V Ludrovej môžete spoznávať históriu ručnej výroby papiera

Výstavbu múzea, ktoré bude ponúkať tvorivé dielne pre širokú verejnosť, by mali ukončiť 16. júna.

Funkčnú expozíciu strojov a zariadení však budú postupne inštalovať aj po otvorení. „Len nedávno sme získali starý holender na rozvláknenie látky z papierne v českých Olšanoch,“ hovorí starosta Ludrovej Peter Slimák.

Návštevníci okrem iného uvidia aj holender z Holandska od renomovaného odborníka na prácu s papierom, ktorý obec zakúpila s pomocou Mondi SCP.

Múzeum bude sídliť v tradičnej drevenici, ktorú budujú pri minerálnom prameni medokýš.

Pozemok poskytla obec

Odborným garantom projektu je Juraj Toth. „Narodil som sa síce v strede Ružomberka, ale po roku sme sa odsťahovali na Supru, keďže môj otec aj matka pracovali v papierňach. Mojím susedom bol pán Decker starší, jeden z najväčších historikov ručného papiera na Slovensku. Často som s ním debatoval a to ma ovplyvnilo,“ objasňuje.

„Už pred dvadsiatimi rokmi sa mi podarilo zohnať všetko potrebné na zhotovenie ručného papiera, a tak som sa doma na dvore učil vyrábať,“ dodáva Toth, ktorý ludrovskému múzeu prispeje mnohými exponátmi.

Po odchode do dôchodku mu riaditeľ Liptovského múzea Martin Krupa ponúkol pomoc s prezentáciou tohto remesla verejnosti, no nakoniec sa im nepodarilo nájsť vhodné priestory. „Vtedy starosta Ludrovej v rámci cezhraničnej spolupráce zariadil výstavbu budovy papierne na obecnom pozemku,“ ozrejmuje Toth.

Ich partnerom sa stalo poľské mesto Nowy Targ a neskôr aj Žilinský samosprávny kraj, ktorý rekonštruuje úzkokoľajku v pribylinskom skanzene.

Problémy s podložím

„Na výstavbu sme získali zhruba 480-tisíc eur z celkových 514-tisíc. Zvyšok sme doplatili z obecného rozpočtu,“ vysvetľuje starosta Slimák.

S prácami začali v októbri 2017. Skomplikoval ich problém so spodnou vodou, preto pristúpili k zmene zakladania, ktoré bolo drahšie o 40-tisíc eur. „Podali sme žiadosť o navýšenie pôvodného rozpočtu, uvidíme, či budeme úspešní,“ konštatuje starosta a dodáva, že aktuálne už realizujú práce v interiéri.

Od júna do septembra budú v múzeu prebiehať tvorivé dielne, ktoré ukážu, ako sa kedysi buničina menila na papier. „Mojím hlavným cieľom je zachovať krásnu tradíciu v regióne Liptov, kde sa štyristo rokov nepretržite vyrába papier,“ približuje svoj zámer Toth.

„Do roku 1953 mala obec dve časti – Zemiansku Ludrovú a Villa Ludrovú, ktorá bola súčasťou Ružomberka, známeho papierenským priemyslom,“ spresňuje dôvod výstavby múzea starosta.

Časom by projekt chceli rozšíriť aj o ďalšie aktivity. „V Ludrovej je veľa nadaných a talentovaných ľudí, ktorí vedia tkať koberce, vyrábajú keramiku, ovládajú reštaurátorstvo a podobne. V budúcnosti chceme prezentovať aj tieto ľudové remeslá,“ uzatvára Toth.

Titulná fotografia: Rozostavané múzeum ručnej výroby papiera v Ludrovej. Zdroj – archív obce

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne č. 5/2018.

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.