Pri kopaní vodovodnej prípojky v meste Ružomberok našli hrobku s drahou cínovou rakvou. Archeológovia nález zdokumentovali a nechajú ho v zemi. V spolupráci s miestnymi historikmi zisťovali, kto je tam pochovaný. Odhalené hroby na Ulici sv. Anny vo štvrtok 10. novembra opätovne vysvätili.
„Vieme, že sú tam pozostatky rehoľnej sestry, ktorá patrila medzi členky Rádu anglických panien. Je starší rád, ktorého pokračovateľom je dnešný Rád Jezu (Congragatio Jesu – pozn. red.). Dnešného posvätenia a spoločnej modlitby sa priamo nad hrobom zúčastnili aj členky rádu, ktoré pôsobia v Ružomberku,“ uviedol pre RK Magazín hovorca mesta Viktor Mydlo.
Ako dodal, hrobka sa uzavrie a vráti do pôvodného stavu. Na vysviacke sa okrem predstaviteľov mesta zúčastnil aj ružomberský dekan rímsko-katolíckej cirkvi Dušan Pardel a spomínané predstaviteľky Rádu Jezu z Ružomberka.
Tajomný hrob v Ružomberku
Keď bager kopal jamu pre vodovodnú prípojku, poškodil stenu hrobky. Asi dva metre pod zemou. Bagrista zavolal odborníkov zo štátneho pamiatkového úradu.
„V hrobke sa nachádza cínová rakva, ktorá ani v tej dobe, kedy vznikla, pravdepodobne v polovici 19. storočia, vôbec nebola bežná. Mohlo si ju dovoliť iba pár ľudí, pár veľmi bohatých ľudí,“ vysvetlil archeológ Ľuboslav Záhorec.
Zaujímavým detailom je, že cínová truhla mala aj zámok, no poklad v nej nebol. V rakve bola menšia drevená truhla a v nej ostatky staršej ženy. Žiadne šperky či iné cennosti – tie ostali rodine.
„To najcennejšie, čo pre ňu spravili, bolo práve to, že ju pochovali v tak ojedinele robenej cínovej rakve, v samostatne murovanej hrobke,“ povedal Záhorec pre RTVS, ktorá reportáž odvysielala v hlavnej spravodajskej relácii v utorok 8. novembra večer.
Archeológovia nechcú spresniť miesto nálezu – boja sa zlodejov. Cín je stále drahý kov. Hrobku vykopali na okraji miesta, ktoré ešte na začiatku 20. storočia slúžilo ako cintorín.
Žena mala zemiansky pôvod
Pôvod sa podarilo zistiť v spolupráci s archeológmi Krajského pamiatkové úradu a historikom Petrom Dvorským. „Výrazne nám pomohol bývalý riaditeľ okresného archívu, ktorý je už na dôchodku, ale má veľmi podrobne zmapované dejiny Liptova aj nášho mesta. Zistil, že ide o dámu, ktorá má zemiansky pôvod. Pochádzala z Ružomberka, ale svoj život zasvätila spomínanému rádu,“ objasnil V. Mydlo.
Nezomrela však v Ružomberku. „Vtedajšie nariadenia upravovali, že pokiaľ niekto umrie mimo územia mesta alebo župy, na prenesenie ostatkov mŕtveho je možné použiť len cínovú rakvu. Vo vnútri bola klasická rakva s pozostatkami tejto pani,“ doplnil hovorca, podľa ktorého hrobka bola postavená okolo roku 1880. Presný dátum pohrebu by vedeli odhaliť asi len matrikové záznamy rádu.
Jedným z problémov pri zisťovaní totožnosti bola aj skutočnosť, že cínová rakva je síce bohato vyzdobená, čo nasvedčuje o vyššom pôvode pochovanej, jej oblečenie tomu vôbec nezodpovedalo a je veľmi skromné. „Čo sa javilo na začiatku ako problém, nakoniec aj veľmi pomohlo identifikovať jej zemiansky pôvod – napriek tomu, že žila v skromnosti a peniaze ani majetky nehrali v jej živote zásadnú mieru,“ dodal V. Mydlo.
Cintorín na spomínanom mieste prestal plniť svoju funkciu v rokoch 1952 – 1953, kedy vtedajšia moc rozhodla o zastavaní danej lokality inými budovami, ktoré sú tam dodnes. „Pozostatky z pôvodného veľkého cintorína premiestnili na hlavný mestský cintorín, ale zdá sa, že neboli všetky presunuté. Je teda možné, že v budúcnosti sa objavia aj ďalšie nálezy,“ uzavrel hovorca mesta.
Fotogaléria
Foto: Viktor Mydlo
Zdroj: spravy.rtvs.sk
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.