V Sliačoch predstavujú tvorbu domácich talentov

Talentovaný modelár Rastislav Kelčík s modelom Likavského hradu zo 17. storočia. Foto: Lívia Dvorská
V Liptovských Sliačoch mohli obdivovať modely ľudovej architektúry a lodí miestneho modelára Rastislava Kelčíka, ako aj kresby dreveníc jeho synovca Adama Dobríka.

Návštevníci denného Centra pre seniorov v Liptovských Sliačoch mohli v uplynulých dňoch obdivovať zaujímavé modely ľudovej architektúry a lodí od miestneho zhotoviteľa Rastislava Kelčíka. Verné kópie sliačanských dreveníc, výletných i nákladných lodí zaujali nielen starších, ale i neskôr narodených.

Vytvoril lode i Likavský hrad

Perličkou výstavy bol model Likavského hradu pred jeho zničením zo 17. storočia. Pri jeho tvorbe čerpal z viacerých historických prameňov. Zručný modelár nám prezradil, že modelárstvo je jeho veľkou vášňou.

Svojej záľube sa venuje od detstva. Rastislav je viac-menej samouk. „Na modelárske výstavy som chodil po celom bývalom Československu najskôr ako divák, neskôr aj so svojimi modelmi,“ konštatuje.

Svoje diela vytvára hlavne v zimnom období, keď nie je toľko práce okolo domu. V minulosti sa venoval najmä lodiam, momentálne ich má dvanásť. Najväčšia z nich – Ema Maersk je dlhá 2,6 metra. Všetky sú na diaľkové ovládanie. Uložené ich má doma v osobitnej miestnosti.

Prvými modelmi boli lode. Foto: Lívia Dvorská

Na ich výrobu používa rôzny materiál. „Základom je preglejka, následne sa dáva laminát, rôzne tmely, plasty či kov,“ vysvetľuje Rastislav. Vytvorenie  unikátneho modelu mu trvá podľa zložitosti jednu či dve zimy.

V pláne má modely dreveníc

Najbližšie sa chce zamerať na drevenice – už neexistujúce i tie, ktoré ešte stoja, aby zdokumentoval  históriu  dedín. „Pôvodne som sa chcel zamerať len na Liptov, ale nakoniec chcem urobiť model z každého regiónu. Dovedna ich bude dvanásť,“ dodáva.

Spolu s ním vystavoval svoje kresby dreveníc a domov synovec Adam Dobrík, talentovaný žiak Základnej školy Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch. Má ich už celú zbierku. Prezradil nám, že sa ich snaží zachytiť čo najvernejšie – aj s ich nedokonalosťami. Ako predloha mu slúžia práve strýkove fotografie.

Synovec Adam Dobrík má talent na kreslenie. Foto: Lívia Dvorská

Po predstavení uvedených autorov chcú v centre predstaviť tvorbu ďalších miestnych talentov.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.