Ružomberskí kandidáti na poslancov VÚC odpovedajú na naše otázky (5)

V piatej časti ankety s kandidátmi na poslancov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) za volebný obvod Ružomberok odpovedajú Ivan Pavlisko, Stanislav Pirošík, Ivan Rončák, Ľubomír Sidor a Michal Slašťan.

Kandidátov predstavujeme v abecednom poradí. Tým, ktorí nás vo VÚC zastupovali počas končiaceho funkčného obdobia, sme položili štyri otázky. Nových kandidátov sme požiadali o zodpovedanie troch otázok. V prípade presiahnutia nami stanoveného rozsahu boli zaslané vyjadrenia krátené. Za obsahovú, štylistickú a jazykovú stránku odpovedí zodpovedajú samotní kandidáti. 

 

21. Ivan Pavlisko /Mgr., 71 r., umelec, Ružomberok, Kotleba – ľudová strana naše Slovensko/

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Doteraz sa vystriedalo mnoho poslancov za okres Ružomberok …. a nič sa nezmenilo. Verím, že poslanci za ĽS Naše Slovensko budú dôraznejší, vynaliezavejší…čiže úspešnejší!!! A ja som jeden z nich!

Aké tri priority by ste chceli presadiť, ak by ste boli zvolený?

Diaľnica D1 Hubová-Ivachnová (pomocou ŽSK vyvíjať tlak na ministerstvo dopravy). Čistejšie ovzdušie v Ružomberku, lepšie možnosti zamestnania ľudí v okrese Ružomberok a tým pádom lepší život pre nich.

Je ružomberský okres v rámci župy zvýhodňovaný alebo znevýhodňovaný?

Bol, je a nesmie už byť znevýhodňovaný !!!! Mesto Andreja Hlinku si to nezaslúži!!! Dosť bolo krivdy pre tento okres !!!! Nech opäť žije v znamení Hlinkovho hesla: Za Boha a za NÁROD! Za národ ružomberského okresu!!!!

 

22. Stanislav Pirošík /29 r., projektový manažér technických izolácií, Valaská Dubová, Vzdor – strana práce/

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Keďže som dlhodobo politicky aktívny v komunistickom hnutí, chcem aj touto formou ukázať, ako si politiku predstavujem ja a čie záujmy chcem obhajovať.

Ktoré tri priority by ste chceli presadiť, ak by ste boli zvolený?

Dobudovanie diaľnice D1, zlepšenie stavu krajských nemocníc ku spokojnosti zamestnancov i pacientov a podpora nekomerčného a aktívneho trávenia voľného času na Liptove.

Je ružomberský okres v rámci župy zvýhodňovaný alebo znevýhodňovaný?

Nevnímam ho ani ako utlačovaný a ani ako zvýhodňovaný. Liptov ako taký si ma dokázal získať sám o sebe.

 

23. Ivan Rončák /Mgr., PhD., 38 r., politológ, Ružomberok, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Nova/

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Prvým dôvodom je líderka našej koalície , kandidátka na županku Erika Jurinová. Erika už roky dokazuje, že je dobrá politička, vie premýšľať o krajine ako o systéme a prinášať návrhy systémových zmien. Takéhoto politika môžete postaviť na čelo akejkoľvek inštitúcie a bude ju vedieť dobre spravovať. Nehovoriac o Jurinovej ľudských kvalitách. Druhým dôvodom je Jurinovej koalícia strán OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS – dôkaz, že existuje reálna alternatíva voči súčasnej vláde. Koalícia strán, ktoré dokážu spolupracovať a vládnuť. Tretím dôvodom je, že mám rád Slovensko a cítim potrebu ponúknuť svoje vedomosti a skúsenosti komunite, v ktorej žijem.

Ktoré tri priority by ste chceli presadiť, ak by ste boli zvolený?

Transparentnosť a spravodlivosť – pri financovaní školstva, sociálnych služieb aj investíciách. Financovanie župou sa musí riadiť pravidlami a musí byť spravodlivé. Musia sa opravovať najhoršie cesty, nie tie, po ktorých jazdí župan alebo sú na Kysuciach. Ak sú horšie na Liptove, tak tie. Rovnako v službách – dôležitý je výstup (napr. spokojný klient domova seniorov), nie jeho zriaďovateľ (či župa alebo cirkev alebo súkromník).

Je ružomberský okres v rámci župy zvýhodňovaný alebo znevýhodňovaný?

To isté riešime v meste s obvodmi – 99 percent rozhodnutí poslancov sa týka celého mesta. Rovnako je to aj na župnej úrovni. Rozdeľovanie investícií (to zvyšné percento) musí byť transparentné a spravodlivé.

 

24. Ľubomír Sidor /Ing., 47 r., vodohospodár, Švošov, nezávislý kandidát/

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Záleží mi na našom regióne a preto nás štyroch nezávislých kandidátov spája  motto: „Pre Dolný Liptov chceme viac“. Viac investícii, viac kvalitných služieb pre obyvateľov a predovšetkým viac informovanosti občanov od volených poslancov o dianí a výzvach zo zastupiteľstva  VÚC.

Ktoré tri priority by ste chceli presadiť, ak by ste boli zvolený?

Za nosné v oblasti dopravy, územného plánovania a investícií považujem zamerať pozornosť na riešenie dopravnej situácie v okrese Ružomberok, zabezpečenie plynulosti cestnej dopravy, a tým zníženie negatívneho vplyvu tranzitnej dopravy na život občanov dolného Liptova. Je úlohou zvolených poslancov za okres Ružomberok najskôr vo VUC a potom v krajine žiadať urýchlene dostavbu diaľnice D1.  Je potrebné vytvoriť mechanizmus na systematickú údržbu komunikácií, mostov a zvodidiel v správe ŽSK. S víziou výrazných investícií do rozvoja infraštruktúry (cyklotrasy, turistické náučné chodníky, projekty spolupráce viacerých obcí) je možné vytvárať lepšie podmienky pre výrazný rast nášho regiónu v oblasti cestovného ruchu.

Je ružomberský okres v rámci župy zvýhodňovaný alebo znevýhodňovaný?

Určite nie je zvýhodňovaný. Ak si podrobne pozriete dotačný systém, tak z neho vyplýva, že na základe žiadostí o podporu sú úspešné a malou sumou podporené niektoré podujatia v našom okrese. To preto, aby sa „zalepili oči“ a prostriedky pre rozsiahle rekonštrukcie a nové investície boli nasmerované prevažne do žilinského a kysuckého regiónu.

 

25. Michal Slašťan /Ing., 60 r., zástupca primátora, Ružomberok, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (oľano), Sloboda a solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, Nova/

Neodpovedal.

Titulná fotografia – zask.sk

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.