Ružomberok pozná štvrtého kandidáta na primátora

Ďalším záujemcom o post ružomberského primátora je mestský a župný poslanec za KDH Ján Bednárik. Spolu s kandidatúrou predstavil aj kandidátov na poslancov.

Informácia, že Ján Bednárik má podporu vlastnej strany v kandidatúre na primátora Ružomberka, bola známa už v marci. KDH má v meste tri kluby – mestský, černovský a bielopotocký –, a všetky vyjadrili 51-ročnému Bednárikovi podporu. Napriek tomu oznámil svoju kandidatúru ako posledný.

Vedenie KDH bolo proti

Bednárikova kandidatúra sa nepáčila celoštátnemu vedeniu strany. Chceli v meste podporiť iného kandidáta, aby sa „netrieštili“ hlasy. Na Bednárikovej kandidatúre však nič nezmenilo ani pondelkové rokovanie, ktoré sa uskutočnilo v posledný možný deň, kedy sa dali odovzdať kandidátne listiny.

„V KDH nebol na moju kandidatúru jednotný postoj. Preto som si nemohol dovoliť ísť s niečím von skôr, ako to bolo odsúhlasené,“ potvrdil napínavé rozhodovanie Bednárik a dodal: „Neviem, či stojí za mnou každý v slovenskom KDH, ale celé KDH v Ružomberku určite áno.“

„Sme zdola organizovaná strana. A Jano má podporu všetkých klubov v Ružomberku,“ vysvetlil poslanec a opätovný kandidát do mestského zastupiteľstva Pavel Šípoš, prečo napokon Bednárik vnútrostraníckym rozhodovaním prešiel.

5+1

Na tlačovej konferencii v centre mesta Bednárik predstavil aj svoj politický program. Nazval ho 5+1. Zamerať sa chce na dopravu, zamestnanosť, bytovú výstavbu a životné prostredie.

„Nemáme tu v meste dosah na to, či a kedy bude diaľnica, o tom som presvedčený, ale vieme dopravu zrýchliť, obmedziť zápchy, postaviť cyklotrasy,“ argumentoval k programovému bodu doprava.

Obmedziť chce dochádzanie Ružomberčanov za prácou podporou domácich firiem a lokalít pre podnikanie. Konkrétne menoval Texicom a Hríby (v smere na Liptovský Mikuláš). Chýba mu tiež zastavená výstavba bytov.

Piaty bod jeho programu je netradičný. „Chcem, aby mal primátor kanceláriu tu v centre mesta. Aby bol bližšie k ľuďom a priamo sa im venoval,“ vyslovil námestník riaditeľa vo Vodárenskej spoločnosti Ružomberok.

Posledný bod označený ako +1 znamená dokončenie súčasných plánov a investícií. Konkrétne menoval plaváreň či námestie, ktoré by podľa neho mohlo byť práve na spojnici Mostovej a Madačovej.

„Veľa sme za posledné roky povedali, ale menej sa už urobilo. Iné mestá sa rozvíjajú, idú ďalej a bolí ma, že Ružomberok v niektorých veciach stagnuje,“ hovoril mestský a zároveň aj župný poslanec.

Kandidáti na poslancov

KDH prostredníctvom Bednárika predstavilo aj všetkých svojich kandidátov na poslancov v mestskom zastupiteľstve. V komunálnych voľbách stavala zväčša víťazná strana (počtom poslaneckých mandátov) plný počet kandidátov. Teraz to tak nie je.

„Napríklad v Bielom Potoku a Černovej sme kandidáta nepostavili. Nerobilo to dobré medziľudské a susedské vzťahy v týchto mestských častiach. My k ich rozbíjaniu nechceme prispievať,“ zdôvodňoval predseda poslaneckého klubu KDH v miestnom zastupiteľstve. Okrem menovaných obvodov nepostavili kandidáta ani v strede mesta.

Za KDH pôjdu do volieb nové tváre, ale aj známe mená zo súčasných poslaneckých lavíc.

Kandidáti KDH za poslancov v mestskom zastupiteľstve:

Volebný obvod č. 3 – Hrboltová: Anna Šanobová

Volebný obvod č. 4 – Rybárpole: Adriana Stolárová

Volebný obvod č. 5 – Klačno: Ján Bednárik, Marián Gašaj

Volebný obvod č. 6 – Polík: Mária Smiešková

Volebný obvod č. 8 – Satelity: Radoslav Salák, Radislav Kendera

Volebný obvod č. 9 – Laziny: Michal Slašťan, Jakub Ševčík

Volebný obvod č. 10 – Baničné: Pavel Šípoš, Vladimír Klimek, Jozef Fecenko, Tomáš Laurík

Volebný obvod č. 11 – Roveň: Ondrej Konderík, Juraj Burgan, Mário Furdek

„Kandiduje s heslom Nevolím sľuby. Keď som bol primátor, bolo možnože tiež viac tých sľubov splnených. Poznám ho dvadsať rokov, je to skúsený manažér, a som presvedčený, že keď bolo KDH vo vláde a pri moci, tak sa pre mesto urobilo najviac,“ uviedol súčasný viceprimátor, mestský a krajský poslanec, a doterajší trojnásobný kandidát na primátora za KDH Michal Slašťan (primátor v rokoch 2006 – 2010).

„Je to odborník, manažér a charakter. Veľmi sa v našej spoločnosti odsudzujú charakterní ľudia. Drzé a arogantné povahy sú v popredí. Podľa mňa by mohla nastať zmena a charakterní ľudia by mohli ovplyvňovať záležitosti v meste a spoločnosti,“ povedal Pavel Šípoš.

„Všetko, čo chcem, by som nedokázal bez ľudí, ktorí stoja za mnou. Sú to slušní ľudia, nemajú za sebou kauzy, poznáte ich a ja im verím. Prosím o ich podporu,“ predstavoval kandidátov Bednárik.

Bez podpory ďalších strán

KDH pôjde tentokrát do volieb samostatne. Pred štyrmi rokmi vytvorilo koalíciu s SDKÚ-DS. Teraz sa nedohodli s nikým.

„SaS povedala, že podporí iného kandidáta. Za hnutie OĽaNO som nenašiel v Ružomberku nikoho, komu by sa dala predostrieť ponuka na spoluprácu. Ostatných som neoslovoval,“ vysvetlil volebný líder strany.

Verí vo férovú kampaň, i keď, napríklad primátor Igor Čombor avizoval, že on sám takú voči svojej osobe neočakáva. „Vždy má niekto vo voľbách iný pohľad na toho, kto kandiduje a použije všetky možné prostriedky, ja sa nechcem uberať touto cestou,“ odvetil Bednárik.

Práve Čombora chcú okrem neho vystriedať na pozícii primátora aj Karol JavorkaRóbert Kolár. Doterajšie stretnutia k dohode a zjednoteniu sa na jednom protikandidátovi neviedli.

„Tak, ako sme boli my oslovovaní od tých dvoch kandidátov (pozn. redakcie: Javorka, Kolár), aby sme sa vzdali v ich prospech, aj my sme dali ponuku, aby sa vzdali v prospech nás, zjavne k dohode nedošlo,“ povedal o predvolebnom zákulisí Šípoš.

Či k takejto dohode nemôže dôjsť v najbližších týždňoch, nevedel povedať, rovnako ako samotný primátorský kandidát Ján Bednárik: „Neviem na túto otázku odpovedať.“

Titulná fotografia – Ján Bednárik a za ním väčšina kandidátov KDH na poslancov mestského zastupiteľstva. Autor – Tomáš Mlynárik

Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.