V Novej Hrboltovej vybudujú oporný múr

Vybudovanie oporného múru bude stáť 800-tisíc eur. Zdroj: ŽSK
Začiatkom apríla začnú prípravné práce na výstavbe oporného múru, ktoré, v závislosti od klimatických podmienok, budú trvať približne päť mesiacov.

Vybudovaním oporného múru dôjde k stabilizácii telesa cesty III/2211 v k. ú. Hrboltová a Ružomberok, v cestnom km 1,480-1,626. V súčasnosti je odtrhnutá krajnica cesty III/2211 a dochádza k jej zosuvu, spolu s priľahlým svahom a hrozí jej zrútenie na medzištátnu železničnú trať, ktorá sa nachádza pod úrovňou telesa cesty. Oporný múr bude tvoriť železobetónový veniec, s výškou 1,2 m, založený na mikropilótach, s dĺžkou 8 m. Celková dĺžka oporného múru bude 157 m. V rámci bezpečnostných prvkov bude namontované zábradľové zvodidlo s horizontálnou výplňou.

„Pred začatím stavebných prác, na spodnej stavbe oporného múru, je potrebné vytýčiť inžinierske siete a zdemontovať existujúce poškodené zvodidlá. Následne budú realizované výkopové práce, realizácia mikropilót, zhotovenie podkladového betónu a ďalšie práce v zmysle technologického postupu výstavby oporného múru,“ objasnila Gabriela Tisoňová, riaditeľka odboru dopravy ŽSK.

Práce potrvajú do konca leta 

Cesta je v tomto úseku vedená na násype, v súbehu so železničnou traťou, ktorá sa nachádza pod úrovňou telesa cesty. Počas stavebných prác nedôjde k obmedzeniu železničnej dopravy. Doprava na ceste bude riadená svetelnou signalizáciou, a to v jednom jazdnom pruhu, s povolenou rýchlosťou 30 km/h. Dochádzať bude ku krátkodobým úplným uzáverám cesty, ktoré môžu spôsobiť krátkodobé zdržanie. Obmedzenia v doprave budú platné od 2. apríla do 30. augusta. Vybudovanie oporného múru bude stáť viac ako 800-tisíc eur, pričom stavba bude financovaná z úverových zdrojov od National Development Fund II. Realizátorom stavebných prác je Stanter, a. s.

Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam začínajú cestári opäť rozbiehať stavebné práce na viacerých úsekoch ciest v Žilinskom kraji. V rámci Liptova pokračujú po zimnej prestávke práce na Vrbickom moste v k. ú. Liptovský Mikuláš za  2,47 mil. eur. Pracovať budeme na zosilnení povrchu vozovky v Liptovskej Lúžnej, Ružomberku, Liptovskej Štiavnici i Liptovskom Mikuláši. Prebiehať bude aj modernizácia a rekonštrukcia viacerých úsekov ciest II. a III. triedy (v Komjatnej, Okoličnom, Huty, Korytnica). Z eurofondov chceme rekonštruovať most v obci Bešeňová. To sú len niektoré z investícii v regióne Liptov, naplánované pre tento rok, z celkového objemu 4,4 mil. eur,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

Zdroj: TS ŽSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.