V Ludrovej zrekonštruovali verejné osvetlenie

Zdroj: MAS Dolný Liptov
V obci neďaleko Ružomberka zrekonštruovali pri hlavnej ceste verejné osvetlenie v hodnote viac ako 40-tisíc eur. Obec získala financie aj vďaka projektu v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov.

Ludrová má pre svojich návštevníkov viacero atraktívnych miest – Gotický kostol Všetkých svätých z trinásteho storočia, Múzeum ručnej výroby papiera, prírodný minerálny prameň či Ludrovská dolina sú lákadlom, za ktorými sa oplatí do obce nazrieť.

V Ludrovej sa tešia aj záujmu nových obyvateľov, ktorí pribúdajú najmä v novej časti na jej začiatku. Záujem skvalitňovať život v obci je veľký. Jedným zo spôsobov, akým sa obec rozhodla pohnúť veci k lepšiemu, bolo využitie prostriedkov z MAS Dolný Liptov. V rámci projektu požiadala o príspevok na verejné osvetlenie.

Svetlá vymenili aj doplnili

Pozdĺž hlavnej cesty v Ludrovej nebolo osvetlenie na každom stĺpe, a tak vznikali pri prechode cestou „tmavé tunely“. Toto sa odstránilo doplnením nových LED svetiel. Zvyšné, staré svietidlá, boli vymenené. Obec s ohľadom na zdravie obyvateľov zvolila teplé svetlo, ktoré je prirodzenejšie a menej rušivé.

Zrekonštruovalo a doplnilo sa tak 75 svietidiel verejného osvetlenia popri hlavnej ceste v obci. Táto zmena k lepšiemu stála obec približne 40-tisíc eur. Viac ako polovicu prostriedkov pokryl nenávratný finančný príspevok z MAS Dolný Liptov.

Spokojnosť zo strany obyvateľov

Najlepším ukazovateľom úspechu projektu sú ako vždy – ľudia, v tomto prípade obyvatelia obce. Podľa starostu Ludrovej Jána Slimáka zaznamenali v obci nielen veľkú spokojnosť zo strany obyvateľov, ktorí sa v nej cítia bezpečnejšie, ale aj záujem o rekonštrukciu osvetlenia prejavili aj v ďalších častiach dediny.

Túto skutočnosť obec vníma a našla už aj vhodnú výzvu zameranú na zvyšovanie bezpečnosti, do ktorej sa plánuje koncom júna 2024 zapojiť a doplniť tak chýbajúce osvetlenie. Okrem iného sa Ludrová pripravuje na veľké zmeny v miestnej základnej škole, ktorú čaká kompletná a rozsiahla rekonštrukcia. Tú obec pripravila tiež na základe pripraveného projektu.

Projekt bol podporený vo výške 20 158,32 eur, pričom príspevok bol poskytnutý zo zdrojov Európskej únie v rámci iniciatívy LEADER a štátneho rozpočtu.

Fotogaléria

Zdroj: TS MAS Dolný Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.