Ružomberok už nebude sídlom okresného súdu

Foto: Jaroslav Moravčík
Národná rada SR schválila reformu súdnej mapy. Od januára 2023 vznikne Liptovský súdny obvod so sídlom v Liptovskom Mikuláši, ružomberské pracovisko sa bude zaoberať trestno-správnou agendou.

Poslanci Národnej rady SR odsúhlasili v stredu 27. apríla reformu súdnej mapy. Rozhodli o tom v hlasovaní, kedy odsúhlasili vládny zákon o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti s novými sídlami a obvodmi okresných súdov.

Sústavu súdov tak majú tvoriť súdy všeobecného súdnictva a súdy správneho súdnictva. Správne súdnictvo sa zákonom inštitucionálne odčleňuje od sústavy všeobecných súdov a má sa stať plne autonómnou súčasťou sústavy súdov.

Súdmi všeobecného súdnictva sú okresné súdy, krajské súdy, Špecializovaný trestný súd a Najvyšší súd SR. Súdmi správneho súdnictva majú byť správne súdy a Najvyšší správny súd SR. Účinnosť má legislatíva nadobudnúť od januára 2023.

Poslanci na 65. schôdzi Národnej rady SR schválil reformu súdnej mapy, ktorú predložila a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Zdroj: MS SR

Vznikne Liptovský súdny obvod

Okresných súdov (OS) bude po novom 36 a ich obvodov bude 33, a to vrátane štyroch mestských súdov v Bratislave s tým istým obvodom. V Košiciach bude jeden, upravia sa tiež obvody okresných súdov a ich sídla.

Po novom tak od 1. januára 2022 vznikne Liptovský súdny obvod, ktorého sídlom bude Liptovský Mikuláš. Ružomberské pracovisko OS bude mať na starosti trestno-právnu agendu.  Po dohode v koalícii bude na Orave sídlom OS Námestovo, na Hornom Zemplíne si status sídelného OS zachovajú napokon aj Vranov nad Topľou i Humenné.

Zamestnanci Okresného súdu v Ružomberku protestovali proti navrhovanej reforme súdnictva

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na tlačovej konferencii označila reformu za významný krok pre justíciu. „To, že vieme zriadiť mestské súdy znamená, že jednu štvrtinu prípadov budeme môcť organizovať po novom,” uviedla.

Kľúčová zmena nastáva podľa nej aj pri okresných súdoch, keďže sa zväčšujú obvody. Priblížila, že pôvodne navrhovala, aby sa vytvorili väčšie obvody pre krajské súdy, no nedošlo k dohode v koalícii.

Reformu podporilo 91 zo 143 prítomných poslancov, proti bolo 50 zákonodarcov.

Zdroj: teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.