V Liptovských Sliačoch začnú po polnoci vypínať osvetlenie

V Liptovských Sliačoch budú po polnoci vypínať verejné osvetlenie. Foto: canva.com
V najväčšej dolnoliptovskej obci – Liptovských Sliačoch začnú vypínať verejné osvetlenie od polnoci do 4.00 hod. ráno. Zmeny sa prejavia od 6. marca až do odvolania.

Na oficiálnej webovej stránke obce to oznámil jej správca v pondelok 27. februára. Stalo sa tak na základe uznesenia Obecného zastupiteľstva v Liptovských Sliačoch z 23. februára 2023. Dôvod má byť čisto ekonomický – zvýšené náklady na prevádzku verejného osvetlenia (VO) a zvýšené tarify za elektrinu.

„V obci máme tri odberné miesta na verejné osvetlenie – Stredný, Vyšný, Nižný Sliač a vypnuté budú všetky. Od roku 2011 sú na VO v obci namontované LED žiarovky s výkonom 22 a 36 Wattov. Predpokladá sa, že ročne obec ušetrí bezmála štyritisíc eur,“ uvádza sa v stanovisku obce k otázkam pre RK Magazín.

V stanovisku ďalej informujú, že „pri plnom svietení obec zaplatí ročne 14.720,51 eur (pri 11 hodinách VO) a pri skrátenom svietení 10.772,82 eur (pri 7 hodinách VO), pričom je zohľadnená aj predpokladaná dotácia od štátu.“

Obec Liptovské Sliače platila v roku 2021 za produkt PANORAMIK – 69,10 €/MWh, o rok neskôr od januára do septembra 213,50 €/MWh. Od 9. mesiaca v roku 2022 to bolo bezmála 300 eur/MWh a v tomto roku je to už 385,80 €/MWh plus distribučné poplatky.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.