Spoločnosť Mondi SCP zorganizovala tradičný Environmentálny deň

Zdroj: Mondi SCP
Podujatie predstavilo prednášky na zaujímavé témy z oblasti životného prostredia a zdravia. Papierne opäť ponúkajú príspevky na environmentálne projekty.

Spoločnosť Mondi SCP zorganizovala svoj tradičný Environmentálny deň. Pozvanie zúčastniť sa a vypočuť si zaujímavé informácie prijali predstavitelia mesta Ružomberok, starostovia okolitých obcí, zástupcovia orgánov štátnej správy, neziskových organizácií a občianskych združení, médií aj verejnosť.

Pripravili zaujímavé prednášky

Po viac ako dvojročnej prestávke sa záujemcovia o environmentálnu problematiku opäť osobne stretli a vypočuli si prednášky na zaujímavé témy z oblasti životného prostredia a zdravia. Podujatie sa uskutočnilo vo štvrtok 19. mája v kinosále Kultúrneho domu A. Hlinku (KDAH) v Ružomberku.

„Sme veľmi radi, že sme sa po pandémii stretli opäť naživo. Pripravili sme zaujímavé a aktuálne prednášky, počas ktorých bol priestor na otvorenú diskusiu,” povedala Marianna Matajová, manažérka životného prostredia v Mondi SCP.

Účastníkov privítal Matjaž Gorjup, prezident Mondi SCP. Spoločnosť prezentovala svoj projekt kotla na biomasu. Odborníci z externého prostredia hovorili o spôsobe nakladania s odpadmi na Slovensku, ale aj ako Slovensko reaguje na Zelenú dohodu.

Papierne chcú obnoviť kotol na biomasu

Zaujímavá bola prednáška Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) na tému Zdravotné uvedomenie a správanie obyvateľov okresov Ružomberok a Liptovský Mikuláš a ich porovnanie s obyvateľmi Slovenska. Liptov vyšiel v mnohých ukazovateľoch horšie ako priemer Slovenska. Pozitívnou správou je, že klesá počet fajčiarov aj konzumácia alkoholu.

„Občania sa počas dňa mohli zastaviť v hoteli Kultúra, kde personál RÚVZ z Liptovského Mikuláša poskytoval dobrovoľné a bezplatné  konzultácie spojené s meraním tlaku, cukru a cholesterolu,“ doplnila M. Matajová.

Počas podujatia si mohli záujemcovia nechať bezplatne zmerať tlak.Foto: Mondi SCP

Podávanie výziev na projekty

Súčasťou programu bolo aj otvorenie výzvy na podávanie nových environmentálnych projektov na rok 2022. „Projekty z oblasti životného prostredia v rámci programu Mondi SCP, náš najlepší sused, podporujeme aktívne už od roku 2011. Pandémia ich na istý čas zastavila, ale tento rok chceme región Liptova opäť podporiť sumou 50-tisíc eur,“ dodala Matajová.

V minulosti sa podarilo vďaka peniazom od papierní zrealizovať viacero zaujímavých projektov. Patrilo medzi ne zveľadenie školského areálu v ZŠ Lúčka, zakúpenie lisu na PET fľaše pre Stankovany, vyčistenie fontány v Ľubochni, vysadenie pôvodných druhov rýb do Váhu, vybudovanie ekozáhrady, zakúpenie nádob na triedený odpad, lavičiek, zriadenie akvária, podpora výsadby zelene, výstavba altánkov a rôzne iné.

Zapojiť do výzvy sa môžu obce, školy, občianske a neziskové združenia dolného Liptova. Jedinou podmienkou v prípade schválenie je, že projekt musí byť spolufinancovaný aj z vlastných zdrojov žiadateľa.

Ako sa zapojiť?

Záujemcovia si môžu stiahnuť žiadosť o finančný príspevok TU.

Vypísanú žiadosť je potrebné zaslať na emailovú adresu janka.lukacova@mondigroup.com predmetom správy ENVIRO alebo ho poslať poštou na Oddelenie životného prostredia, Mondi SCP, a.s., Tatranská cesta 3, 034 17, Ružomberok. Konečný termín podávania žiadostí je 15. jún 2022.

Fotogaléria:

Mondi SCP - meranie tlaku

Zdroj: Mondi SCP

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.