Ružomberskí poslanci sa v krajskom zastupiteľstve medzi sebou nezhodli

Na pondelkovom zasadnutí zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja poslanci rozhodovali o zložení poradných komisií. Ružomberskí zastupitelia Karol Javorka a Michal Slašťan mali na spôsob ich zostavovania odlišné názory.

Iné politické zmýšľanie a názor na veci verejné ukázali ružomberskí poslanci v krajskom zastupiteľstve už na druhom zasadnutí, ktoré bolo po úvodnom, ustanovujúcom, prvým pracovným.

Ako nominovať členov komisií

Päťdesiatšesť prítomných poslancov schvaľovalo zloženie deviatich komisií, ktoré budú pôsobiť ako poradný orgán zastupiteľstva. V úvode tohto bodu vystúpil ružomberský poslanec Karol Javorka (nezávislý), ktorý dal návrh, aby sa navrhnutí členovia komisií z radov verejnosti neschvaľovali hneď, ale až potom, ako sa komisie stretnú, a jednotlivých uchádzačov si predstavia a odkonzultujú.

„Väčšinu mien, ktoré majú byť v komisiách, nepoznáme. Keď sa stretneme ako poslanci v komisiách, predstavíme si medzi sebou jednotlivých adeptov – neposlancov – a bude tak pre nás ich kandidatúra lepšie obhájiteľná,“ vysvetlil svoj zámer Javorka.

Podporil ho napríklad aj známy žilinský aktivista a čerstvý krajský poslanec Ľubomír Bechný. „Bolo by dobré pre tieto komisie aby sa tam dostali aj osobnosti, ktoré by pomohli práci vo výboroch. Ideme pracovať päť rokov a v jednotlivých oblastiach je viacero osobností, s ktorými by bolo dobré spolupracovať,“ argumentoval Bechný.

Ako prvý sa proti návrhu ozval ružomberský viceprimátor Michal Slašťan (OĽaNO, KDH, SaS, NOVA a OKS). „Neodporúčam tento postup. Neviem si predstaviť, ako bude predseda komisie v jedenástich okresoch zbierať údaje o členoch komisie. Sú to poradné orgány, začnú pracovať a počas päťročného obdobia sa dajú robiť zmeny. Je to zmätočný návrh, a preto by sme mali schváliť ten pôvodný,“ vysvetlil svoj postoj päťnásobný krajský poslanec Slašťan.

Pôvodné zloženie komisií podporila aj predsedníčka Erika Jurinová, kandidátka širokej pravicovej koalície (OĽaNO, KDH, SaS, NOVA a OKS). „Komisie sú umením možného. Kandidátov z radov verejnosti si navrhli jednotlivé strany a budú zodpovedať aj za kvalitu tých ľudí. Nedalo sa všetkým vyhovieť. Ak nebude nejaká komisia pracovať dobre, budeme sa jej zložením v zastupiteľstve zaoberať,“ povedala Jurinová v reakcii na rozdielnosť názorov v pléne.

Javorkov návrh podporilo len šesť poslancov, proti bolo 41, deviati sa zdržali.

Ružomberčania v komisiách

Komisie tak schválili v zložení, ako boli pôvodne navrhnuté. Prinášame prehľad tých, do ktorých boli schválení ružomberskí zástupcovia. Pôsobiť začnú 1. januára 2018.

Michal Slašťan (OĽaNO, KDH, SaS, NOVA, OKS) predseda finančnej komisie;

Ján Bednárik (OĽaNO, KDH, SaS, NOVA, OKS) – dopravná komisia;

Karol Javorka (nezávislý) – komisia zdravotníctva a komisia sociálnej pomoci a rodiny;

Ľubomír Kubáň (nezávislý) – mandátová komisia, komisia kultúry a komisia školstva a športu;

Dušan Lauko (SNS) – mandátová komisia a komisia dopravy.

Poslanci schválili aj dve dohody na cezhraničné projekty, vďaka ktorým sa zrenovujú dva úseky ciest na Orave (Vitanová – Oravice) a Kysuciach (Čadca – Podvysoká – Vysoká nad Kysucou). Rekonštrukciou prejde aj deväť mostov na týchto úsekoch.

Titulná fotografia – Poslanci Žilinského samosprávneho kraja počas pondelkové zasadnutia. Zdroj – zask.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.