Drôty vysokého napätia pri Stankovanoch už spôsobili smrť desiatkam letiacich vtákov. Pri svojej ceste ponad Váh ich jednoducho nevideli a zrážka s nimi v kombinácií s elektrinou bola vždy fatálna.
„V januári roku tohto roku sa tu zasekla labuť. Keďže má toto vedenie náboj 22-tisíc voltov, labuť tam zostala visieť a uhynula. Pre vtáctvo je totiž prirodzené, že lietajú ponad rieku,“ uviedol pre TASR hovorca Stredoslovenskej energetiky-distribúcia (SSE-D) Miroslav Gejdoš.
Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Ružomberku preto rozhodol, že situáciu je potrebné riešiť.
Správca vysokého napätia, spoločnosť SSE-D, tu preto v utorok nainštalovala takzvané odkloňovače letu vtákov. Spolu ich je 30. „Dávajú sa každých desať metrov. Pre nás je to špecifická akcia, pretože po prvý raz sa to robí leteckým dronom z dôvodu, že to realizujeme nad riekou,” informoval Gejdoš s tým, že doteraz odkloňovače vešali pracovníci SSE-D z plošiny.
Lávka pri Stankovanoch a drôty s nainštalovanými odkloňovačmi vtákov. Zdroj – SSE-D
Odkloňovače fungujú ako blikajúce svetlo, čo vtáky upozorní na prekážku. „Nabíjajú sa prirodzenými slnečnými lúčmi cez deň. Vďaka florescenčnému pásiku sú viditeľné aj po zotmení. Tým, že sa otáčajú, spôsobujú efekt blikania,“ vysvetlil fungovanie odkloňovačov environmentálny pracovník SSE-D Milan Števka.
Zdôraznil pri tom, že odkloňovače testujú a používajú aj v severských krajinách, v tuhých mrazov, a preto je záruka, že budú odolné aj voči námraze.
„Celú akciu robíme za plnej prevádzky. Elektrinu sme neodstavili. Spoločnosť to vyšlo na zhruba 10-tisíc eur,“ uzavrel hovorca SSE-D Miroslav Gejdoš.
Titulná fototografia – Dron s odkloňovačmi vtákov pred inštaláciou. Zdroj – presov.korzar.sme.sk