Vojenský útvar na Zarevúcej otvoril svoje brány verejnosti

Dostať sa do ružomberských kasární, kde sídli vojenský útvar 1115, nie je jednoduché. Jedna z mála príležitostí sa verejnosti naskytla počas dňa otvorených dverí.

Už od prvojúnového rána sa do kasární na Zarevúcej ulici trúsili predovšetkým skupiny detí. Najväčší záujem o nahliadnutie do armádnych priestorov mali počas svojho sviatku práve predškoláci a školáci.

„Prišli aj dospelí – individuálni návštevníci, ale najviac bolo práve školských skupín. Spolu prišlo približne 500 návštevníkov,“ zhodnotil návštevnosť na dni otvorených dverí vo vojenskom útvare 1115 náčelník štábu Maroša Omasta.

„Deň otvorených dverí organizujeme hlavne z dôvodu pozitívnej prezentácie, pre priblíženie svojej práce, techniky, výzbroje a výstroje verejnosti, ktorá v bežnom živote nemá možnosť stretnúť sa s prácou profesionálneho vojaka,“ doplnil Omasta.

Návštevníci si počas piatkového dopoludnia mohli pozrieť ukážku boja z blízka, ale aj simuláciu poskytovania prvej pomoci od záchranárov. Nemohli chýbať ani zbrane, vrátane samopalu či príležitosti posadiť sa do viacerých áut ozbrojených síl, kde si najmä deti užili možnosť mieriť s guľometom.

Nosnou časťou podujatia boli ukážky techniky, ktorá zabezpečuje armádne komunikačné spojenie, čo je hlavná parketa ružomberskej základne.

„Samozrejme celá akcia je zameraná predovšetkým na našich najmenších, no radi by sme prezentovali prácu v armáde aj pre potenciálnych uchádzačov, ktorí by mali v budúcnosti záujem o službu v Ozbrojených silách SR,“ vysvetlil účel prezentovaných zručností a technológií Maroš Omasta.

Vojenský útvar v Ružomberku otvára svoje brány pravidelne na Deň detí. Príležitostne opakujú podobnú akciu napríklad počas Dňa ozbrojených síl. V ružomberskom útvare, kde v súčasnosti sídlia aj jednotky NATO, pracuje podľa Omastu do 300 profesionálnych vojakov a zamestnancov.

Pri prehliadke armádnych vozidiel sa tvorili rady detí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie – Peter Kravčák