Spoločný postup proti súčasnej županke kandidáti odmietli

Zastupiteľstvo ŽSK má 57 členov, okres Ružomberok zastupuje päť poslancov. Ilustračné foto: ŽSK
Prvýkrát v histórii Slovenska nás v sobotu 29. októbra čakajú spojené voľby do orgánov samospráv obcí aj vyšších územných celkov (VÚC). Najvyšším voleným predstaviteľom samosprávnych krajov je predseda a súčasne budeme voliť aj poslancov krajského zastupiteľstva. Okres Ružomberok v 57-člennom zbore zastupuje päť poslancov.

Vo voľbách predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) si budú voliči vyberať až z desiatich kandidátov. Podľa prieskumov sa najväčšie šance dávajú súčasnej županke Erike Jurinovej. Jej vyzývateľom bude podpredseda ŽSK Igor Janckulík, bývalý primátor Žiliny Igor Choma. Obaja odmietli výzvu ďalšieho vyzývateľa Petra Slyška na spoločný postup v súboji proti Jurinovej.

Slabšie hospodárenie a nerovnovážny rozvoj kraja

Súčasnej predsedníčke ŽSK jej protikandidáti vyčítajú najmä slabé hospodárske výsledky. Svedčí o tom aj nedávno zverejnený rebríček hospodárenia slovenských VÚC, ktorý spracoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Z hodnotenia INEKO, ktoré porovnalo stav finančného zdravia samospráv v rokoch 2018 a 2021vyplýva, že jediným VÚC, kde sa rating finančného zdravia výraznejšie zhoršil, bol práve Žilinský kraj.

Na druhej strane treba povedať, že protikandidát I. Janckulík zastával v súčasnom volebnom období funkciu podpredsedu ŽSK. Z pohľadu dolného Liptova zaujal pozoruhodnou myšlienkou o obchvat Ružomberka smerom z Banskej Bystrice cez Liptovskú Lúžnu na Železnô až do Partizánskej Ľupče. Táto cesta sa už mala dávno opraviť, rovnako aj chýbajúca časť úseku z Lúčok smerom na Osádku a Vyšný Kubín. Obe cesty sú v správe ŽSK. Odborníkom na cestnú infraštruktúru a budovanie tunelov je aj ďalší protikandidát I. Chomo, ktorý bol generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti za Ficovej vlády .

Pri sledovaní aktivít krajskej samosprávy sa zdá, že väčšina investícií akoby obchádzala Liptov, ktorý je doslova na okraji záujmu Žilinského kraja. Ostatné regióny – Kysuce, Považie, Orava či Turiec sú na tom, zdá sa lepšie. Pri pohľade na trvalé bydlisko kandidátov na predsedu ŽSK to nevyzerá pozitívne. Jediným kandidátom z okresu Ružomberok je Miroslav Uhrín, súčasný poslanec NR SR (kandidoval za Kotlebovu ĽSNS, teraz Republika). Ten má len minimálnu podporu a šancu – našťastie…

Medzi kandidátmi na poslancov sú aj známe mená

Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) má 57 členov. V poslaneckom zbore majú zastúpenie podľa jednotlivých okresov svojho trvalého bydliska. Dolný Liptov vo volebnom obvode č. 8 zastupuje 5 poslancov, krajským poslancom chce byť 34 Liptákov z okresu Ružomberok.

Krajským poslancom chce byť až 34 Liptákov z okresu Ružomberok

Medzi kandidátmi nájdeme aj viaceré známe mená. Sú tam aj súčasní starostovia obcí Martin Baran (Bešeňová), Vladimír Hatiar (Turík), Marián Javorka (Likavka) či Jana Šimová (Liptovské Revúce), ale aj viceprimátor Ružomberka Ján Bednárik. Kandidujú aj komunálni poslanci z mesta Ružomberok – Karol Javorka, Anna Šanobová, Pavel Šípoš či Milan Šlávka, alebo bývalý viceprimátor Miroslav Zuberec či súčasný hovorca Viktor Mydlo.

Kandidátmi sú aj prednosta Okresného úradu v Ružomberku Emil Maretta či riaditeľ okresného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Ľubomír Kubáň i jeho kolega Martin Rusnák. Zo štátnej správy je aj riaditeľ správy súdu Ladislav Fiš či sociálny pracovník Jaroslav Rakučák. Neziskový sektor zastupuje správca občianskeho združenia Ján Ondrejka. Z podnikateľskej sféry nájdete tiež známe mená – napr. konateľ Rastislav Horvát, manažér Róbert Kolár, ekonóm Juraj Kurňavka či podnikateľ Pavol Ivan.

Zoznam kandidátov je pestrý, pričom prevažuje právnické vzdelanie, nechýba ani ekonomický či pedagogický smer. Voliči si teda môžu vybrať a dúfajme, že vďaka spojeniu komunálnych a regionálnych volieb sa podarí naplniť zámer predkladateľov zmeny – zvýšiť voličskú účasť. Pre dolný Liptov bude dobré, keď voliči vyberú kandidátov, ktorí dokážu nielen zlepšiť pozíciu okresu Ružomberok, ale hlavne sa na tom dohodnúť aj so zástupcami iných regiónov.

Poznámka redakcia: Róbert Kolár je vydavateľ RK Magazínu a webu rkmagauin.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaný novinár s dlhoročnou praxou v celoslovenských, regionálnych i komunálnych médiách a mám skúsenosti aj s vydávaním novín. Dlhé roky bol vydavateľom a šéfredaktorom regionálneho týždenníka LIPTOV a šéfredaktorom MY/Liptovské noviny. V súčasnosti som riaditeľom vydavateľstva R PRESS a poverený vedením redakcie RK MAGAZÍN.