V Ružomberku budú upozorňovať na výhody neparkovania na chodníkoch

Ilustračné foto. Zdroj: Mesto Ružomberok
Mesto Ružomberok pokračuje v informačnej kampani zameranej na povinnosti vodičov, ktoré im vyplývajú zo Zákona o cestnej premávke. Spoločnú kampaň samospráva spúšťa s aktivistami z Občianskeho združenia Bajkom.

Od 1. októbra podľa zákona nebude možné s motorovým vozidlom parkovať na chodníku, ak to nebude dopravnou značkou alebo dopravným zariadením určené inak. Ružomberská radnica v spolupráci s Mestskou políciou (MsP) na zmeny od marca upozorňuje priamo v uliciach. Niektorí z motoristov si mohli v uplynulých týždňoch za stieračom auta nájsť upozornenie na nesprávne parkovanie na chodníku.

„Do októbra je ešte dostatočný časový priestor a od marca pôsobíme najmä preventívne – teda žiadne pokuty, ale upozornenia. V ruka v ruke so zmenami, ktoré nastanú na celom Slovensku, však musí prísť komplexné riešenie v oblasti parkovacej politiky. Týmto témam sa intenzívne venujeme a pripravujeme zmeny,“ povedal Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok.

„Som však osobne veľmi rád, že spolu s touto problematikou sa otvárajú otázky ako neprimerané dopravné zaťaženie v našich mestách, množstvo áut v centrách miest, lepšie využitie verejného priestoru, ale aj alternatíva k autám v podobe nemotorovej dopravy, ktorá je v mestách efektívnejšia ako individuálna automobilová doprava,“ doplnil Kubáň.

Spoločná informačná kampaň samosprávy s aktivistami

Od pondelka 17. júla mesto v spolupráci s aktivistami z ružomberského Občianskeho združenia (OZ) Bajkom, ktorí stoja za občianskou iniciatívou #ruzomberkombajkom, spúšťajú spoločnú informačnú kampaň „preparkuj.me“. Prostredníctvom letáčikov, spotov či informačnej stránky chcú ľudí parkujúcich na chodníkoch upozorňovať na prichádzajúce zmeny a ukázať im, že verejný priestor, ktorý teraz zaberá motorové vozidlo, môže lepšie slúžiť viacerým ľuďom.

Preparkujme letaky - msp RK

 

„Ulice Slovenska sú plné áut parkujúcich na chodníkoch. Zmeniť aktuálny stav si vyžaduje viac úsilia, ako úpravu zákona. Preparkovaním auta uvoľníte verejný priestor a to je skvelé. Voľný priestor poteší rodičov s kočíkom. Uľahčí deň vozíčkára. Vrátite priestor deťom, ktoré sa budú môcť opäť hrať na ulici a nie len na mobiloch. Okrem toho znížite šancu, že vám auto na chodníku niekto z vyššie spomenutých, nechtiac poškriabe,“ vysvetlil Miroslav Klíma z OZ Bajkom.

Nové videospoty v mestských médiách aj v kine

V Ružomberku bude nasledujúce mesiace až do 1. októbra kampaň prebiehať v mestských masmédiách, na sociálnych sieťach či mestskom webe. Nové videospoty, ktoré vytvorilo OZ Bajkom, budú premietané pred filmovými predstaveniami v kine i v Mestskej televízii Ružomberok.

Na internetovej stránke http://www.preparkuj.me sa však k iniciatíve i kampani môže pripojiť každý, kto má chuť a čas pomôcť. „Záujemcovia z radov samospráv, aktivistov, masmédií  na webe nájdu videá i letáky, ktoré si môžu stiahnuť a vytlačiť. Stránka i jednotlivé komunikačné nástroje môžu zároveň poslúžiť Únii miest Slovenska i Združeniu miest a obcí Slovenska, ktoré ich môžu odporučiť na využitie svojim členom,“ uviedol Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Ružomberok

Zdroj: Mesto Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.