Ružomberok doma remizoval so Senicou. Teoreticky ešte žije aj nádej o Európsku ligu

Podľa trénera Jána Haspru to bola spravodlivá remíza. Do konca sezóny zostávajú ešte dva zápasy a pre Ružomberok je teoreticky možná aj Európa.

Od začiatku zápasu sa hralo hore-dole. Útočne naladená Senica mohla získať výhodu prvého gólu už v prvej minúte. Košťál však po chybe ružomberského obrancu Čurmu prestrelil bránu.

V 4. minúte Liptáci potiahli rýchly útok po ľavej strane a Brenkus z vonkajšej strany opečiatkoval žrď. Skóre otvoril v 17. minúte kapitán Ján Maslo po rohovom kope Tihomira Kostadinova.

Seničania mali na kopačkách vyrovnanie o pár minút neskôr. Žrď Ivana Krajčírika sa triasla veľmi dlho, keď ju napálil Addo. Gól nestrelil, ale tlak Seničanov naďalej trval.

Zvýšená snaha Záhorákov priniesla svoj efekt v 36. minúte, keď Adddo pred svätyňou MFK našiel úplne voľného Košťála a Krajčírik nemal pri strele žiadnu šancu. Senica vyrovnala na 1:1.

„Chlapci k stretnutiu pristúpili dobre, len škoda, že sme dostali prvý gól, ľahšie by sa nám hralo. Lenže ani po inkasovanom góle mužstvo nekleslo dole, snažilo sa o vyrovnanie a to aj prišlo. Naďalej sme hrali aktívne,“ zhodnotil senický lodivod Karol Praženica.

„Úvod bol z našej strany rozpačitý, potom prišla taká stredná pasáž, keď sme boli lepší ako súper, dali sme aj gól. V závere polčasu Senica mala pekné momenty,“ povedal po zápase tréner Ružomberka Ján Haspra.

V druhom polčase bola lepšia Senica

Stretnutie vo veľmi slušných obrátkach pokračovalo aj po prestávke. Reflexívny zákrok vytiahol v 53. minúte Krajčírik.

Streliť gól mohol aj Ružomberok, keď znovu zafungovala spolupráca Kostadinova s Maslom. Ružomberský kapitán ale poslal loptu hlavou len do brvna.

Senica bola v druhom polčase častejšie na súperovej polovici. Záhoráci si pýtali aj pokutový kop, no Madleňák Majdana netrafil, naopak loptu čisto odkopol.

Penalta sa mala písakať na opačnej strane, keď sa Madleňák v 86. minúte preštrikoval k hranici súperovej šestnástky, kde spadol. Aj opakované zábery ukázali, že ružomberský záložník bol faulovaný vo vnútri pokutového územia. Pískal sa však priamy kop, z ktorého prestrelil senickú bránu Kostadinov.

V 89. minúte ešte senický hráč Turčák centroval z pravej strany do pokutového územia. Nebezpečná lopta ale len prefrčala cez ružomberskú šestnástku. Skóre sa tak už nezmenilo.

Foto – Rudo Maškurica
Tréner Ján Haspra pred lavičkou MFK Ružomberok. Foto – Rudo Maškurica

„Ďalší z náročných zápasov, v ktorom nerozhodovala futbalovosť, či krása, ale skôr sme videli bojovnosť a srdce u obidvoch mužstiev. Ani jeden, ani druhý tím nie je tak vyspelý, aby v takomto stave ponúkol futbalovú krásu,“ povedal po zápase tréner Ružomberka Ján Haspra.

„V druhej polovici to bol taký medzišestnástkový futbal. Nie pekný pre diváka. Sem-tam bol vzruch na našej strane, potom zase na súperovej. Napokon to skončilo remízou, ktorá je v mojich očiach asi spravodlivá,“ dodal Haspra.

Aj bod je viac ako nič

Po neúplnom 8. kole nadstavby je Ružomberok na siedmej priečke.

Tabuľka po neúplnom 30. kole.

Zápas Serede s Nitrou, ktorý by mohol Ružomberčanov posunúť na ôsme miesto sa ešte nehral. Na programe je v nedeľu o 18:00.

Ružomberok doposiaľ získal 36 bodov. Skóroval 39-krát a inkasoval 43 gólov.

Posledné dva zápasy sú pre Ružomberčanov aj naďalej kľúčovými, aj keď Liptáci už zostúpiť nemôžu. Ak by skončili na siedmom mieste mohli by sa kvalifikovať do prípadnej play-off.

Jeden zápas odohrajú Liptáci 15. mája doma s Nitrou. Ďalší si zahrajú 22. mája v Žiari nad Hronom s domácim Pohroním.

Šanca o Európu ešte žije

Aj napriek tomu, že Ružomberok hrá v skupine o udržanie, existuje aspoň teoretická šanca získať miestenku v predkolách Európskej ligy. Nezávisí to však len od Ružomberka.

„Play-off o UEFA Európsku konferenčnú ligu sa odohrá v prípade, že klub umiestnený na 1. – 3. mieste konečnej tabuľky sa zároveň stane víťazom Slovanft Cupu,“ vysvetlil pre RK Magazín výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyak.

Do finále pohára sa prebojoval Slovan a Žilina. ŠK Slovan Bratislava s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá Fortuna ligu, čo znamená, že pokiaľ by Bratislavčania vyhrali aj Slovnaft cup, o miestenku do Európskej ligy by zabojovali posledné tri mužstvá vo fortunaligovej skupine o titul (4. až 6. miesto) a víťaz skupiny o udržanie sa.

Ružomberok by sa mohol kvalifikovať to tejto play-off o Európsku ligu len ak by získal najviac bodov spomedzi všetkých tímov v tabuľke o udržanie sa.

Minulú sezónu sa Liptáci dostali do Európskej ligy práve cez play-off tímov zo 4. – 7. miesta. Vtedy zdolali v semifinále Michalovce a finálový zápas v Trnave vyhrali 2:0 nad domácim Spartakom. V Európskej lige vypadli hneď v prvom zápase, keď nestačili na švarčiarsky Servette FC a prehrali rozdielom triedy.

MFK Ružomberok – FK Senica 1:1 (1:1)

MFK Ružomberok: Krajčirík – Čurma, Maslo (C), Mrva, Madleňák – Kojnok (57. Gerec), Zsigmund, Kochan, Brenkus (73. Kubík), Kostadinov – Regáli (88. Boďa)

FK Senica: Vliegen – Addo, Carrillo, Nemec, Šimčák – Duda (62. Gallovič) – Guba (55. Majdan), Gamboš, Totka, Košťál (85. Turčák) – Malec (C)

Góly: 17. Maslo – 36. Košťál

Žlté karty: 81. Kochan, 89. Zsigmund – 15. Guba, 78. Gallovič, 84. Šimčák

Rozhodovali: Somoláni – Ádám, Weiss

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.