Voda nad zlato

Nedostatok pitnej vody vlani zaznamenali vo Švošove a Hubovej. Problém nateraz vyriešili, podľa riaditeľa Vodárenskej spoločnosti sa v okrese podobného scenára obávať nemusíme, zásob je dostatok.

Hoci sa teraz boríme snehom, ktorého je azda aj nadbytok, to sa vlani nedalo povedať o vode v jej kvapalnom skupenstve. Oproti priemeru pršalo málo. A nedostatok dažďa sa v niektorých regiónoch odrazil aj na zdrojoch pitnej vody.

Sucho sme pocítili aj na Liptove.

Problém vo Švošove a Hubovej

Podľa údajov Vodárenskej spoločnosti Ružomberok (VSR), ktoré má zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, padlo  v Ružomberku minulý rok 575 milimetrov zrážok, čo je najmenej za uplynulé štyri roky. Na zásobách pitnej vody sa to však neodzrkadlilo.

„Sledujeme výdatnosť prameňov. V Ružomberku sme zaznamenali pokles výdatnosti oproti štandardu o 11 percent,“ objasňuje riaditeľ Vodárenskej spoločnosti Milan Mojš. Ide o zanedbateľnú hodnotu. Problém by nastal, keby výdatnosť prameňov zásobiacich mesto klesla na polovicu.

Nedostatok pitnej vody tak dolnoliptovské domácnosti nepocítili. Až na dve výnimky.

„Čo sme mali trocha problém, bolo zásobovanie na Švošove a v Hubovej, kde sú pramene s pomerne malou výdatnosťou,“ hovorí Mojš o lokálnom probléme.

V Hubovej poklesla výdatnosť pitnej vody o 50 percent. Ešte rapídnejší pokles evidovali vo Švošove, o vyše 70 percent. Počas sedemročného pôsobenia Mojša vo funkcii riaditeľa nastala takáto situácia prvýkrát.

Vyžiadala si viacero opatrení. V oboch obciach v noci vodu odstavili, aby vo vodojemoch vznikla zásoba. Okrem nočných odstávok odstraňovali vodári malé poruchy na potrubiach, cez ktoré by voda mohla unikať.

Do švošovského vodojemu vozili vodu v cisterne približne týždeň, nakoľko potrubie nevytlačilo vodu do najvrchnejších domov obce. Situácia sa podľa slov Mojša už zlepšila.

Liptov je bohatý na vodné pramene. Prameň v zimnom šate v
Ľubochnianskej doline. Autor – Peter Kravčák.

Zásob je dosť

Aké sú budúce vyhliadky? Obyvatelia okresu zatiaľ nie sú nútení škrtiť, zásob máme podľa riaditeľa Vodárenskej spoločnosti dostatok.

„Máme to šťastie, že sme v  hornatom kraji a vody je tu dosť. Ľubochňa je obrovská zásobáreň kvalitnej čistej vody,“ menuje Mojš jeden z vodných zdrojov. Ďalšie sa nachádzajú vo Veľkej Fatre. Celkovo ich je 102.

Vodárenská spoločnosť Ružomberok vodou zásobuje všetky obce v okrese okrem Liptovskej Lúžnej, Komjatnej a Turíka, kde majú vodovody vo vlastnej správe.

Obce, ktoré sa o vodovody starajú samostatne, si so suchom poradili. Starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík pre Ružomberský magazín potvrdil, že problémy s nedostatkom pitnej vody nemali.

V Komjatnej za posledných desať rokov vybudovali tri rezervoáre pitnej vody a dva záchyty prameňa v lese nad obcou. „Aj tu sme pocítili menej zrážok, ale len v tom smere, že je menší prítok do rezervoárov. V auguste bola hladina rezervoárov na kritickom minime, ale po upozornení občanov, aby viacej šetrili, a menšom zregulovaní tlaku v potrubí zatiaľ fungujeme v normálnom režime,“ povedal starosta Komjatnej Otto Brtko. Dodal, že kritickými sú vždy vianočné sviatky, kedy je zvýšený odber. Majú tiež nahlásené vyschnutie viacerých studničiek v lese.

Nedostatok vody ale na začiatku zimy ovplyvnil aj rybárov. Prvý raz sa im stalo, že pod priehradou v Hrabove pre nízky prietok zmrzla voda. „V prietoku prišli náhle mrazy, zamrzol potok a aj okolo sto pstruhov. Na druhý deň sme museli robiť ešte záchranný výlov približne 120 rýb, ktoré sme premiestnili do Váhu,“ hovorí hospodár miestneho rybárskeho zväzu Miroslav Zontág.

Titulná fotografia, zdroj – ruzomberok.sk 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.