Ružomberok natiahol sériu bez prehry. Pod Dubňom bodoval napriek polhodinovému oslabeniu

Liptáci získali v derby cenný bod. Foto: Rudolf Maškurica

Futbalisti MFK Ružomberok odohrali v piatok 12. apríla stretnutie 5. kola nadstavbovej časti Niké ligy.

Zverenci Ondřeja Smetanu po minulotýždňovom triumfe nad Trnavou 2:1 nastúpili v predohrávke 5. kola nadstavbovej časti skupiny o titul v Žiline. Tá deň pred týmto stretnutím zmenila trénera, keď českého kormidelníka Jaroslava Hyneka nahradil Michal Ščasný, ktorý v minulosti pôsobil pod Urpínom. Liptáci naposledy zdolali „šošonov“ v máji 2022, pričom odvtedy ostatných päť konfrontácií ovládol ich súper. Po takmer dvoch rokoch však „Ruža“ túto sériu prerušila, i keď pod Dubňom nezvíťazila.

Úvodná polhodina nepriniesla žiadnu výraznejšiu šancu. Prvú gólovú príležitosť si vytvorili domáci v 34. minúte, avšak nebezpečnú strelu Dominika Javorčeka vyrazil ružomberský brankár Tomáš Frühwald. Následnú dorážku výborne zblokoval Marek Zsigmund. V 39. minúte dali prvýkrát o sebe vedieť aj Ružomberčania, no pokus Štefana Gereca postrádal potrebnú razanciu. Tesne pred odchodom do šatní Žilinčania takmer udreli, lenže nebezpečnú hlavičku Mária Sauera zneškodnil výborným zákrokom Tomáš Frühwald. Po prvom polčase tak bolo skóre nerozhodné 0:0.

Prísne vylúčenie ružomberského hráča

Po zmene strán si žlto-zelení vypracovali ďalšiu šancu v 55. minúte, no tentoraz bol proti Samuel Lavrinčík, ktorý zastúpil ružomberského brankára. Krátko po hodine hry dostal prísnu červenú kartu ružomberský stopér Šimon Gabriel, ktorý bol vylúčený po konzultácii hlavného arbitra Filipa Glovu so systémom VAR. Po tomto momente sa začal stupňovať domáci tlak, pričom hostia sa hlboko stiahli.

V 64. minúte tesne minul hosťujúcu bránu ďalekonosnou strelou Patrik Iľko. V 79. minúte domáci opätovne pohrozili, no znova bez gólového efektu. V 82. minúte boli „šošoni“ mimoriadne blízko ku gólu, avšak prekonaného ružomberského brankára zastúpil na bránkovej čiare kapitán Marek Zsigmund.

Krok od finále

V nadstavenom čase si žlto-zelení vypracovali ďalšiu tutovku, lenže proti bol hrdina zápasu – ružomberský brankár Tomáš Frühwald. MFK Ružomberok napriek polhodinovému oslabeniu remizoval v Žiline 0:0 a ukončil päťzápasovú sériu bez bodu s týmto súperom.

Najbližší zápas odohrajú ružomberskí futbalisti v utorok 16. apríla o 15:30 h, keď v rámci semifinálovej odvety Slovnaft Cupu privítajú na svojom štadióne treťoligové Lipany. Úvodný duel ovládli Liptáci hladko 5:0. V lige sa najbližšie zverenci Ondřeja Smetanu predstavia v Dunajskej Strede (sobota 20. apríl o 18:00 h).

Hlasy trénerov /zdroj: TASR

Michal Ščasný, tréner MŠK Žilina: „Myslím si, že od začiatku zápasu sme boli lepším tímom, fungoval nám aj repressing, Ružomberok mal len jednu strelu v podaní Gereca. Som sklamaný, pretože výkon nebol úplne ideálny, ale mali sme vyhrať. Na štatistiky sa nepozerám, dnes sme dva body stratili a tieto dva body musíme niekde získať. Potešil ma však prístup hráčov, teraz budeme mať viac času na prípravu a verím, že v Podbrezovej odohráme výborný zápas.“

Ondřej Smetana, tréner MFK Ružomberok: „Dnes sme sa trošku trápili v prípravnej fáze, robil nám problém pressing a rozostavenie Žiliny. Aj keď sme sa dostali do útoku, tak sme mali voliť lepšie riešenia vo finálnej fáze. Zápas pre nás nebol dobrý, skončil sa prakticky červenou kartou, keď sme sa sústredili na obranu a výsledok. Mali sme personálne problémy, museli sme improvizovať, chlapci výsledok vybojovali a bolo to pre nás inšpiratívne.“