Verejnosť môže navrhnúť osobnosti Žilinského kraja

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) udeľuje ocenenia každoročne v dvoch kategóriách Cena ŽSK Pamätná plaketa. Svoje návrhy môže verejnosť posielať do 31. augusta.

„Žilinský samosprávny kraj udelí aj tento rok ocenenia osobnostiam, ktoré obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju a prezentácii kraja. Verejnosť môže svoje návrhy zasielať do konca augusta,“ RK Magazín o tom informovala Eva Lacová, hovorkyňa ŽSK.

Cenu ŽSK ako najvyššie vyznamenanie udelené samosprávnym krajom môže udeliť Zastupiteľstvo ŽSK osobám, ktoré obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju a prezentácii ŽSK, obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi a zaslúžili sa o šírenie dobrého mena ŽSK a Slovenska doma a v zahraničí. Držiteľmi tohto ocenenia sú napr. športovci Petra Vlhová a Peter Sagan, manželia Oľga a Ľubomír Feldekovci, speváčka Marcela Laiferová či umelecký drotár Juraj Šerík.

Pamätná plaketa ŽSK sa udeľuje osobám za vynikajúce tvorivé výkony, významné výsledky vedeckej, technickej, umeleckej, športovej, kultúrnej, verejnoprospešnej činnosti a podobne, ako aj za účasť pri záchrane ľudského života. Ocenenie si v minulosti prevzali napr. Michal Meško, spoluzakladateľ kníhkupectiev Martinus, spoločnosť Be Lenka na čele s Jurajom Fehervarim, herečka Jana Oľhová a operný spevák Gustáv Beláček.

Osobnosti uvedú do siene slávy

„S našim krajom je spätých veľa výrazných osobností a ocenenie, ktoré každoročne udeľujeme je toho dôkazom. Rovnako tomu bude aj tento rok a budem rada, ak verejnosť využije príležitosť spolupodieľať sa na tom, kto sa zapíše do siene slávy našej župy,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

Svoje návrhy na nominácie môže verejnosť zasielať do 31. 8. 2023. Potrebná je krátka charakteristika a súhlas nominovanej osobnosti. Návrh je možné zaslať prostredníctvom e-mailu navrhosobnosti@zilinskazupa.sk, písomne alebo osobne na Úrade ŽSK, Kancelária predsedníčky ŽSK, Komenského 48, Žilina.

„O tom, kto pribudne do siene slávy Žilinskej župy sa dozvieme na slávnostnom oceňovaní, ktoré sa spravidla uskutočňuje koncom roka,“ uzavrela Lacová.

Zdroj: TS ŽSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.