Ružomberok predstaví pripomienky k zonácii Veľkej Fatry

Ružomberský primátor Ľubomír Kubáň rokoval so štátnym tajomníkom Ministerstva životného prostredia SR Michala Kiču. Zdroj: FB/Mesto Ružomberok
Národný park Veľká Fatra, ktorý sa rozprestiera aj na území okresu Ružomberok, prejde novou zonáciou. Najvyšší stupeň ochrany sa má rozšíriť až na polovicu jeho územia.

Stav životného prostredia v Ružomberku a nová zonácia Národného parku Veľká Fatra (NP VF) boli hlavnými témami pracovného stretnutia primátora mesta Ružomberok Ľubomíra Kubáňa a štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michala Kiču. Spolu so svojím tímom navštívil Ružomberok v piatok 10. februára.

„Návrh novej zonácie predstavilo ministerstvo ešte vlani v decembri a u mnohých dotknutých obcí a občanov vyvolal protichodné reakcie. Národný park Veľká Fatra sa rozprestiera aj na území okresu Ružomberok, preto mesto pripravilo k návrhu pripomienky, ktoré predstaví začiatkom budúceho týždňa.“ Na sociálnej sieti o tom v sobotu 11. februára informoval ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.

Najvyšší stupeň ochrany chcú až na polovicu územia

NP Veľká Fatra, ktorý sa rozprestiera aj na území okresu Ružomberok, prejde novou zonáciou. Návrh predstavilo MŽP SR začiatkom decembra minulého roka. Najvyšší, piaty stupeň ochrany sa má z aktuálnych 19,48 percenta zvýšiť na 41,55 percenta jeho územia. Do desiatich rokov by envirorezort chcel najvyšší stupeň ochrany rozšíriť na viac ako polovicu územia NP.

Zvýšiť sa má aj výmera národného parku a to zo 40 371,3433 hektárov (ha) na 40 897,5822 ha, rozšíri sa aj ochranné pásmo národného parku zo súčasných 26 132,5817 ha na 26 183,1987 ha.

Zdroj: FB/mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.