Športový zázrak! Ružomberok dokázal nemožné a zahrá si nadstavbu o titul

Liptáci sú na jar stopercentní. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrali v sobotu 2. marca stretnutie 22. kola Niké ligy.

V poslednom kole základnej časti najvyššej futbalovej súťaže išlo o veľa. Až päť tímov bojovalo o tri miestenky do nadstavby o titul (FC DAC 1904 Dunajská Streda, FK Železiarne Podbrezová, MFK Dukla Banská Bystrica, AS Trenčín a MFK Ružomberok). Zverenci Ondřeja Smetanu v záverečnom kole vyzvali v priamej konfrontácii o hornú šestku Podbrezovú. Liptáci však nemali situáciu vo svojich rukách. Ak by aj v danom súboji uspeli, tak sa zároveň museli spoliehať na zaváhanie svojich protivníkov.

Na prvú vážnu príležitosť sa pod Čebraťom čakalo až do 21. minúty, no tá hneď skončila aj gólom. Alexander Selecký poslal výborný center do pokutového územia, na ktorý si najvyššie naskočil Martin Chrien a s prispením brvna otvoril skóre duelu – 1:0.

V 32. minúte preverili hostia pozornosť domáceho brankára, ten si však dal pozor. V 38. minúte Liptáci pohrozili po štandardnej situácii, avšak tentoraz neboli úspešní. V závere prvého polčasu sa železiari dostali do dvoch sľubných šancí, no ani jednej z nich nepochodili. Po prvej 45-minútovke vyhrávali Ružomberčania najtesnejším rozdielom.

Jarná suverenita „Ruže“ pokračuje

Po zmene strán mali síce Podbrezovčania územnú prevahu, avšak nič z nej nevyťažili. V 59. minúte sa na ihrisko dostal bývalý ružomberský hráč Mário Mrva, ktorý pred niekoľkými týždňami prestúpil z Liptova práve ku Horehroncom. Na trávniku sa však zdržal necelých 20 minút, keďže v 78. minúte videl červenú kartu po faule na Štefana Gereca.

Následnú realizáciu priameho kopu si na starosť zobral Alexander Selecký a nekompromisnou strelou zvýšil vedenie domácich na 2:0. Podbrezová sa však ani v oslabení nevzdala a v 90. minúte znížila skóre vďaka gólu Mareka Kristiána Bartoša2:1. Liptáci si však svoj náskok postrážili a napokon triumfovali nad železiarmi 2:1.

Ružomberské déjà vu

Keďže Banská BystricaAS Trenčín v tomto kole iba remizovali, tak im ostal v rukách Čierny Peter. Na druhej strane, z postupu do nadstavby o titul sa radujú PodbrezovčaniaRužomberčania, ktorí sa postarali o malý športový zázrak, keďže pred jarnou častou strácali na hornú šestku sedem bodov. Na jar ale oranžoví vyhrali všetky štyri ligové stretnutia a zaslúžene sa tak predstavia v skupine o titul.

Minulý rok pritom „Ruža“ prišla v poslednom kole o svoje miesto v nadstavbe o titul a predstavila sa len v dolnej šestke. Po roku tak zažívajú Smetanovci akési déjà vu, avšak tentoraz s úspešným vyvrcholením pre nich.

Do majstrovskej skupiny sa prebojovala aj Dunajská Streda, ktorá sa pred týmto kolom nachádzala v najlepšej situácii z mužstiev bojujúcich o hornú skupinu. Obe nadstavby – o titul a o udržanie sa – štartujú už nasledujúci víkend. Liptáci odohrajú úvodný nadstavbový duel v piatok 8. marca o 17:30 h, keď na svojom štadióne privítajú majstrovský ŠK Slovan Bratislava.

Hlasy trénerov /zdroj: teraz.sk/

Ondřej Smetana, tréner MFK Ružomberok: „Musím zagratulovať celému tímu k víťazstvu a postupu. Podbrezová hrala kvalitne. Pre nás sa zápas paradoxne zmenil po strelenom góle. Po tom, ako sa to u nás stáva, sme trochu spadli. Plus k tomu prišlo zranenie Mojžiša a museli sme to vzadu preskupiť, trochu zmeniť. Od tej doby sme dovolili súperovi mať viac priestoru na ihrisku, pričom náš celý blok sa posunul nižšie. Keď Podbrezová mala viac priestoru na kombináciu, bolo to pre nás ťažšie. Potom nás zachránila aktivita Gereca a druhý gól. Inak by sme neboli postúpili. Som rád, že sme splnili náš krátkodobý cieľ. Teraz je pred nami možno ešte väčšia výzva, spojená tiež s prácou ďalej mužstvo posúvať. Som rád, že to bude s kvalitnými súpermi, pod väčším tlakom. Je to pre nás záväzok – ešte lepšie a kvalitnejšie pracovať a dotiahnuť sa na tímy pred nami.“

Roman Skuhravý, tréner FK Železiarne Podbrezová: „Posledné stretnutie sme chceli úspešne dotiahnuť vlastnými silami a s plným rešpektom k súperovi. Anomálie, ktoré nás postretávali behom týždňa, neboli vôbec jednoduché. Do stredy sme s kolegami skladali zostavu. Boli dve možnosti, buď skúsiť domácich eliminovať silovo, alebo sa aj na ťažkom teréne pokúsiť ich prehrať. Zvolili sme druhú variantu. Ružomberok má po príchode nového trénera úžasnú cestu za sebou s jasným rukopisom. A to je bezpečná obrana, pričom trpezlivo si dokážu počkať na svoju šancu. To sa im podarilo aj teraz. My sme sa celý zápas snažili o to, aby sme boli úspešní, aby sme dali gól. V každom prípade je to pre mňa najveselšia prehra. Dovolím si povedať, že sme zaslúžene v prvej šestke. Veľmi si to vážim a gratulujem Ružomberku k veľkej stíhacej jazde. Po zimnej prestávke asi takmer nikto nepredpokladal, že by sa mohli dotiahnuť takto hore.“

MFK Ružomberok obsadil v základnej časti konečné 6. miesto. Foto: Rudolf Maškurica

Niké liga – 22. kolo:

MFK Ružomberok – FK Železiarne Podbrezová 2:1 (1:0)

Góly: 21. Chrien, 81. Selecký – 90. Bartoš. Žlté karty: Maslo, Chrien, Múdry, Boďa – Bartoš, Ridwan, Kabongo. Červená karta: 78. Mrva (POD). Rozhodovali: Ziemba – Vorel, Vass. Diváci: 1 357.

MFK Ružomberok: Frühwald – Gabriel, Malý, Mojžiš (27. Maslo), Luterán, Lavrinčík (82. Múdry), Zsigmund, Selecký, Hladík (82. Šefčík), Chrien (82. Boďa), Tučný (56. Gerec).

FK Železiarne Podbrezová: Rehák – Bartoš, Bakaľa, Mielke, Kováčik, Chyla (59. Markovic), Š. Faško (82. Okunola), Ridwan (82. Kabongo), Assinor, Masaryk (59. Yirajang), Talakov (59. Mrva).

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 1:1

FC DAC 1904 Dunajská Streda – MŠK Žilina 1:1

MFK Zemplín Michalovce – FC ViOn Zlaté Moravce 4:1

MFK Skalica – AS Trenčín 0:0

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 2:0