V Mondi SCP začali s výstavbou nového papierenského stroja

Návštevu Ružomberka zo strany najvyšších ústavných činiteľov pri príležitosti 100. výročia Martinskej deklarácie spojili v Mondi SCP s položením základného kameňa nového papierenského stroja PS19.

Slovenský premiér Peter Pellegrini, český predseda vlády Andrej Babiš, podpredseda Európskej komisie pre energetiku Maroš Šefčovič, minister financií Peter Kažimír a k tomu ďalší zástupcovia spoločnosti Mondi Group, poklepali v utorok 30. októbra v areáli Mondi SCP základný kameň nového papierenského stroja s názvom PS19.

Najmodernejší v Európe

Spoločnosť Mondi hovorí o najmodernejšom papierenskom stroji, aký aktuálne v Európe bude.

„Produkt, ktorý tu vyrobíme, bude najviac šetrný k environmentálnemu prostrediu zo všetkých podobných závodov v Európe. Ide o celkom nový produkt – obalový kartónový papier, v ktorom kombinujeme dve vrstvy: vrchná časť je z nenatieraného bieleného papiera, vnútro bude z recyklovaného papiera, vďaka čomu zvýšime recyklačné priemery tu na Slovensku,“ vysvetľoval prezident nadnárodného koncernu Mondi Group, 51 percentného akcionára v ružomberskej spoločnosti Mondi SCP, Rakúšan Peter Oswald.

Doplnil tiež, že zámerom skupiny je byť európskym trhovým lídrom v obalovom papieri, k čomu práve stavba PS19 v Ružomberku pomôže. Výhodou má byť výroba buničiny z tvrdého dreva a integrácia papierenského stroja priamo do existujúcej štruktúry podniku, čo zníži náklady pri výrobe takéhoto obalového papiera.

„Sme hrdí na našu slovenskú fabriku. Sú tu skvelí a vzdelaní zamestnanci, výborný manažment, máme dobrú skúsenosť, a preto sme investíciu priniesli práve sem,“ povedal Oswald.

„Premeníme recyklovaný papier z celej krajiny na produkt s vysokou pridanou hodnotou. Je to investícia, ktorá pomôže urobiť naše ekonomické pôsobenie v regióne udržateľným,“ pripojil sa prezident ružomberského závodu Mondi SCP, tiež Rakúšan, Bernhard Peschek.

Zľava Milan Fiľo, Maroš Šefčovič, Igor Čombor, Peter Kažimír, Andrej Babiš a Peter Pellegrini pri poklepaní základného kameňa papierenského stroja PS19. Foto – autor.

Milióny eur

Mondi do stroja investuje v priebehu dvoch rokov 340 miliónov eur. Keď začne vyrábať, môže si spoločnosť uplatniť daňovú úľavu od štátu, ktorú mu schválila ešte vláda Roberta Fica v roku 2016. Celkovo by na daniach zaplatila spoločnosť menej o 48,8 milióna eur.

„Ponúkli sme na tento projekt investičnú pomoc, ktorá vychádza z novej politiky štátu. Nekladieme dôraz na tvorbu obrovského množstva nových pracovných miest. Ale pokiaľ firma plánuje urobiť investíciu vysoko inovatívnu, s vysokou pridanou hodnotou a vďaka nej udrží respektíve len mierne zvýši zamestnanosť, tak v tomto prípade štát je ochotný poskytnúť investičný stimul,“ vysvetlil dôvody poskytnutia daňovej úľavy predseda vlády Peter Pellegrini.

Stimul musela schvaľovať aj Európska komisia, ktorú na slávnostnom zahájení stavby reprezentoval podpredseda pre energetiku Maroš Šefčovič.

„Komisia súhlasila z dvoch hlavných dôvodov: Naozaj ide o investíciu do vysoko ekologickej výroby, ktorá bude prezentovať to najlepšie čo v tomto segmente výroby a spracovania zberných surovín existuje a ten druhý dôvod bol, že bez štátnej pomoci by hrozilo presťahovanie výroby z regiónu mimo priestoru Európskej únie, na čom nikto nemal záujem,“ odpovedal prekvapivo Šefčovič.

Základný kameň projektu PS19.

Pracovné miesta: 100 a možno stovky

Stroj bude hotový najneskôr do dvoch rokov a Mondi je na jeseň 2020 pripravené spustiť výrobu. Zabezpečiť by ju mala stovka nových pracovníkov priamo pri obsluhe stroja.

„Nie je to len podpora do environmentu a stability firmy, ale aj pre prácu v regióne. Vytvoríme tak približne 100 nových pracovných miest priamo pri stroji. Ďalšie, dočasné, pribudnú počas výstavby,“ spresnil Bernhard Peschek.

Naopak, Milan Fiľo, ako zástupca 49 percentného akcionára v ružomberskom závode, firmy Eco-investment, to vidí na väčšiu enklávu nových pracovných pozícii: „Rozhodne áno. Stovky,“ odvetil bez konkrétneho spresnenia.

Pred dvomi rokmi, keď spoločnosť oznamovala zámer investície, predpokladala vznik 105 nových pracovných pozícii.

Zľava Bernhard Peschek, prezident Mondi SCP, uprostred Peter Oswald, prezident Mondi Group a Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre energetiku. Foto – autor.

PS19 je súčasťou projektu ECO plus

Stroj bude vyrábať 300-tisíc ton obalového papiera ročne. Spotrebovať by pritom mal podľa Fiľa 200-tisíc ton recyklovaného papiera. Ružomberský závod tak začne popri grafických, nenatieraných papieroch vyrábať celkom nový produkt, ktorý nebude surovinovo závislý už len od dreva, ale najmä od zberu recyklovaného papiera.

Už v roku 2019 by v Mondi mali spustiť do prevádzky takzvaný projekt ECO plus. Jeho súčasťou je prispôsobenie jednotlivých častí podniku na vyššiu výrobu buničiny. Tá stúpne o pätinu z 1620 ton denne na bezmála 2000 ton denne. Dobudovanie PS19 je zavŕšením tejto expanzie fabriky.

„Prinesie prosperitu, zamestnanosť a stabilitu pre podnik, pre náš región, pre Slovensko a aj pre akcionárov,“ zhrnul realizované investičné zámery predseda predstavenstva Mondi SCP Miloslav Čurilla.

Spoločnosť Mondi Group dokončila v Ružomberku v roku 2015 investiciu za 128 miliónov eur do výstavby nového Regeneračného kotla číslo 3 a jeho súčastí. Vtedy dostala od vlády daňové prázdniny vo výške 25 miliónov eur. Súčasná investícia je najväčšou jednorazovou investíciou v histórii fabriky.

Krabica z kartónu, aký bude nový papierenský stroj vyrábať. Foto – autor.

Titulná fotografia – český a slovenský predsedovia vlád Andrej Babiš a Peter Pellegrini na slávnostnom položení základného kameňa nového papierenského stroja v Mondi SCP. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.