Prokuratúra prešetruje stavbu autoumyvárne na Klačne

Pri fitnes centre na Klačne vyrastá stavba, okolo ktorej sú pochybnosti.

Ružomberčan Miloš Rousek sa s kamarátom Petrom Jurášom dohodol, že mu prenajme kus svojho pozemku na Klačne, aby tam postavil ďalšie fitnes centrum a k nemu športový obchod, kancelárske priestory a byt.

Podnikateľ Peter Juráš ale tvrdí, že s Milošom Rousekom sa dohodol na niečom inom.

Súkromný spor

Juráš si od Rouseka, ktorý dlhodobo žije v USA, už štyri roky prenajíma priestory a prevádzkuje súčasné fitnes centrum. Pred časom však prišiel s nápadom, že hneď vedľa postaví novú budovu, ktorá bude projektovaná pre tento typ voľnočasovej aktivity. Rousek súhlasil a Jurášovi prenajal pozemok.

„Za niekoľko mesiacov p. Juráš poprosil, aby sme urobili kvôli jeho potrebe dostať úver v banke zmluvu o prevode pozemku na neho. Dohodli sme si práva spätnej kúpy po desiatich rokoch, aby som o pozemok neprišiel,“ píše sa v liste podpísanom Milošom Rousekom, ktorý v decembri prišiel poslancom mestského zastupiteľstva, aj nám do redakcie.

„Medzitým, začali na pozemku stavebné aktivity, ktoré neboli v súlade s našou zmluvou o stavbe budovy fitnes centra. Začali stavať autoumyváreň,“ pokračuje Rousek v liste.

„Pán Rousek o všetkom vedel, so všetkým súhlasil, ale keď som už investoval a začal stavať, zmenil názor,“ bráni sa podnikateľ Peter Juráš.

Stavbu fitnes centra a parkoviska mu stavebný úrad odobril. Podnikateľ následne požiadal o doplnkovú funkciu – autoumyváreň. Keďže parovod v tomto mieste nie je v zemi tak, ako je nakreslený, a treba ho prekladať, stavbu fitnes centra musel odložiť. Na jeseň začal aspoň s autoumyvárňou.

Rousek medzičasom navyše zistil, že na dočasne predanom pozemku je záložné právo v prospech tretej osoby – Mária Zajaca. Práve on pre Juráša architektonicky pripravoval stavbu budovy fitnes centra.

Juráš tento krok vysvetľuje súkromnými obchodnými vzťahmi. Rousek sa vraj nemusí báť, záložné právo je tam dočasne a pominie.

Mestských architekt povolenie spochybňuje

„Mário Zajac ako architekt so mnou konzultoval stavbu fitnes centra. Vraj kvôli úveru to musí byť ako budova obchodu a služieb. Žiadal som, aby bola definovaná ako nerušivá prevádzka obchodu a služieb (predaj a oprava športových potrieb). Lebo iba tak to pripúšťa územný plán,“ hovorí hlavný architekt mesta Jozef Jurčo.

V stavebnom konaní však prešiel všeobecnejší názov budova obchodu a služieb. Schválil to stavebný, aj okresný úrad. K budove neskôr schválil aj autoumyváreň. „Ide o doplnkovú stavbu ku spevneným plochám stavby, čo je prípustné aj podľa územného plánu a VZN 3/2012,“ odpovedá Dušan Mataj z Odboru životného prostredia Okresného úradu v Ružomberku.

Mestský architekt to ale vidí ináč. „Takáto stavba a funkcia je v rozpore s územným plánom. Je to priestor pre športové plochy alebo ako doplnok k športovým plochám, čo je fitnes centrum, ale nie autoumyváreň,“ zdôvodňuje architekt Jurčo, ktorý sa navyše čuduje, že stavebný úrad sa ho pri schvaľovaní nespýtal na súlad s územným plánom, ako to býva bežne zvykom.

Rousek v liste ďalej uvažuje, že za všetkým môže byť snaha  napokon postaviť čerpaciu stanicu: „V zákone je pravdepodobne diera, kedy budova pre obchod a služby môže byť umývačka áut resp. predajňa pohonných hmôt – benzínka, ktorá sa tam vedľa môže zmestiť. Aj benzínka pri Hypernove bola schválená ako budova obchodu a služieb.“

Peter Juráš: Benzínka tam nebude

Spomínaný Mário Zajac má brata Maroša. Verejnosť ho pozná aj ako niekdajšieho spolumajiteľa firmy Europetrol, ktorá bola za stavbou čerpacej stanice pri vtedajšej Hypernove. S ním je Juráš spoločník v jednej zo svojich firiem. Aj preto vznikli dohady o čerpacej stanici.

„Jednoznačne vylučujem benzínku na Klačne. Netreba to spájať ani s Marošom Zajacom. Podnikáme spolu v reklame a marketingu. Sú to nezmysly, pre ktoré som už všetko posunul svojmu právnikovi. Nenechám sa takto ohovárať,“ odpovedá Peter Juráš na náznaky tvrdení, že na Klačne chce postaviť čerpaciu stanicu.

„Každý si môže v schválených povoleniach pozrieť, že budova obchodu a služieb je fitnes centrum, malý bar, kancelárie a byt,“ dopĺňa Juráš.

„Naša spoločnosť nikdy neuvažovala so stavbou čerpacej stanice na Klačne,“ potvrdzuje pre Ružomberský magazín Maroš Zajac.

„Územný plán tam čerpaciu stanicu nepripúšťa. Ani súčasné platné povolenia určite neumožňujú jej stavbu,“ upokojuje verejnosť aj vedúca Stavebného úradu v Ružomberku Zuzana Benčová.

„Ani autoumyváreň nemá z pohľadu územného plánu v tejto lokalite čo hľadať, a voči jej povoleniu, čo je spájané so mnou ako mestským architektom, sa dôrazne ohradzujem,“ myslí si k téme stavby na Klačne Jurčo.

Situáciu prešetrí prokuratúra

Práve pre povolenie stavby autoumyvárne podali poslanci mestského zastupiteľstva návrh na prokuratúru, ktorá má postup stavebného a okresného úradu prešetriť. Domnievajú sa, rovnako ako hlavný architekt mesta, že v tomto prípade bol porušený územný plán mesta.

V našom podnete sa dožadujeme, aby prokuratúra prešetrila jednotlivé kroky a zákonnosť povoľovania stavby,” povedal poslanec Miroslav Zuberec.

Celý ten proces nebol šťastný. Neviem, či úmyselne alebo neúmyselne, ale je to choré, aby bola umyváreň 2,5 metra od tenisových kurtov,” konštatoval iniciátor poslaneckého listu Ľubomír Kubáň.

Na prokuratúru sa podľa informácií redakcie v rovnakej veci obrátil aj pôvodný vlastník pozemkov Miloš Rousek.

Titulná fotografia: predmetná stavba na Klačne. Foto – autor

Časti článku boli publikované v tlačenej verzii Ružomberského magazínu číslo 1 a 2/2018.

 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.