Ružomberskí horolezci z IAMES bilancovali i plánovali

Členovia Horolezeckého klubu (HK) IAMES Ružomberok sa stretli v polovici januára, aby zhodnotili rok 2022 a naplánovali si aktivity v tomto roku.

Súčasťou novoročného stretnutia bola voľba orgánov klubu na ďalšie obdobie. Novým predsedom klubu sa stal Július Stančok. Nahradil Mariána Hrnčiara, ktorý viedol klub od roku 2009.

Nárast členov

Podľa Júliusa Stančoka klub v posledných rokoch zaznamenáva výrazný nárast členov. „V roku 2021 mal klub 93 členov a počas minulého roka naša členská základňa narástla na 116 členov. Náš klub je momentálne piatym najväčším na Slovensku,“ povedal J. Stančok pre RK Magazín.

Dodal, že uplynulý rok začal pre HK netradične. V januári sa na lezeckej stene v Ružomberku uskutočnila odložená súťaž Slovenského pohára v lezení kategórie C – Ulenfeldov pohár 2021. Celkovou víťazkou súťaže sa stala Viktória Sališová z HK Zlaté Moravce, ktorá je členkou širšej slovenskej juniorskej reprezentácie v športovom lezení.

Kategóriu mužov vyhral Peter Lakoštík z HK IAMES Ružomberok a v kategórii žien bola najlepšia Michaela Glembová, taktiež z domáceho klubu. V kategórii juniorov dominoval Henrich Senko pred Michalom Kľuskom (obaja HK IAMES Ružomberok), kategóriu junioriek vyhrala opäť Viktória Sališová.

Sústredenia i hodnotné výstupy

Členovia IAMES využívajú umelú lezeckú stenu SOŠ polytechnickej v Ružomberku. Na nej sa konal prvý ročník Ružomberskej lezeckej ligy, v ktorej zvíťazil Peter Lakoštík pred Andrejom Medekom a Júliusom Stančokom.

Letná horolezecká sezónu začala pre ružomberských lezcov tradičným stretnutím členov a priateľov klubu v skalnej oblasti Haliny na Malinom Brde, kde správca skál, Karol Olejník, symbolicky odomkol Haliny pre ďalšiu sezónu.

„Vzhľadom na covidovú situáciu sa plánované zimné horolezecké sústredenie vo Vysokých Tatrách neuskutočnilo, preto sme v roku 2022 zorganizovali dve letné horolezecké sústredenia. Jedno z nich bolo v júli na Chate pri Zelenom plese. Začiatkom septembra zasa na Téryho chate v Malej Studenej doline. Aj napriek nepriazni počasia sa členom klubu podarili viaceré pekné výstupy. Okrem lezenia sa inštruktori klubu venovali členom tiež z hľadiska horolezeckej metodiky a bezpečnosti pri lezení, doplnil aktivity IAMES jeho ružomberský predseda.

Na jeseň členovia klubu zorganizovali lezecký zájazd do talianskej oblasti Arco pri Lago di Garda. Počas necelého týždňa tu zrealizovali pestrú paletu výstupov –  krátke športové cesty v rôznych oblastiach až po viacdĺžkové lezenie v stenách Parete Zebrate.

Sezónu uzavreli „Punčovým lezom“

Lezci z IAMES sa v októbri tradične zišli opäť na Halinách, aby uzavreli letnú lezeckú sezónu. Zorganizovali tiež jesennú brigádu na skalách. Počas nej upravili chodníky pod skalami. Významným podujatím bola novembrová súťaž na lezeckej stene Ulenfeldov pohár 2022. Bol to jej deviaty ročník.

Stena preverila lezcov nielen z Liptova

Členovia klubu ukončili sezónu podujatím „Punčový lez“ na konci decembra.

„V roku 2023 čaká náš klub jubilejný – desiaty ročník lezeckej súťaže Ulenfeldov pohár 2023. Okrem tradičných podujatí a sústredení sú plánované aj lezecké zájazdy do oblasti Dachsteinu v rakúskych Alpách, či na grécky ostrov Kalymnos,“ uzavrel Stančok.

Foto: archív HK IAMES Ružomberok

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.