Ružomberčania sa budú môcť zoznámiť so zámerom výmeny kotla v papierňach

Vedenie spoločnosti Mondi SCP, a. s., Ružomberok prezentovala nový kotol na biomasu mestským poslancom ešte v apríli minulého roka. Zúčastnil sa na ňom aj iniciátor petície Ján Kuráň (na snímke vpravo dole). Foto: archív redakcie
Súčasný kotol na biomasu v ružomberských celulózkach a papierňach pracuje už vyše 40 rokov. Spoločnosť Mondi SCP pred časom avizovala, že by ho chceli vymeniť za nový.

Ružomberčania sa môžu zoznámiť so zámerom výstavby nového kotla na biomasu v celulózovom a papierenskom podniku a súvisiacimi zmenami územného plánu mesta na pracovnom stretnutí. Uskutoční sa vo štvrtok 5. októbra o 15.30 h vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Ružomberku. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

„Pracovné stretnutie sa uskutoční z dôvodu vyjasnenia nezodpovedaných otázok a pripomienok, ktoré na verejnosti vznikajú v súvislosti s výmenou starého kotla na biomasu za nový,” vysvetlil Miškovčík.

Rozhodovanie o novom kotle sa posúva

Rozhodovanie o zmene územného plánu mesta Ružomberok, ktorá umožní výmenu starého kotla v ružomberských celulózkach a papierňach za nový, sa malo pôvodne uskutočniť na septembrovom  (27. 9.) zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ), ale presunulo sa na budúci týždeň.

Avizoval to v utorok 26. septembra ružomberský primátor Ľubomír Kubáň. Ako dodal, verí, že sa dovtedy podarí upokojiť emócie a s rozvahou vyhodnotiť fakty. Kubáň podal na minulotýždňovom zasadaní MsZ návrh, aby sa rozhodovanie o zmene územného plánu presunulo na mimoriadne rokovanie mestského parlamentu v stredu 11. októbra

„Využime priestor na pochopenie problematiky a zodpovedanie otázok, na ktoré ešte chýbajú odpovede. Posledné slovo bude mať v rozhodovaní mestské zastupiteľstvo. Je na každom poslancovi, ako sa rozhodne. Ružomberský primátor deklaruje, že bude v každom prípade rešpektovať rozhodnutie mestského zastupiteľstva, nech už bude akékoľvek,” uviedol hovorca.

Petícia počas parlamentných volieb

Na sociálnej sieti sa proti tomu postavili viacerí Ružomberčania, ktorí sa obávajú nárastu znečistenia. V utorok (26. 9.) popoludní sa pred radnicou uskutočnilo stretnutie, v rámci ktorého zaznela aj výzva poslancom a vedeniu mesta proti znečisťovaniu Ružomberka.

Následne súbežne s parlamentnými voľbami v sobotu (30. 9.) prebiehala v Ružomberku petícia proti zmene územného plánu mesta. Tá by umožnila výmenu starého kotla na biomasu v papierňach za nový a výkonnejší. Podpisy zbieralo 12 dobrovoľníkov, ktorí boli rozmiestnení pri volebných miestnostiach na Satelitoch, v Baničnom, na Klačne, Rovni, v Políku a Rybárpoli.

Petičnú akciu spustili viacerí mestskí poslanci, ktorí sa obávajú najmä dosahu investície na životné prostredie. „Veľa obyvateľov mesta ani nevie, že niečo také sa ide v meste stavať a sú z toho celkom zhrození. Chceme dosiahnuť, aby sa v Ružomberku nezhoršovalo už tak zlé prostredie. Mesto totiž žije v ekologickom a dopravnom pekle,” uviedol pre TASR iniciátor petície Ján Kuráň, poslanec MsZ

Ako v sobotu informoval hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík, mimoriadne rokovanie MsZ je naplánované na budúcu stredu (11. 10.). Podľa jeho slov ho presunuli z dôvodu, že niektorým poslancom i obyvateľom chýbali odpovede súvisiace s výmenou starého kotla na biomasu za nový. Viacerí mestskí poslanci v sobotu (30. 9.) spustili petíciu proti zmene územného plánu. Pritom o zámere boli poslanci mesta informovaní už viac ako rok.

Papierne chcú obnoviť kotol na biomasu

Pracovné stretnutie s účasťou verejnosti

Mesto Ružomberok pozýva verejnosť vo štvrtok 5. októbra o 15:30 h do Veľkej zasadačky Mestského úradu na pracovné stretnutie ohľadom prerokovania Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) č. 8/2023 o Záväznej časti Zmeny a Doplnku č. 9 Územného plánu Mesta Ružomberok a prezentácie nového kotla na biomasu v Mondi SCP, a. s., Ružomberok.

„Pracovné stretnutie sa uskutoční z dôvodu vyjasnenia nezodpovedaných otázok a pripomienok, ktoré na verejnosti vznikajú v súvislosti s výmenou starého kotla na biomasu za nový v podniku Mondi SCP. Tešíme sa na konštruktívne pracovné stretnutie,“ uviedol ružomberský hovorca na profile mesta na sociálnej sieti.

Súčasný kotol na biomasu v bývalých Severoslovenských celulózkach a papierňach celulózkach (SCP) pracuje už vyše 40 rokov. Spoločnosť Mondi SCP, a.s.. Ružomberok pred časom avizovala, že ho chce vymeniť za nový. Ten by mal mať vyšší výkon oproti starému a produkovať nižšie emisie aj znížiť vypúšťanie ďalších škodlivých látok do ovzdušia.

TASR oslovila so žiadosťou o stanovisko aj ružomberský papierensko-celulózový podnik, reakciu prisľúbil v tomto týždni. O svojom zámere však spoločnosť Mondi SCP informovala verejnosť už dávnejšie a RK Magazín o tom priniesol článok pred viac ako troma rokmi.

Mondi SCP uvažuje nad účinnejším a výkonnejším kotlom na biomasu

Zdroj: FB mesto Ružomberok, Teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.