (ak budeme na budúcoročnej okrúhlejšej 15-stke gancov porovnávať ponukový cenník): bryndzové halušky porcia 3,50 €; bryndzové halušky s 2 dcl zákvasu 3,80 €; hovädzí alebo držkový guláš 3,50 € a palacinka 1,50 €. V malom dodatku cenníka ešte káva a jeden tombolový lístok – obidvoje za 1 euro.

Belani sa teda dali tradične do práce aby nesklamali svojich priaznivcov, krajanov a aj tých bývalých domorodcov, ktorí na ich Biely Potok docestujú zo zahraničia. Už štrnásty raz za sebou v sobotu 10. augusta, dokonale pripravili toto sobotné kultúrne podujatie. Stará garda a partia tých, ktorí každoročne priložia ruky k dielu hlavne ako kuchári, rozhodcovia súťaží pri varení halušiek, nápojári s pivom, kofolou a liehovinami, organizační a kultúrni pracovníci boli v plnom nasadení. A deti zase súťažili v rýchlosti jedenia syrových nití. 

Z informačného zdroja a garantov takejto udalosti na kraji mesta Ružomberka, ktorí ku štrnástym gancom mali najbližšie, organizovali a materiálne ich zabezpečovali postupne už od februára, bolo možné dozvedieť sa, že na Bielom Potoku sa vystriedala tisícka ľudí, ktorá tu za sobotné dopoludnie a odpoludnie zjedla 450 gulášov a 850 porcií halušiek. 

A čo je pozoruhodné, v porovnaní s nedávnymi Revúckymi haluškami, v areáli Bieleho Potoka, kde sa súťažilo a kde hrala ľudová hudba, mohol návštevník – gulášový a haluškový fajnšmeker, ktorý si ich neskôr k jedlu dal, vidieť počas prípravy jedla , čo všetko sa do vary dáva, z čoho pozostáva, ako sa pokrm pripravuje a pozerať sa kuchárom na ruky, bez toho, aby im pohľadom zavadzal. 

Tam ďalej od kotlov s gulášmi či veľkými hrncami s haluškami sa našinec a na gancoch sa nachádzajúci návštevník mohol odfotiť a urobiť si na pamiatku štrnástych Belanských gancov aj rodinnú fotografiu s bývalým prezidentom A. Kiskom a poslankyňou NR SR V. Remišovou. (Na gancoch pred piatimi rokmi súťažil a varil aj bývalý minister, neskôr poslanec NR SR Daniel Lipšic, a vtedy súťažne i miestni ružomberskí poslaneckí Sietisti).

Na Belane, ako mu Ružomberčania hovoria, bolo kde tu počuť  angličtinu, holandčinu a, pochopiteľne, i češtinu. Veď vždy sa tu nejakí zvedaví cudzinci v údolí Korytnickej doliny nájdu a objavia v období leta aj na horských bicykloch. V sobotu ste tu mohli vidieť  najmladšieho 12 dňového účastníka – batoľa, dosť ružomberských rodičov s deťmi a aj tých najstarších majúcich hodne po osemdesiatke. V hlúčikoch štamgastov sa pri pive hovorilo aj o ligovom futbale, veď Ružu o šiestej podvečer pred TV kamerami čakal regionálny rival MŠK Žilina. 

Výsledkové listiny pretekov vo varení a jedení halušiek sa často neuvádzajú v takýchto príspevkoch. Avšak tentoraz, (ad hoc) už i na tak oficiálne a hlasnejšie neohlásenú návštevu žlto-dresového ženského tímu Za ľudí (Veronika Remišová, Jana Žitňanská /bývalá europoslankyňa/ s Jurajom Šeligom a ex-prezidentom Andrejom Kiskom) sa pre Bielopotockú štrnástku 2019 predsa len s desiatimi súťažiacimi tímami do Ružomberského magazínu zapíšu.

V súťaži mužov (súčet času varenia a konzumácie)

  1. Belanské ľadové medvede (5:35 + 1:07) – 6:42 min
  2. Team Joker B.P.                (5:45 + 1:04) – 6:49 min 
  3. Junáci                              (7:34 + 1:08) – 8:42 min
  4. Štamgasti                         (8:18 + 1:34) – 9:52 min
  5. Farm. Borci                        (9:12 + 2:21) – 11:33 min
  6. Fešáci                               (14:03 + 2:40) – 16:43 min

V súťaži žien 

  1. Dotyk                                 (3:40 + 0:24) – 4:04 min
  2. Lyžiarky                              (4:29 + 0:28) – 4:57 min
  3. Keduli                                 (4:31 + 0:43) – 5:14 min
  4. ZA ĽUDÍ                              (6:16 + 2:00) – 8:16 min

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.