Premiér Heger v Ružomberku: kontrolný deň na stavbe diaľnice aj návšteva Čutkovskej doliny

Podľa ministra dopravy môžeme rátať s diaľnicou pri Ružomberku do konca roka 2023. Predseda vlády navštívil v rámci svojho pracovného výjazdu aj Čutkovskú dolinu v Ružomberku. 

V uplynulých dňoch navštívili Ružomberok a okolie slovenský premiér Eduard Heger, minister dopravy Andrej Doležal a aj podpredseda parlamentu Gábor Grendel. Každý pri inej príležitosti, predseda vlády popri pracovnom výjazde na Liptove absolvoval aj mimoriadny kontrolný deň na rozostavanom ružomberskom obchvate.

Naraz chcú sprejazdniť úseky D1 pri Ružomberku a Žiline

Práve dokončenie diaľničného úseku Hubová – Ivachnová bola jednou z najdôležitejších tém. Hotový má byť do konca roka 2023. Uviedol to po kontrole aktuálneho stavu diela a tempe prác minister dopravy Andrej Doležal.

Tento termín dostavby avizoval šéf rezortu už vlani v lete. Ešte vo februári tohto roka však Doležal spochybňoval, či zhotovitelia dokončia úsek načas a či vôbec. Písali sme o tom v tomto článku.

Minister napokon potvrdil, že 15-kilometrovým ružomberským obchvatom by mali vodiči prechádzať už do dva a pol roka. Chcú ho pritom sprejazdniť naraz s úsekom D1 pri Žiline s tunelom Višňové.

„Ak všetko pôjde dobre, mohli by sme otvoriť do konca roka 2023 spoločne dva kľúčové diaľničné úseky Hubová – Ivachnová a Lietavská Lúčka – Dubná Skala,“ prisľúbil minister Doležal.

K dokončeniu diaľničného spojenia východu so západom tak bude chýbať ešte úsek Turany – Hubová.

Diaľničný úsek Hubová – Ivachnová podľa ministra dopravy Andreja Doležala sprejazdnia do konca roka 2023. Pre zosuvy územia museli väčšinu stavby preprojektovať. Zdroj: fb stránka Eduard Heger – predseda vlády SR

Päťročné oneskorenie

Ružomberský obchvat dokončia oproti pôvodným plánom s päťročným oneskorením. Termín dostavby presúvali z roku 2017 na rok 2022. Vlani bolo isté, že pásky sa budú slávnostne strihať najskôr v roku 2023.

Prakticky sa stavia úplne iná stavba, než bola pôvodne projektovaná. Nevhodné geologické podmienky si vyžiadali preprojektovanie diela. A zároveň precenenia jednotlivých objektov stavby ako aj nové žiadosti o stavebné povolenia.

„Je to technicky extrémne náročná stavba. V roku 2015 bola prerušená a znova sa začala robiť až v roku 2018. Na stavbe boli zosuvné územia, kde absolútne nebolo možné v tej trase ďalej pokračovať, takže sa to výrazne zmenilo,“ pripomenul komplikácie generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Juraj Tlapa.

„Posledné tri úseky sa doprojektovali na začiatku tohto kalendárneho roku. Na dvoch sú už stavebné povolenia,“ dodal Tlapa s tým, že v priebehu krátkeho času by mali získať povolenie aj na tretiu časť a nič by tak nemalo brániť tomu, aby sa práce rozbehli naplno na celej stavbe.

Pätnásťkilometrový obchvat Ružomberka stavajú už od roku 2014. Podľa výpočtov by mal vodičom ušetriť cestu o viac ako 12 minút. Zdroj: fb stránka Andrej Doležal – minister dopravy a výstavby SR

V júni začali stavebné práce aj na západnom portáli tunela Čebrať, diaľničiari majú v rukách právoplatné stavebné povolenie. „V jednej tunelovej rúre je vyrazených 3 333 metrov a v druhej 3 250 metrov,“ priblížil aktuálny stav investičný riaditeľ NDS Miloš Vicena.

Diaľnica pri Ružomberku sa po dokončení napojí na existujúcu diaľnicu smerom do Košíc. Hotový úsek podľa výpočtov vodičom ušetrí cestu o viac ako 12 minút.

„Príbeh diaľnice D1 sa zdá byť nekonečný. Preto pri návšteve Liptova považujem za svoju povinnosť informovať sa o priebehu stavebných prác na úseku cesty Hubová –Ivachnová, ktorého súčasťou bude aj diaľničný tunel Čebrať,“ uviedol premiér, ktorý sa prišiel pozrieť na napredovanie výstavby popri svojich pracovných cestách po regiónoch.

Premiér v Ružomberku

Ten v júni začal východným Slovenskom, košickým a prešovským krajom. Vo štvrtok a piatok pokračoval Oravou a Liptovom. Zastavil sa v Oravskej galérii, kde sa poďakoval učiteľkám a učiteľom, stretol sa s členmi Horskej záchrannej služby, zúčastnil sa diskusie s riaditeľkou Oravského múzea, prišiel aj do všeobecných ambulancií, v ktorých už bude možné nechať sa zaočkovať.

V piatok navštívil tiež Čutkovskú dolinu, kde ho privítal prednosta Okresného úradu Ružomberok Emil Maretta spolu s majiteľmi areálu. Neoficiálny program pozostával z krátkej prehliadky areálu, kaplnky, ochutnávky liptovských špecialít a čutkovského remeselného piva.

Premiér Eduard Heger navštívil spolu so župankou žilinského kraja Erikou Jurinovou Čutkovskú dolinu. Zdroj: redakcia

Heger sa tiež v Ružomberku stretol so zástupkyňami dvoch študentských firiem. Odprezentovali mu tzv. Hravý kufrík, ktorý je zameraný na rozvíjanie zručností a myslenia detí – napr. viazanie šnúrok, separovanie odpadu či pomoc s matematikou a angličtinou. Stredoškolské študentky z druhej firmy predstavili pracovný zošit Čmárajko, ktorý hravou formou rozvíja vytrvalosť, trpezlivosť či dôslednosť detí.

Premiérove pracovné výjazdy v regiónoch súvisia s Plánom obnovy. Program aj konkrétne lokality volí podľa viacerých kritérií. „Navštevujeme školy, lebo vzdelávanie je základným kameňom Plánu obnovy. Robíme tiež diskusie s úspešnými ľuďmi z regiónov. Ďalšou oblasťou, ktorú vyberáme, je, samozrejme, zdravotníctvo. Chceme tiež podporiť a oceniť snahu ľudí, ktorí pomáhajú a angažujú sa v regióne,“ povedal pre RK Magazín predseda vlády, ktorý postupne plánuje pracovnú cestu na Kysuce a do Banskej Bystrice.

Začínajúce študentské firmy odprezentovali premiérovi v Čutkovskej doline svoje projekty. Zdroj: fb stránka Eduard Heger – predseda vlády SR

Vo funkcii premiéra má v Ružomberku premiéru, ale nie je tu prvýkrát. „V Ružomberku mám veľa priateľov, tu som bol teraz druhýkrát a prvýkrát ma sem vzali práve priatelia, takže som si rád zaspomínal,“ uzavrel Eduard Heger.

V uplynulom týždni bol v Ružomberku aj podpredseda parlamentu Gábor Grendel. Stretol sa s prednostom ružomberského okresného úradu, s ktorým diskutoval o jednotlivých agendách a chode okresného úradu v spolupráci s ministerstvom vnútra, ako aj o aktuálnych témach z diania v okrese.

Grendel ako bývalý novinár a hovorca sa tiež vybral na katedru žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Stretol sa i s hasičmi v regióne a zamieril aj do Galérie Ľudovíta Fullu.

Terajší podpredseda NR SR Gábor Grendel v minulosti roky pôsobil ako novinár a hovorca. Okrem Okresného úradu Ružomberok a Galérie Ľudovíta Fullu navštívil tiež ružomberskú katedru žurnalistiky Zdroj: Katedra žurnalistiky FF KU

Titulná fotografia: záber z mimoriadneho kontrolného dňa na stavbe diaľničného úseku Hubová – Ivachnová, na ktorom sa zúčastnil premiér Eduard Heger a minister dopravy Andrej Doležal. Zdroj: fb stránka Andrej Doležal – minister dopravy a výstavby SR

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.