Róbert Kolár: mesto potrebuje nielen skúsenosti, ale aj energiu

Poslanec mestského zastupiteľstva Róbert Kolár potvrdil, že má dostatok podporných podpisov a bude kandidovať na primátora mesta.

Kolára ku občianskej kandidatúre na primátora oprávňuje 3550 podpisov, ktoré verejne deklaroval na tlačovej konferencii v stredu popoludní v Hýrošovom parku.

„Obišiel som osobne viac ako štyritisíc domácností v meste a získal podporu, ktorá je pre mňa záväzkom voči ľuďom, ktorí sa chcú v našom meste slobodne nadýchnuť,“ vyhlásil súčasný poslanec mestského zastupiteľstva za politickú stranu OKS, ktorý však nie je členom žiadnej strany a kandidovať ide ako nezávislý.

Mesto zvädlo a malo by rozkvitnúť

Kolár začiatkom mája ohlásil zber podpisov a stretávanie sa s ľuďmi, prostredníctvom čoho chcel zistiť, čo v meste chcú a či by mal dôveru stať sa primátorom.

„Ružomberčanom chýba viac zelene, nemajú kde parkovať, chcú diaľnicu, ale aj cyklotrasy, lepšie platenú prácu, čistý vzduch a ulice, opravené cesty i chodníky. A v neposlednom rade chcú mesto, z ktorého sa nikto nebude vysmievať a po 17. hodine nebude mŕtve,“ načrtol Kolár výsledky svojho prieskumu, ktorý by sa mal odraziť aj v jeho volebnom programe. Ten však zatiaľ nepredstavil.

„Do týždňa bude zverejnený. Pracovali sme na ňom s mojím tímom niekoľko mesiacov a ľudia v uliciach nám v anketách mnohé veci potvrdili. Pre mňa je ale dôležité, že je tu vôľa po zmene. Že ľudia nechcú zvädnutý, ale rozkvitnutý Ružomberok, ale o túto zmenu musíme zabojovať spoločne,“ vyslovil v tejto chvíli už tretí potvrdený kandidát na primátora.

Výsledky ankety, v ktorek sa Róbert Kolár pýtal, čo by si ľudia priali v meste zlepšiť. Foto – autor

Čestný a férový

Kolár sa pred kamery a objektívy postavil s dvoma desiatkami podporovateľov, medzi ktorými boli odborník na cestovných ruch Miroslav Klíma, IT špecialista Ladislav Matej, lekár Dušan Baláž, záhradný architekt Tomáš Štreit či protikorupčný aktivista a súčasný mestský poslanec Ivan Rončák. Okrem nich predstavil aj troch kandidátov na poslancov, ktorí ho budú podporovať.

„Záleží nám, aby mesto bolo rozkvitnuté, aby naše deti mali pocit, že sú v meste zelene, plnom kvetov, kde sa dá zaparkovať, kde sa budete cítiť dobre a na ktoré budete hrdí. Roba považujem za čestného a férového chlapa, ktorému dôverujem. Čo povie, to aj splní,“ povedal riaditeľ odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja a teraz už aj poslanecký kandidát Martin Hromada.

„Pred časom som sa po ôsmich rokoch vrátil z Londýna, a takto vyzerajúce mesto sa mi nepáči. Zvädlo v kultúre, zeleni, čistote a doprave. Máme jasné odpovede a riešenia na problémy, ktoré nás trápia. Ružomberok sa pod Robovým vedením môže stať moderným mestom, s kultúrnym vyžitím tak, ako ich poznáme kdekoľvek v Európe,“ povedal Ján Kuráň, ďalší z kandidátov na poslanca, ktorý ho bude podporovať.

Stmeliť zastupiteľstvo

Róbert Kolár na základe štvorročných skúseností z poslaneckých lavíc konštatuje, že ako primátor sám nič nezmení a potrebuje mať na svojej strane dostatok poslancov. „Bez funkčného zastupiteľstva to nepôjde, ale to je už úloha primátora, aby ho dokázal stmeliť a dostal z neho to najlepšie,“ uviedol 45-ročný Róbert Kolár.

Na utorkové vyhlásenia primátora Igora Čombora, ktorý vopred obvinil súperov z neférovej kampane a vyjadril vôľu odstaviť ich od moci, reagoval Kolár len nepriamo.

„Primátor Čombor je človek, ktorému nemožno uprieť úspechy a starostlivosť o vojenskú nemocnicu, ktorú dostal do tej kvality, v akej je dnes. Napriek tomu v meste počúvam, že potrebujeme nielen skúsenosti, ale aj energiu a ja som presvedčený, že energie mám kopec.“

Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Titulná fotografia – Róbert Kolár so svojími podprovateľmi pri oznamovaní kandidatúry na post primátora. Autor – Štefan Ižo

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.