Súdna mapa zmení v Žilinskom kraji obvody súdov

Okresný súd v Ružomberku. Foto: Jaroslav Moravčík
Výkon súdnictva podľa nej prechádza z ružomberského na Okresný súd v Liptovskom Mikuláši. V Ružomberku bude mať svoje pracovisko so špecializáciou na trestnoprávnu agendu.

V Žilinskom kraji bude tvoriť po zavedení súdnej mapy od 1. júna sústavu súdov odvolací – Krajský súd (KS) v Žiline a štyri sídelné okresné súdy (OS) – Žilina, Martin, Liptovský Mikuláš a Námestovo. TASR o tom informovala Anna Dudová Záborská, hovorkyňa KS v Žiline.

Výkon súdnictva podľa nej prechádza z čadčianskeho na žilinský OS, z ružomberského na liptovskomikulášsky OS, z dolnokubínskeho na námestovský OS a zrušené súdy budú naďalej fungovať ako pracoviská sídelných súdov. „Všetky OS, vrátane ich pracovísk, budú naďalej rozhodovať v civilných, trestných a rodinných veciach. V obchodných a pracovných veciach bude rozhodovať iba OS Žilina, a to pre celý obvod KS v Žiline. Podateľne a infocentrá budú fungovať na sídelných súdoch a aj na ich pracoviskách,” uviedla Dudová Záborská.

Ružomberok už nebude sídlom okresného súdu

Krajské súdy ako odvolacie, špecializácia sudcov

Doplnila, že žilinský KS bude naďalej rozhodovať o odvolaniach v civilných, trestných a rodinných veciach. “S tým, že v rodinných veciach bude príslušným súdom aj pre obvody KS v Banskej Bystrici a v Trenčíne. O odvolaniach v obchodných veciach bude rozhodovať KS v Banskej Bystrici aj pre obvod KS v Žiline,” dodala.

Pripomenula, že po zavedení súdnej mapy bude rozhodovať sudca, ktorý sa bude špecializovať iba na jeden druh súdnej agendy – civilnoprávnej, trestnoprávnej, rodinnoprávnej alebo obchodnoprávnej.

„Zmenou je, že za týmto sudcom bude musieť účastník konania cestovať v niektorých prípadoch aj na vzdialenejší súd. V niektorých prípadoch sa pre účastníka konania nič nemení a veci budú v prvom stupni prerokované na sídelnom súde alebo na pracovisku, kde účastník konania býva,” vysvetlila hovorkyňa KS v Žiline.

Zdroj: Teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.