Ulice je možné meniť aj prostredníctvom malých zmien, dôležité je poznať svoje mesto

Investičné akcie v Ružomberku majú zväčša charakter revitalizácii územia z dôvodu jeho aktuálne nevyhovujúceho stavu, prípadne absentujúcej funkcie v danom území. Najčastejšie sa jedná o rekonštrukcie chodníkov a ciest, či stavby detských, alebo polyfunkčných ihrísk.

Takéto typy investícii zväčša stoja nemalé finančné prostriedky a od procesu prvotnej prípravy až po finálnu realizáciu trvajú aj niekoľko rokov. Premena ulíc je tak v našich reáliách často dlhoročný proces s neistým výsledkom. Na to, aby sa verejný priestor skrášlil však často netreba milióny eur, ani roky času.

Jedným z najviditeľnejších problémov Ružomberka v oblasti kvality verejného priestoru je bezpochyby absentujúci dizajn manuál verejného priestoru, ktorý by definoval rámcové pravidlá rekonštrukcii a revitalizácii konkrétnych území. Výsledkom absencie základných pravidiel pri tvorbe verejného priestoru sú realizácie, ktoré sú nesúrodé a nezapadajú do daného územia a zároveň nevhodne dopĺňajú staršiu revitalizáciu. Príkladom môže byť sídlisko Roveň, kde sa v priebehu uplynulej dekády vymenila väčšina chodníkov, avšak až na malé výnimky, každá realizácia si sebou niesla vlastnú typológiu i mozaiku dlažby, čo celé sídlisko poznačuje negatívnym, veľmi nesúrodým a nekoncepčným dojmom. Problémom však nie sú len rôzne typy dlažieb, ale aj absentujúca politika v oblasti funkcionality jednotlivých území. Mesto nemá definované plochy jednotlivých štvrtí tak, aby sa funkčne dopĺňali a tvorili kvalitný verejný priestor. Investičné akcie sú tak potom často v rukách poslancov jednotlivých obvodov, ktorí nie vždy požadujú to, čo sa do daného územia hodí a je koncepčne prospešné.

Výsledkom takejto politiky je tak často verejný priestor, ktorý nie je k obyvateľom, či návštevníkom danej lokality prívetivý. Na to, aby sa konkrétne územie premenilo a bolo atraktívne však často stačia malé zmeny, ktoré rozpočet buď nezaťažia, alebo len veľmi okrajovo. Tu môže byť príkladom lokalita tzv. „Sihote“ na nároží ulice Zárevúca.

Priestor je v súčasnosti charakterizovaný najmä prerastenými stromami, ktoré sa však do daného územia nehodia. Foto: Google maps

Pozemok trojuholníkového tvaru je definovaný pešími komunikáciami, križovatkou a bytovým domom. Nachádza sa na ňom zastávka MHD na ktorej v časoch rannej a poobedňajšej špičky stojí aj nemálo spojov medzimestskej dopravy smerujúcej do okolitých dedín. Ulica Zárevúca zároveň plní funkciu dôležitej dopravnej tepny v smere do Vojenskej nemocnice a na sídlisko Roveň, čo z celého územia robí dôležitý vnútromestský dopravný uzol. Zmienený pozemok na ktorom je zastávka MHD dopĺňa niekoľko vzrastlých ihličnanov a reklamný bilboard. Priestor je tak funkčne nevyužívaný a pre verejnosť prakticky nepotrebný. Vzhľadom na vysokú fluktuáciu ľudí by však bolo vhodným riešením aby sa parcela, ktorá je plne v rukách mesta premenila na malý oddychovo-relaxačný priestor, kde by ľudia čakajúci na spoje mohli tráviť čas. Zároveň, vzhľadom na blízkosť základnej školy by takýto priestor mohli využívať jej žiaci aj v časoch pred a po vyučovaní, čo by celé územie prívetivo transformovalo. Vhodná zeleň a oddychovo-relaxačné prvky určené pre širšie sociálne skupiny by vedeli túto lokalitu na okraji centra mesta zatraktívniť a sfunkčniť. Takáto investícia by mohla byť zároveň aj akcelerátorom premeny územia začínajúce sa práve na tejto križovatke, ktoré sa borí s rôznymi ťažkosťami a ešte len čaká na svoju komplexnú premenu.

V našich končinách je žial takéto nazeranie na funkcie a typológiu verejného priestoru len veľmi okrajovým až absentujúcim prvkom. Posledné náznaky aktívnejšieho prístupu v tejto lokalite sa udiali ešte v predvolebnej kampani minulých komunálnych volieb, kde sa vtedajší kandidát na primátora Róbert Kolár pokúšal so svojim tímom práve na malých premenách ukázať potenciál a hodnotu niektorých priestorov, vrátane ružomberskej „Sihote“.

Dôkazom, že aj triviálne vyčistenie územia vie lokalitu zhodnotiť je aj táto premena v parku pred „Okom“ z čias predvolebnej kampane. Foto: Robo Kolár za Ružomberčanov
V iných mestách už aj na Slovensku sa podarilo transformovať aj menšie územia.

„Quick fix“ v Nitre

Foto: skyscrapercity.com

Námestie nežnej revolúcie Bratislava

Funkčnosť mikroúzemia zhodnotená aj vďaka kreatívnemu sedeniu.

Foto: MIB

Takéto, ale aj ďalšie riešenia by mohli byť dobrou inšpiráciou aj pre kompetentných vo vedení mesta Ružomberok. Ak má totiž magistrát problém s veľkými projektami, bolo by dobré zrealizovať aspoň tie menšie. Na takto pozitívnych premenách ulíc by určite radi participovali všetci, počnúc primátorom, pokračujúc poslancami a končiac aktívnou verejnosťou.

Hlavná foto: Google maps

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.