Stihne sa ešte do volieb upraviť tankodromové parkovisko pred poliklinikou?

Po tom, že sa v Ružomberku po bilbordovom smogu kandidátov na primátora nespí na vavrínoch a mesto sa skrášľuje, sme mali možnosť presvedčiť sa už koncom minulého mesiaca.

Vymieňajú poškodenú dlažbu pred dominantou mesta, opravili päť rokov rozsýpajúce sa schody do kaviarne hotela Kultúra, odkladajúce si rok čo rok svoje polámané obkladačky na svoje vyhradené miesto, kde ich nik neukradne.

Konečne sa blyslo na lepšie časy, veď k historickej narodeninovej 700-vke Mesta s ružou v erbe, ako si zvykne v médiách toto mesto hovoriť, dôjde už na budúci mesiac. Dlhoročne zaburinený cestný vjazd do mesta zo západu – s hrdzavým zábradlím pri druhej pumpe od Černovej je konečne minulosťou. Našli sa peniaze, modernejšia kruhová konštrukcia s červeným náterom a hneď to všetko zrazu ozdravilo jeho vizuálne ovzdušie. A okrem toho posledného septembra parkovisko pri synagoge ostalo zo všetkých strán obdĺžnika opáskované, a tak niektorí domorodci si mohli myslieť, že sa aj tu ide niečo konečne robiť.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Dobré sú všetky správy, kde rýchlosť opráv oku nelahodiacich objektov naberá na obrátkach, rovnako tak, ako kedysi benzínka Agip, na sútoku riek vybudovaná za tri mesiace pred šiestimi rokmi, proti ktorej vznikla (Rončákova) občianska petícia s dvomi tisíckami podpisov, aj napriek tomu, že Europetrol dal mestu počiatočný bakšiš 15-tisíc eur a kúpil si ho v prenájme na 15 rokov. Osemsto metrov odtiaľ, dolu po hlavnej ceste, a na Považskej ceste už stálo viac ako 12 rokov zanedbané prachové a mlákové tankodromové parkovisko Nemocnice s poliklinikou bez gazdu.

Na dopravou zahltenej hlavnej ceste príchod či odchod z neho v „najvyššej bojovej pripravenosti“ s očami na stopkách. Dnes je staršie o ďalších šesť rokov, no jeho obraz sa významnejšie nezmenil. Stúpiť do 15 cm hlbokej mláky ľadovej februárovej vody rovno z auta, kde nie je možné z neho bezpečne vystúpiť, vás pacientsky osvieži a poženie rýchle ku dverám ambulancií.

Po sľuboch vtedajšieho viceprimátora mesta O. Lauku a aj bývalého poradcu primátora o zlepšení stavu parkoviska ostalo v skutočnosti len pri sľuboch. Tie boli o tom, že jamy na tomto provizórnom parkovisku (keď aj nepatriacom pozemku ÚVaFN) sa budú priebežne zasýpať a povrch parkoviska vyrovnávať a upravovať podľa potreby. V lete, v čase suchého počasia, polievať proti hromadiacemu sa prachu. Ktovie, či sa tak stalo aspoň jeden raz za štyri posledné roky. Tí, ktorí tam občas zavítali, aby požiadali o nutné zdravotné ošetrenie si dajú odpoveď sami.

V spleti mestských bilbordov, a to tobôž predvolebných bilbordov by ešte mesto spoločnými silami mohlo zvládnuť takéto provizórne parkovisko. Vyrovnať a zaplátať aspoň raz za rok diery a jamy na Považskej ceste pri poliklinike, by v položke spevnené plochy a parkoviská (710 000 €) v bilborových 13-tich miliónoch investícií Igora Čombora za roky 2014-2018 významnejšie nenarástlo a neukrojilo z iných ďalších deviatich položiek. Nakoniec, zimné obdobie sa blíži, no fyzický stav takého parkoviska, ktoré budú bičovať dažde a väčšie nádielky snehu, sa sám od seba zlepšovať nebude. Kým Poliklinika na Považskej ceste stále existuje, mohlo by sa tak stať ešte do 10. novembra a neodkladať jeho úpravy do ďalšieho volebného obdobia.

Zaujímam sa o Ružomberok a spoločnosť okolo nás.