Späť do tried. Aj v Ružomberku začal nový školský rok

Prázdniny skončili pre vyše 4 600 školákov. Do prvého ročníka ich nastúpilo neoficiálne 260.

Obchodné reťazce vyvádzali žiakov z psychickej rovnováhy už v polovici prázdnin, ortieľ však nastal až dnes. Po dvoch voľných mesiacoch opäť zasadli do školských lavíc.

V texte uvádzame iba predbežné počty žiakov. V prvom septembrovom týždni sa ešte budú meniť, oficiálne čísla budú známe po 15. septembri.

260 prvákov

V začínajúcom školskom roku 2018/2019 otvorilo v meste brány šesť základných škôl.

Svoju prvú školskú tašku nieslo podľa informácií z mestského úradu približne 260 „novopečených“ žiakov. Do Základnej školy Zarevúca ich nastúpilo 75, budú sa učiť v troch triedach. Základná škola na Klačne privítala 31 prvákov, vyše 26 sa ich zhromaždilo na školskom dvore na Sládkovičovej.

Rodičia mohli svoje deti prihlásiť okrem štátnej aj do cirkevnej alebo súkromnej školy. Do súkromnej sa zapísalo 18 prvákov.

Výber strednej školy

Približne 407 mladých učinilo prvú serióznejšiu voľbu vo svojom budúcom smerovaní – vybrali si jednu spomedzi deviatich stredných ružomberských škôl s rôznorodým zameraním.

Na výber mali štúdium na gymnáziách (pre gymnázium na ulici Š. Moyzesa sa rozhodlo 51 školákov), ale aj odborné vzdelanie (na Strednej odbornej škole polytechnickej nastúpilo do prvého ročníka 58 žiakov).

Komu to ide s číslami a láka ho ekonomika, mohol si zvoliť Obchodnú akadémiu (37 prvákov), Škola úžitkového výtvarníctva ponúka rozvíjanie a praktické uplatnenie umeleckých vlôh (57 prvákov). Ašpiranti na profesiu na poli zdravotníctva si mohli poslať prihlášku na Strednú zdravotnícku školu M. T. Schererovej.

V meste študuje dovedna vyše 2 130 stredoškolákov. Nadstavbové, pomaturitné a externé štúdium z nich absolvuje 226.

V novom šate

V niektorých školách bude vyučovanie v už vynovených priestoroch, inde budovy opravia v priebehu roka. Podľa informácií Mestskej televízie Ružomberok prechádza Základná škola na ulici Dončovej výraznou renováciou, na komplexnú výmenu strechy vyčlenilo mesto vyše 211-tisíc eur. Stavebné práce ešte pokračujú.

Novú strechu nad hlavou budú mať aj v Základnej škole Černová. Na Sládkovičovej zatepľujú budovu, čo si vyžiadalo 150-tisícovú investíciu.

Rozsiahla rekonštrukcia prebieha na Strednej odbornej škole polytechnickej, ukončiť by ju mali do konca roka. Kraj na ňu poskytol 600-tisíc eur.

Renovujú tiež Obchodnú akadémiu, financie použili na telocvičňu. Priestory na telesnú výchovu opravovali aj v Gymnáziu sv. Andreja, kde budujú i školskú knižnicu.

Ilustračná fotografia – Otvorenie nového školského roka 2018/2019. Zdroj – facebooková stránka ZŠ Klačno

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.