Kandidáti na predsedu ŽSK odpovedajú na naše otázky (3)

Ponúkame poslednú časť ankety s kandidátmi na predsedu Žilinského samosprávneho kraja s odpoveďami Mariána Murína, Stanislava Pirošíka a Petra Sagana.

Kandidátov predstavujeme v abecednom poradí. Každému sme položili tri otázky. V prípade presiahnutia nami stanoveného rozsahu boli zaslané vyjadrenia krátené. Za obsahovú, štylistickú a jazykovú stránku odpovedí zodpovedajú samotní kandidáti.

 

7. Marián Murín /50 r., starosta obce, Mútne, nezávislý kandidát/

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Mám skúsenosti s vedením samosprávy a tiež odhodlanie, že spoločne dokážeme zmeniť Žilinský kraj. Hanbím sa totiž za to, ako momentálne vyzerá. Obec Mútne, kde som starostom som prevzal s dlhom viac ako 600-tisíc eur, dnes hospodárime s vyrovnaným rozpočtom a máme 28 km vozoviek bez jediného výtlku. Postavili sme najväčšiu športovú halu na Slovensku za uplynulých 27 rokov bez eurofondov a tiež zdravotné stredisko.

Ktoré tri priority by ste chceli presadiť, ak by ste boli zvolený?

Diaľnica končí na začiatku kraja a začína takmer na jeho konci, hoci predseda ŽSK Blanár je zároveň podpredsedom vládnucej strany. Potrebujeme zhruba 250 km chodníkov vedľa ciest 2. a 3. triedy. Kraj zainvestuje 50 percent, druhú polovicu obce a mestá. Zabudnime na to, že ľudia si budú nosiť do našich nemocníc toaletný papier a pritom sa budú nakupovať predražené CT prístroje. Určite budeme zvyšovať platy zdravotnému personálu a dávať príspevky dôchodcom i novonarodeným deťom.

Čo urobíte pre to, aby obyvatelia Ružomberského okresu nemali pocit, že sa na nich zabúda?

Nielen obyvatelia Ružomberského okresu, ale žiadneho z 11 okresov nášho kraja takýto pocit mať nebudú. Minimálne dvakrát do roka navštívim každé mesto či obec. Jednoznačne treba dokončiť diaľnice, či obchvat Ružomberka. Chystá sa veľká investícia v Mondi SCP a nárast áut bude neudržateľný. VÚC musí podporovať rozvoj a stabilitu vojenskej nemocnice. Treba bojovať za jej zachovanie. Je to špičková nemocnica a takou aj musí ostať. Chcem podporiť dôchodcov vianočným príspevkom vo výške minimálne 30 eur a novonarodené deti sumou minimálne 100 eur.

 

8. Stanislav Pirošík /29 r., projektový manažér technických izolácií, Valaská Dubová, Vzdor – strana práce, Komunistická strana Slovenska/

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Chcem ukázať obyvateľom ŽSK jasnú alternatívu v politike medzi kapitalistickými politikmi a tými, ktorí vyznávajú iné hodnoty, na prvom mieste majú napĺňanie potrieb pracujúceho obyvateľstva. Tiež im chcem ukázať je možné a reálne byť neskorumpovateľný.

Ktoré tri priority by ste chceli presadiť, ak by ste boli zvolený?

Prvá priorita je dôsledný audit fungovania a financovania všetkých odvetví, ktoré sú v kompetencii kraja, vrátane samotného úradu ako takého. Odstránenie čo najvačšieho počtu finančných únikov spôsobených nevýhodnými zmluvami a nákupmi, ktoré by mohli byť spôsobené nedbanlivosťou, alebo korupciou.

Druhá priorita je neriešiť problémy a témy len od stola a s menežmentom, ale so zástupcami aj tých, ktorých sa rozhodnutia dotýkajú. Teda aj učitelia, zdravotné sestry, odbory, pacienti, cestujúci,… Sú to práve oni, ktorí sa denne s týmito problémami stretávajú a vedia byť nápomocní pri hľadaní riešení.

Tretia priorita je dokončenie diaľnic.

Čo urobíte pre to, aby obyvatelia ružomberského okresu nemali pocit, že sa na nich zabúda?

Nikdy som nepatril k lokálpatriotom toho typu, že robím všetko čo je výhodné len pre môj región, pre moje okolie a kašlem na problémy ostatných. Žilinský kraj je špecifický tým, že ho tvoria pomerne ucelené historické regióny so svojimi krásami, špecifikami a problémami. A aj to sa mi na tom páči.  Chcem po sebe zanechať kraj s modernými historickými regiónmi, v ktorých však chcem zvýrazniť podčiarknuť a podporiť to špecifické.

 

9. Peter Sagan /33 r., asistent poslanca NR SR, Žilina, Kotleba – ľudová strana naše Slovensko/

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?

Dlhodobo sledujem politické dianie na Slovensku a trápi ma, že politici, hlavne pred voľbami, len sľubujú, ale na svoje sľuby po voľbách rýchlo zabudnú. Z roka na rok rastie počet ľudí pod hranicou chudoby. A politici stále myslia len na seba, svoje záujmy, či na svojich sponzorov alebo oligarchov. Preto som sa rozhodol, že sa nebudem len prizerať, ako sa ľuďom ťažko žije, ale priložím ruku k dielu a pokúsim sa aspoň pre obyvateľov žilinského kraja spraviť život ľahším.

Ktoré tri priority by ste chceli presadiť, ak by ste boli zvolený?

Hlavne by som chcel presadzovať efektívnejšie hospodárenie kraja, aby peniaze, ktoré má kraj k dispozícii išli tam, kam majú, a nie pchať nimi vrecká kamarátov, sponzorov či oligarchov pri pochybných verejných obstarávaniach. Ďalej by som sa v maximálnej možnej miere usiloval o rekonštrukcie a opravy ciest, ktoré sú v nevyhovujúcom a katastrofálnom stave (v kraji ich máme cca. 260 km) a tiež by som  sa sústredil na pravidelne stretávanie s primátormi a starostami miest a obcí, lebo len keď bude vedenie kraja poznať problémy konkrétnych okresov, miest, či obcí, len vtedy môže naozaj efektívne a účinne pomáhať zlepšovať každodenný život svojich obyvateľov.

Čo urobíte pre to, aby obyvatelia Ružomberského okresu nemali pocit, že sa na nich zabúda?

Nebudem pozerať na stranícku príslušnosť vedenia konkrétnych miest a obcí, ale budem tu pre všetkých obyvateľov Žilinského kraja rovnako. Budem pozerať hlavne na to, kde je ako akútny problém a podľa toho ho riešiť, nie na to, kto má ten problém.

Ilustračná fotografia – pluska.sk, autor: TASR

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.